Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wschodnia granica UE. Przejście w Połowcach już międzynarodowe

Redakcja
Wschodnia granica UE. Przejście w Połowcach już międzynarodowe
Wschodnia granica UE. Przejście w Połowcach już międzynarodowe
Od dzisiaj jedyne na wschodniej granicy Unii Europejskiej przejście bilateralne staje się przejściem międzynarodowym – powiedział wojewoda podlaski Andrzej Meyer na uroczystości związanej z rozszerzeniem odpraw w przejściu drogowym w Połowcach.

- Rozszerzenie ruchu granicznego jest niezmiernie ważne dla regionu. To ułatwienia dla podróżnych, dodatkowe miejsca pracy dla służb granicznych i okolicznych mieszkańców.

Od 1 kwietnia 2015 roku nie tylko obywatele Polski i Białorusi, ale także obywatele krajów Unii Europejskiej i świata mogą przekraczać granicę w Połowcach. Następuje także rozszerzenie ruchu: oprócz samochodów osobowych, odprawiane będą autokary i samochody ciężarowe o masie do 7,5 tony.

Spotkanie rozpoczęło się od podniesienia szlabanu granicznego przez wojewodę. Towarzyszyli mu szefowie podlaskich służb mundurowych: nadinspektor celny generał Mirosław Sienkiewicz, dyrektor Izby Celnej w Białymstoku oraz pułkownik Andrzej Rytwiński, komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Następnie goście zostali zapoznani z technologią odpraw służb granicznych w systemie międzynarodowym. Zaprezentowano m.in. działanie nowoczesnego urządzenia rtg, używanego do skanowania samochodów, a także pracę psów szkolonych do wykrywania przemytu.

Generał Mirosław Sienkiewicz, w swoim wystąpieniu przypomniał historię rozbudowy infrastruktury przejścia granicznego, natomiast pułkownik Andrzej Rytwiński podkreślał wagę dobrej współpracy Straży Granicznej z lokalną społecznością. W jej imieniu wystąpił wójt gminy Czeremcha, Michał Wróblewski który zwrócił uwagę na wpływ inwestycji na rozwój gminy.

Drogowe przejście graniczne Połowce-Pieszczatka funkcjonowało od 1993 roku na powierzchni 650 m kw. z przepustowością około 500 samochodów w obu kierunkach. Po wejściu Polski do strefy Schengen odprawy, odbywające się dotąd po stronie białoruskiej, przeniesiono na stronę polską. W opracowanej w 2007 roku koncepcji rozbudowy infrastruktury granicznej przewidziano usytuowanie przejścia na powierzchni 13 ha z założeniem przepustowości w obu kierunkach 200 samochodów ciężarowych, 2000 samochodów osobowych oraz 50 autokarów. Zaplanowano także szereg budynków, m.in. główny, kontroli szczegółowej samochodów ciężarowych, odpraw ruchu pieszego, administracyjny i inne.

Środki finansowe niezbędne do rozpoczęcia budowy pozyskano z Funduszu Granic Zewnętrznych, Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013, Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (łącznie 86 mln zł), a także budżetu państwa (92 mln zł).

Inwestycja jest na ukończeniu, oficjalne zakończenie przewidziane jest we wrześniu br., ale powstała dotychczas infrastruktura pozwoliła na podjęcie rozmów ze stroną białoruską dotyczących rozszerzenia zakresu odprawianego ruchu.

Źródło: PUW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny