MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkie WidziMisie na jednej mapce. Nowe wydawnictwo dla mieszkańców i turystów

Andrzej Kłopotowski
Mapa z wszystkimi WidziMisiami jest już dostępna w białostockim punkcie Informacji Turystycznej
Mapa z wszystkimi WidziMisiami jest już dostępna w białostockim punkcie Informacji Turystycznej Wojciech Wojtkielewicz
Dostępna jest już mapka, która ułatwia odnalezienie szesnastu figurek WidziMisów rozsianych po białostockich ulicach, placach i skwerach. Można ją dostać – za darmo - w punkcie informacji turystycznej vis-a-vis kościoła farnego.

WidziMisiów jest szesnaście. Są wśród nich Miś Rzeźbiarz, Miś Hetman, Miś Strażak, Miś Ursido czy Miś Król Chanajek. Stoją w miejscach z historią, badź wiążących się z białostocką kulturą czy zwyczajami. Miśki wymyślił Łukasz Leoniuk, który pomysł zgłosił do budżetu obywatelskiego. A białostoczanie pomysł „kupili”. Ideę na figurki „przekuł” Damian Kucaba, który zaprojektował i wykonał poszczególne miśki.

WidziMisie mają mapkę

Niby wszyscy miśki w mieście już kojarzą. Ale gdyby zapytać kogoś, gdzie są zlokalizowane wszystkie, byłby pewnie z tym problem. Teraz mieszkańcy oraz turyści mogą łatwo je odnaleźć dzięki mapce „Białystok WidziMisie”.

- Od kiedy w Białymstoku pojawiły się figurki WidziMisiów wszyscy pytali o mapę. I oto mapa się pojawiła. Mapka dostępna jest w centrum informacji turystycznej przy ul. Legionowej 2 prowadzonej przez PTTK – mówi Katarzyna Pierwienis z białostockiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. - Została wydana w nakładzie około 7 tysięcy egzemplarzy. Na razie dostępna jest w języku polskim.

Wiceprezydent Rafał Rudnicki przyznaje, że WidziMisie z pewnością zainteresują turystów.

- WidziMisie stały się znakiem rozpoznawczym naszego miasta. Jestem przekonany, że ci wszyscy, którzy przyjadą do Białegostoku na długi weekend, zobaczą Pałac Branickich, ogrody wokół niego, pójdą też szlakiem WidziMisiów – podnosi Rudnicki.

Dodaje przy okazji, że na swoje miejsce wrócił już Miś-Hetmanowa, która na jakiś czas „opuściła” – po uszkodzeniu - swoją miejscówkę na bulwarach Kościałkowskiego. Tym samym cały, liczący 16 figurek, szlak jest dostępny.

Szlak z WidziMisiami. Na piechotę, rowerem, hulajnogą

- Lokalizacje WidziMisiów były podawane w internecie, na Google. Dzisiaj mamy pierwszy raz misie w formie namacalnej, papierowej. To wygodna rzecz mieć właśnie mapę z zaznaczonymi punktami, gdzie znajdują się misie. Do tej pory były w przestrzeni, ale kazaliśmy ich szukać w Białymstoku. Od dzisiaj są na mapie zrobionej przez białostocką artystkę, którą bardzo szanuję i lubię, Paulinę Gajdę-Deszczkę. Z tyłu są informacje na temat konkretnych misów, gdzie się znajdują i do czego nawiązują – komentuje Łukasz Leoniuk, pomysłodawca WidziMisiów.

Spacer całym szlakiem zajmuje około 2,5 godziny. Szybciej można go przemierzyć rowerem czy hulajnową. Z przewodnikami na spacer będzie można wyruszyć 3 września.

Mapka została przygotowana w ramach realizacji przez PTTK zadania publicznego „Lato na bogato”, które oprócz wycieczek „ogórkiem” i spacerów tematycznych zawierało też stworzenie mapy WidziMisiów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcą się dorobić na nieszczęściu powodzian

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny