Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Współpracownia na Sienkiewicza rusza już wkrótce. Wcześniej był tu Kopiluwak

Aneta Boruch
Agnieszka Redlińska z Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego i Paweł Makowiecki, koordynator projektu białostockiej Współpracowni, zebrali grupę ludzi, która odmalowała lokal przy ul. Sienkiewicza 9. Liczą, że od sierpnia będą mogły się tu spotykać kreatywne osoby.
Agnieszka Redlińska z Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego i Paweł Makowiecki, koordynator projektu białostockiej Współpracowni, zebrali grupę ludzi, która odmalowała lokal przy ul. Sienkiewicza 9. Liczą, że od sierpnia będą mogły się tu spotykać kreatywne osoby. Anatol Chomicz
Przyszli użytkownicy sami ją odmalowali i wysprzątali, teraz jeszcze trzeba ustawić trochę mebli i od przyszłego miesiąca będzie można z niej korzystać. W trakcie ustalania jest jeszcze cennik, trwa też szukanie pieniędzy na duży remont.

Już posprzątaliśmy społecznie lokal, jedna z firm dała nam farbę - opisuje Paweł Makowiecki, koordynator projektu Współpracowni. - Pomagało nam ponad dwadzieścia osób.

Pomysł utworzenia w Białymstoku Współpracowni, czyli miejsca, w którym spotykać się i wspólnie pracować mogliby przedstawiciele kreatywnych zawodów, spotkał się z dużym zainteresowaniem. - Kilkadziesiąt osób pobrało formularz zgłoszeniowy i zapisało się na newsletter - mówi Jolanta Koszelew, dyrektorka Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego, który tworzy Współpracownię.

I to przyszli użytkownicy własnymi siłami odnowili gminny lokal przy ulicy Sienkiewicza 9, gdzie kiedyś znajdowała się kawiarnia Kopiluwak. Chcą, by przestrzeń do współpracy, tzw. coworkingu, została im udostępniona jak najszybciej. Są szanse, że stanie się to w najbliższych tygodniach.

- Uruchomimy ją w sierpniu, w takim stanie, jaki jest. Z używanymi meblami - zapowiada Jolanta Koszelew.

We Współpracowni wynajmowane będą za niewysoką opłatą biurka i miejsca spotkań np. programistom, architektom, grafikom czy szkoleniowcom. Dzięki wymianie doświadczeń i pomysłów, zaowocować to może powstaniem nowych firm. Taki jest cel pierwszej w naszym regionie Współpracowni.

Ceny jeszcze nie są ustalone, ale jej twórcy zapewniają, że będą dostosowane do warunków białostockich i możliwości ludzi, którzy chcieliby z niej korzystać. Jednocześnie może pracować w tym miejscu około 30 osób.

Cały czas jednak białostocki park będzie szukać funduszy na duży remont lokalu i urządzenie go, czyli m.in. zamontowanie niezbędnej elektroniki. Potrzeba na ten cel około 300 tysięcy złotych.

- Chcemy zdobyć pieniądze z projektu unijnego nie tylko na wyposażenie, ale także różne warsztaty i seminaria, które będą się tam odbywały - mówi Jolanta Koszelew. - Liczymy na to, że na początku przyszłego roku uruchomimy Współpracownię już w pełni wyposażoną.
Są plany, by białostocki lokal dla kreatywnych włączyć w ogólnoświatową sieć przestrzeni coworkingowych The Hub.

- Będziemy się starali o taką licencję - przyznaje Jolanta Koszelew. - Będzie to nasze okno na świat i platforma do kontaktu z innymi.

Coworking to możliwość indywidualnej lub wspólnej pracy w wynajętym pomieszczeniu, wykorzystywana głównie przez przedstawicieli wolnych zawodów - architektów, artystów, informatyków itp. W Polsce ta forma staje się coraz bardziej popularna.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny