Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Wstyd nie zapytać - Ciąża bez opryszczki" - druga odsłona kampanii społecznej

(KAMI)
Zakażenie wirusem HSV jest bardzo poważne dla noworodków i może doprowadzić nawet do ich śmierci.
Zakażenie wirusem HSV jest bardzo poważne dla noworodków i może doprowadzić nawet do ich śmierci. Fot. sxc.hu
Jej celem jest informowanie o zagrożeniach jakie niesie za sobą zakażenie wirusem opryszczki (wirus HSV typu 1 i 2), w szczególności opryszczki narządów rodnych dla kobiet w ciąży. Będzie promować profilaktykę i terapię opryszczki. Poznaj kilka prawd o tej chorobie.

29 milionów Polaków nosi w sobie wirusa odpowiedzialnego za powstawanie opryszczki. Jedynie 13% ankietowanych kobiet zwraca się z problemem opryszczki do lekarza. Zaledwie 21% kobiet zgadza się z opinią, że opryszczka jest szkodliwa dla płodu. Aż 85% wszystkich infekcji HSV u noworodków ma miejsce w trakcie porodu.

Nawet jeśli nie masz objawów opryszczki możesz zarażać nią innych! Zakażenie wirusem HSV jest bardzo poważne dla noworodków i może doprowadzić nawet do ich śmierci! Maści, plastry i metody domowe łagodzą jedynie objawy opryszczki i nie wpływają na osłabienie wirusa! Jedynym sposobem zapobiegania nawrotom choroby jest wizyta u lekarza i rozpoczęcie leczenia.

Zakażenie pierwotne - do kontaktu z wirusem HSV doszło po raz pierwszy. Kliniczne objawy infekcji zaledwie u 10 - 20% chorych. Pozostała część zakażeń przyjmuje od razu formę bezobjawową. Objawy pojawiają się w okresie od 2 do 12 dni od zakażenia. Do tego czasu wirus namnaża się w miejscu zetknięcia z organizmem oraz w węzłach chłonnych, które powiększają się i zaczynają boleć.

Zakażenie bezobjawowe - okres, w którym po ustąpieniu objawów pierwotnej infekcji, choroba przechodzi w okres utajenia. W 80 - 90% przypadków zakażenie od początku ma charakter bezobjawowy. W niektórych przypadkach przewlekłych bezobjawowych zakażeń HSV dochodzi do okresowego wydzielania wirusów ze śliną, łzami, wydzieliną pochwową i szyjki macicy, a także z wydzieliną z cewki moczowej oraz z nasieniem. ,,Wydzielacze'' zakażają HSV.

Zakażenie nawrotowe - to reaktywacja wirusa. Po okresie bezobjawowym, który może trwać dowolnie długo, następują zmiany o charakterze nawrotowym. Nawrotom choroby sprzyjają: gorączka, oziębienie organizmu, ekspozycja
na promienie UV, stres, urazy mechaniczne błon śluzowych i skóry, miesiączka
oraz inne stany wiążące się ze spadkiem odporności. Do aktywacji zakażenia HSV może dojść również w wyniku inwazyjnych zabiegów kosmetycznych i dermatologicznych, jak peelingi czy makijaż permanentny. Może to prowadzić
do wystąpienia ciężkich objawów opryszczki.

Do zarażenia dziecka wirusem opryszczki może dojść:

- podczas ciąży (drogą krwionośną przez łożysko lub z pochwy przez szyjkę macicy);

- w trakcie porodu (noworodek, przechodząc przez kanał rodny, ma kontakt z wydzieliną ze zmian chorobowych u matki, które zawierają wirusy);

- poprzez przeniesienie wirusa od matki, opiekuna przez ręce, usta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny