Wsparcie transgranicznej przedsiębiorczości

Maryla Pawlak-Żalikowska [email protected] tel. 85 748 95 52
Wsparcie transgranicznej przedsiębiorczościNa spotkaniu w Białymstoku prof. Tchon Li prezentował możliwości i bogate międzynarodowe doświadczenia projektowe uniwersytetu w Grodnie. To trzecia pod względem wielkości uczelnia Białorusi.
Wsparcie transgranicznej przedsiębiorczościNa spotkaniu w Białymstoku prof. Tchon Li prezentował możliwości i bogate międzynarodowe doświadczenia projektowe uniwersytetu w Grodnie. To trzecia pod względem wielkości uczelnia Białorusi.
Ruszył polsko-ukraińsko-białoruski projekt, który ma poprawić współpracę

Najpóźniej za półtora roku gminom i firmom sektora MŚP województwa podlaskiego powinno być łatwiej rozwijać współpracę gospodarczą za wschodnią granicą. Białostocka Fundacja Kształcenia Kadr rozpoczęła właśnie nowy projekt wraz z partnerami z regionu krośnieńsko-przemyskiego w Polsce, a także obwodów grodzieńskiego na Białorusi oraz zakarpackiego na Ukrainie. Generalnie ma on dwa cele: gminom dostarczyć modelowe programy współpracy transgranicznej, uwzględniające specyfikę wszystkich trzech krajów, a przedsiębiorcom pomóc w przełamywaniu zarówno barier mentalnych, jak i formalnych w tym zakresie.
– Oczywiście w naszym regionie są firmy, które doskonale rozwijają współpracę z naszymi wschodnimi sąsiadami, ale jest ich ciągle zbyt mało – wyjaśnia genezę pomysłu prof. Bogusław Plawgo, prezes BFKK. – Żeby zachęcić innych, trzeba sobie wzajemnie pokazać dobre praktyki, zanalizować co funkcjonuje źle i co można na naszym regionalnym poziomie zmienić. Wschodni kierunek rozwoju gospodarczego pokazuje też wyraźnie przyjęta w tym roku Strategia Rozwoju Województwa Podlaskiego. Jeśli gminy będą realizowały wskazane w niej cele, to będą też miały możliwość korzystania z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Partnerem BFKK na Białorusi jest Państwowy Uniwersytet im. Janki Kupały w Grodnie i Fundacja Rozwoju Współpracy Transgranicznej z Użgorodu na Ukrainie. Pierwszy ośrodek reprezentowali podczas wizyty w Białymstoku prof. Tchon Li i Ludmila Yurchak, a drugi –   Ivan Ustich i Oleg Pilipenko. Region krośnieńsko-przemyski reprezentuje w projekcie dr Krzysztof Kaszuba z Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie.

Przyjęty przez partnerów projektu plan przewiduje, że w ciągu najbliższych 18 miesięcy 400 przedsiębiorców z każdego z regionów przejdzie oparte na ankietach badanie diagnozujące oczekiwania, potrzeby, bariery i perspektywy transgranicznej współpracy gospodarczej. Rezultatem będzie raport, późniejsze źródło wiedzy dla władz samorządowych i przedsiębiorców.

Przystępując do realizacji projektu fundacja zwraca uwagę, że obecnie nawet gmina Białystok, która w strategii rozwoju przyjęła rozwój powiązań gospodarczych ze wschodnimi sąsiadami Polski i UE, nie doprowadziła do opracowania programu realizacyjnego w  tym zakresie. Tym bardziej więc mniejsze gminy powinny mieć wsparcie w zakresie opracowywania takich dokumentów.  Dlatego skutkiem projektu będą modele współpracy transgranicznej, które będą mogły być adoptowane przez samorządy.
Gmina będzie mogła określić, czy stawiać na organizowanie targów, czy aktywizować izby gospodarcze, albo może brakuje jej drogi czy innych obiektów, których budowę można sfinansować z funduszy europejskich lub rekomendować ich powstanie na szczeblu krajowym.

Kilkuset polskich, ukraińskich i białoruskich przedsiębiorców będzie też miało możliwość uczestniczyć w konferencjach, targach i wizytach studyjnych w każdym z regionów biorących udział w projekcie, które pomogą im nawiązać kontakty, wymienić doświadczenia i informacje.

Projekt jest współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013. 

Zaproszenie  na debatę
W najbliższy poniedziałek (16 grudnia) będzie jeszcze jedna okazja do rozmów na temat współpracy międzynarodowej firm MŚP w nadchodzącym roku. Na debatę w tej sprawie zaprasza Izba Przemysłowo-Handlowa i Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej przy Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego w Białymstoku. W spotkaniu uczestniczyć też będą przedstawiciele izb przemysłowo-handlowych z Ukrainy i Białorusi.

Mistrz Błachowicz liczy na nokaut!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie