Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkie porodówki zostaną skontrolowane

(luk)
Wszystkie porodówki zostaną skontrolowane
Wszystkie porodówki zostaną skontrolowane sxc.hu
Sprawdzony będzie każdy poród, który zakończył się cesarskim cięciem, a także opieka okołoporodowa nad noworodkami, które urodziły się ze skalą Apgar poniżej 4. - Nie spodziewam się, aby ta kontrola wykazała coś nieprawidłowego - zaznacza prof. Maciej Kinalski, podlaski konsultant do spraw ginekologii i położnictwa.

Taką decyzję podjął właśnie minister zdrowia. To efekt informacji napływających z różnych szpitali w Polsce oraz zdarzenia we Włocławku, gdzie doszło do śmierci nienarodzonych bliźniąt. Po wstępnych ustaleniach okazało się, że zbyt późno zdecydowano o cesarskim cięciu.

We wszystkich oddziałach ginekologiczno-położniczych zostaną sprawdzone porody, które odbyły się między lipcem a grudniem 2013 roku. W województwie podlaskim kontrolowanych będzie 18 oddziałów, w tym prywatne kliniki.

- Na razie dokładnych wytycznych, jak mają wyglądać te kontrole, nie mamy - przyznaje prof. Maciej Kinalski, podlaski konsultant do spraw położnictwa i ginekologii. - Wiadomo tylko, jaki jest ich cel. Sprawdzane mają być wskazania do przeprowadzenia cesarskiego cięcia, postępowanie w trakcie porodu u dzieci urodzonych z oceną 4 lub poniżej 4 w skali Apgar. Będą też analizowane przypadki zgonów okołoporodowych, sposoby przeprowadzania oceny czynników ryzyka i ich identyfikacji przed porodem, prawidłowość postępowania podczas porodu.

Prof. Kinalski zaznacza przy tym, że wszystkie te aspekty i tak są na bieżąco nadzorowane przez konsultantów wojewódzkich. Kontrola zlecona przez ministra zdrowia nie powinna więc wykazać w województwie podlaskim jakichś nieprawidłowości.

- Jestem konsultantem od 2008 roku, więc wiem, jak wygląda u nas sytuacja i nie spodziewam się, aby ta kontrola wykazała coś nieprawidłowego - podkreśla prof. Kinalski. - Sytuacja w województwie podlaskim pod względem wykonywanych cięć cesarskich i śmiertelności okołoporodowej jest dobra.
Już od kilku lat cesarskim cięciem kończy się w Podlaskiem około 30 proc. ciąż.

- Ich liczba wzrosła, tu nie ma wątpliwości, ale tak się to rozkłada, że najwięcej cięć jest w ośrodkach o najwyższym stopniu referencyjności (czyli np. w szpitalu klinicznym, gdzie trafiają najbardziej zagrożone ciąże - przyp. red.), a najmniej - w ośrodkach o najniższym stopniu referencyjności (czyli szpitalach powiatowych - przyp. red.) - mówi podlaski konsultant ds. położnictwa i ginekologii. - W ostatnich latach znacznie też rozszerzono wskazania do przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Kiedyś normą był poród siłami natury, teraz na taki poród trzeba mieć zgodę pacjentki.

Także śmiertelność okołoporodowa w Podlaskiem jest od lat jedną z najniższych w kraju.

- Oczywiście zdarzają się incydentalne sytuacje, ale one zawsze były, są i będą - podsumowuje prof. Kinalski.

Porody w Podlaskiem

Liczba porodów w województwie podlaskim utrzymuje się od kilku lat na poziomie około 11 tysięcy rocznie. Około 30 procent z nich kończy się cesarskim cięciem.

Śmiertelność okołoporodowa jest w Podlaskiem najniższa w Polsce. Na przykład w 2012 roku wyniosła 6,2 na 1000 urodzeń (przy średniej krajowej 6,5).

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny