Nasza Loteria

Wszechnica uczy kreatywności. Nietypowe zajęcia w Społecznej Szkole Podstawowej nr 11 w Białymstoku

(opr. jul)
Nauka poprzez kreatywne warsztaty, a także integracja dzieci z różnych klas i nauczycieli poprzez współpracę – takie są cele Wszechnicy, praktycznych zajęć, realizowanych w Społecznej Szkole Podstawowej nr 11 w Białymstoku

- To już kolejny rok realizacji tego projektu w naszej szkole – mówi Emilia Witkowska, szkolna polonistka i organizatorka tegorocznej edycji. – Ideą Wszechnicy, czyli Dnia Naukowego w szkole jest upowszechnianie wśród naszych uczniów wiedzy z różnych dziedzin oraz umożliwienie im dzielenia się z innymi swoimi pasjami i talentami.

Zajęcia mają formę warsztatów prowadzonych przez nauczycieli lub uczniów. Ich tematyka bywa bardzo różnorodna i zależy od zainteresowań i pomysłowości prowadzących. Uczniowie klas V-VII zgłaszają własne propozycje tematów i samodzielnie prowadzą przygotowany przez siebie warsztat. Proponowane w obecnej edycji tematy to m.in.: Maszyny z ciał; Salon gier; Learn and make it colour; Odyseja umysłu; Jesienne liście; Zaczarowane śniadanie; Zabawy muzyczne; Tańce francuskie; Sztuka rysunku; Warsztaty kulinarne; Parkietaż; Zabawy naszych rodziców czy Warsztaty halloweenowe.

- Jednym z celów Wszechnicy jest aktywizacja uczniów i włączenie ich w proces przekazywania wiedzy. Pozwala im to doskonalić takie umiejętności jak: komunikowanie się, planowanie własnej pracy, współpraca w grupie, ale przede wszystkim dostarcza mnóstwo satysfakcji z dzielenia się swoją wiedzą i zainteresowaniami – dodaje Emilia Witkowska.

Zajęcia od pierwszej edycji wzbudzają niekłamany zachwyt uczestników - dzieciom najbardziej podoba się ich niestandardowa forma, duży wybór interesujących tematów i sposób ich realizacji.

Francuskie tańce i „wypluwacz smutków”

- Podczas Wszechnicy nigdy do końca nie wiadomo, na jakie zajęcia się trafi i zawsze jest to jakaś miła niespodzianka. W tym roku brałam udział w zajęciach „Odyseja umysłu” – to było świetne doświadczenie, bo cały czas musieliśmy współpracować i poznałam swoich kolegów z innej strony, niż na co dzień – mówi Martyna z V klasy.

Wiktoria z klasy pierwszej wybrała francuskie tańce, a Nicole, czwartoklasistka uczestniczyła w zajęciach kulinarnych.

- Robiliśmy fajne stworki z tostów i warzyw i były to bardzo ciekawe warsztaty – opowiada dziewczynka.

Karol lubi wszechnicowe zajęcia, bo są urozmaiceniem i alternatywą dla zwykłych lekcji.

- Na warsztatach „Maszyny z ciał” pracowaliśmy w grupach i tworzyliśmy niezwykłe figury, np. „wypluwacz smutków” – takich zajęć nie ma w szkole na co dzień, a są bardzo fajne - mówi.

- Nie mogę się doczekać następnej Wszechnicy, bo można odpocząć od lekcji i poznać coś nowego- dodaje Emilia z II klasy.

Zajęcia to również wymierne korzyści dla nauczycieli – zapobiegają rutynie i zachęcają do poszukiwań nowych metod nauczania.

- Zdobywanie nowych umiejętności, poznawanie świata w inny sposób i w innym rytmie niż codzienny dzień w szkole, rozbudzanie ciekawości, a także pobudzanie do zadawania pytań sprawia radość nie tylko uczniom, ale i nauczycielom i dlatego zajęcia Wszechnicy są lubiane przez wszystkich – podsumowuje Ewa Drozdowska, dyrektorka szkoły.

od 16 lat
Wideo

Dom drzewa w Miliczu. Nadleśnictwo Milicz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny