MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wsparcie dla przygranicznych przedsiębiorców. W Bobrownikach wojewoda podlaski zapowiedział pomoc biznesowi. Jest na to 5 mln zł

OPRAC.: wal
Rozporządzenie zostało podpisane 13 maja, o czym wojewoda Jacek Brzozowski poinformował na konferencji prasowej na przejściu granicznym w Bobrownikach.
Rozporządzenie zostało podpisane 13 maja, o czym wojewoda Jacek Brzozowski poinformował na konferencji prasowej na przejściu granicznym w Bobrownikach. PUW
Przedsiębiorcy z gmin: Kuźnica i Gródek będą mogli nadal ubiegać się o wsparcie w związku ze stratami poniesionymi po zamknięciu przejść granicznych z Białorusią. Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski podpisał w tej sprawie rozporządzenie. Na ten cel zostały zabezpieczone środki pochodzące z rezerwy ogólnej budżetu państwa w wysokości 5 mln zł do końca roku.- Nie ukrywam, że z wielką radością przyjmujemy decyzje o przyznaniu kolejnych środków - podkreśliła Agnieszka Lasota, która prowadzi biznes w strefie przygranicznej.

Spis treści

Przypomniała, że przejście graniczne w Kużnicy zostało zamknięte w listopadzie 2021 roku, a w Bobrownikach w lutym 2023 roku. W związku z tym, w czerwcu zeszłego roku w ustawie o ochronie granicy państwowej pojawił się nowy zapis, pozwalający przedsiębiorcom z gmin, na których terenie znajdują się przejścia, ubiegać się o rekompensaty za poniesione straty.

Wsparcie dla biznesu 3+9

Dał on firmom możliwość złożenia trzech wniosków o rekompensatę liczoną w oparciu o przychód przedsiębiorcy i dziewięciu wniosków w oparciu o liczbę pracowników zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnych i rentowych. Obecnie już czterech przedsiębiorców wykorzystało limit dwunastu wniosków. W ustawie znalazł się jednak zapis, który daje wojewodzie możliwość wydania rozporządzenia, na podstawie którego można będzie się ubiegać o kolejne wsparcie.

- Dzięki rekompensatom przetrzymaliśmy trudny okres. Dziękujemy, że pomoc została przedłużona. I mam nadzieję, że wytrzymamy do otwarcia granic - mówiła w poniedziałek 13 maja Agnieszka Lasota [podczas konferencji prasowej z wojewodą podlaskim w Bobrownikach.

Ponad 8 mln na pomoc

Obecna pomoc będzie udzielana w oparciu o podobną metodologię przyjętą przez poprzednią większość rządową.

- Tutaj nic się nie zmienia. Jest to korzystne z punktu widzenia przedsiębiorców - wyjaśniał wojewoda Jacek Brzozowski.

Jak poinformowała Elżbieta Lesiuk, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, dotąd wnioski o rekompensaty złożyło 26 podmiotów. Wydanych zostało 137 decyzji.

- Na łączną kwotę ponad 8 mln - poinformowała Elżbieta Lesiuk.

Przypomniała, że przedsiębiorcy, którzy wykorzystali limit ustawowy, mogą składać od 12 maja wnioski o kolejne rekompensaty, które przysługują od 1 stycznia do końca tego roku.

- Na razie mamy zabezpieczone na ten cel 5 mln do końca roku. Jeśli będą potrzebne kolejne pieniądze, będziemy wnioskować do pana premiera o zwiększenie limitów - mówił wojewoda podlaski.

Agnieszka Lasota zaznaczyła, że co prawda przedsiębiorcy liczą na otwarcie granic, ale mają świadomość, że nie nastąpi to szybko.

- Natomiast te pieniądze od rządu pozwolą niektórym przedsiębiorcom na przebranżowienie się - podkreśliła.

Poseł dziękował rządowi

Obecny na konferencji poseł KO Krzysztof Truskolaski przypomniał, że prace nad kontynuowaniem rekompensat, rozpoczęły się jeszcze w poprzedniej kadencji parlamentu. Podkreślił zaangażowanie premiera i ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego (został odwołany w poniedziałek w związku startem w eurowyborach - przyp. red), a w szczególności ministra finansów, z którym podczas wizyty Andrzeja Domańskiego w Podlaskiem na ten temat długo rozmawiał.

- Cieszę się, że przedsiębiorcy nie zostali pozostawieni sami sobie i że rząd RP myśli o was i wie, z jakimi problemami się borykacie - mówił podlaski poseł KO.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny