NASZE
  STUDNIÓWKI

  Studniówki w 2019 roku!

  Rozwiń
  Wszyscy ludzie Jurgiela

  Wszyscy ludzie Jurgiela

  Zbigniew Nikitorowicz

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Elżbieta Kaufman-Suszko i Paweł Szrot już pracują w ministerstwie rolnictwa. Kilka innych osób z Podlasia przygotowuje się do objęcia stanowisk w ministerstwie i instytucjach okołorolniczych.
  Krzysztof Jurgiel powołał już trzech wiceministrów. Prof. Stanisława Okularczyk będzie odpowiadała za współpracę z Unią Europejską. Krzysztof Ardanowski odpowiada za podział funduszy unijnych i zajmie się nadzorem takich instytucji, jak Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Z kolei Lech Różański ma odpowiadać za sprawy związane z bezpieczeństwem żywności.

  Swoi na zapleczu
  Żaden z trójki wiceministrów nie jest związany z województwem podlaskim.
  Jednak w bezpośrednim zapleczu ministra pojawili się już bliscy współpracownicy Jurgiela z Białegostoku. Elżbieta Kaufman-Suszko, radna Sejmiku województwa podlaskiego z listy PiS, została szefową gabinetu politycznego ministra rolnictwa. Z kolei Paweł Szrot, który dotychczas pracował w białostockim biurze poselskim Jurgiela, został asystentem politycznym w gabinecie politycznym.
  - Mamy dużo pracy i dużo zadań - mówi o pierwszych doświadczeniach Paweł Szrot. - Jednak czuję się przygotowany do tego nowego wyzwania. Od dłuższego czasu pracuję już z ministrem Jurgielem. Pomagałem m.in. w opracowaniu programu rolnego PiS.
  Te nominacje to dopiero początek zmian kadrowych. Nabiorą one przyśpieszania, jeśli rząd Kazimierza Marcinkiewicza otrzyma wotum zaufania.
  Do grona najbliższych współpracowników Krzysztofa Jurgiela zalicza się Jan Dobrzyński, dyrektor biura poselskiego ministra i radny PiS w białostockiej Radzie Miejskiej. Niektóre gazety lokalne podały nawet, że Jan Dobrzyński pracuje już w Warszawie. Sam zainteresowany zaprzecza temu. - Ciągle jestem dyrektorem biura poselskiego i radnym PiS. Natomiast do Warszawy się nie wybieram - zapewnia. - Dalej chcę pracować w samorządzie.
  Dobrzyńskiego wymienia się wśród głównych faworytów do stanowiska wojewody podlaskiego, gdyż może liczyć na poparcie Krzysztofa Jurgiela. - Nic mi oficjalnie nie wiadomo, żebym miał zostać wojewodą - mówi Dobrzyński.

  Nie mówią "nie"
  Ciągle nie jest wykluczone, że Ludwik Dorn i premier Kazimierz Marcinkiewicz zdecydują się na wojewodę, który nie będzie związany z regionalnym PiS. Wtedy Jan Dobrzyński zostałby w rezerwie kadrowej i otwierałby w Białymstoku listę PiS w wyborach do Sejmiku województwa podlaskiego. Znajomi Dobrzyńskiego mówią, że ma on ambicje, aby wejść do zarządu województwa podlaskiego po przyszłorocznych wyborach samorządowych.
  "Porannemu" udało się też ustalić kilka innych osób, które mogą liczyć na pracę u boku Krzysztofa Jurgiela. Andrzej Zaman, były dyrektor Ośrodka Doradztwa Rolniczego, a obecnie inspektor w wydziale spraw społecznych Starostwa Powiatowego w Białymstoku, może liczyć na stanowisko doradcy ministra rolnictwa. Zaman zajmowałby się głównie biopaliwami i restrukturyzacją obszarów wiejskich. Pomagał już zresztą Jurgielowi w tworzeniu programu rolnego PiS.
  - W najbliższym czasie będę doradzał ministrowi rolnictwa - potwierdza Andrzej Zaman. - Uważam, że samo urzędowanie nie jest sztuką. Zmienianie rzeczywistości jest większym wyzwaniem. Oczywiście wszystko zależy od wyników czwartkowego głosowania w Sejmie.
  Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się też, że nowym rzecznikiem prasowym ministra rolnictwa zostanie Krzysztof Burek. Wprawdzie Burek mieszka obecnie w Warszawie, ale jest mocno związany z Białymstokiem. W latach 80. był redaktorem Biuletynu Informacyjnego NSZZ Solidarność Zarządu Regionu Białystok oraz członkiem podziemnej Tymczasowej Komisji Regionalnej "S".
  Krzysztof Jurgiel będzie też chciał zachować wpływ na obsadę stanowisk w najważniejszych instytucjach okołorolniczych. Największą z nich jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Z informacji "Porannego" wynika, że jej szefem zostanie Krzysztof Jaworowski, był szef rolniczej "S" i wójt gminy Brańsk.
  - Może i mówi się o mojej kandydaturze, ale lepiej, żeby były to fakty - mówi Jaworowski. - Jestem chętny do pracy i otwarty na nowe wyzwania. Dlatego nie mówię "nie". Ale lepiej poczekajmy do czwartkowego głosowania w Sejmie.

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Podlaskie przesądy i zabobony. W co wierzono i wierzy się w naszym regionie?

  Podlaskie przesądy i zabobony. W co wierzono i wierzy się w naszym regionie?

  Podlaskie miasta i wsie w latach 90. Poznajecie te miejsca i tych ludzi?

  Podlaskie miasta i wsie w latach 90. Poznajecie te miejsca i tych ludzi?

  Ogromny sukces szpitala! Jest w pierwszej dziesiątce najlepszych placówek w Polsce

  Ogromny sukces szpitala! Jest w pierwszej dziesiątce najlepszych placówek w Polsce

  Hotel Traugutta 3. Kolejne cztery gwiazdki rozbłysły w Białymstoku. Niezwykły design nawiązuje do historii

  Hotel Traugutta 3. Kolejne cztery gwiazdki rozbłysły w Białymstoku. Niezwykły design nawiązuje do historii