Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo (zdjęcia)

Opr. Urszula Ludwiczak urszula.ludwiczak@polskapress.plZaktualizowano 
Green Velo na kładce Śliwno - Waniewo J. Gumowski
To możliwość wielodniowej podróży, ale też idealny pomysł na kilkugodzinne wypady

Chociaż pogoda co raz brzydsza, ale przebłysków słońca nie można marnować! Wszystkim, którzy chcieliby zbudować sportową formę na zimę, mają potrzebę się poruszać albo po prostu chcą odkryć coś ciekawego, polecamy dwa kółka napędzane siłą mięśni i wyprawę na Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, a w szczególności jego podlaski odcinek.

Liczy on prawie 600 kilometrów, do dyspozycji kolarzy są na nim Miejsca Obsługi Rowerzystów (MOR), w których można odpocząć, a noclegi, jedzenie i dodatkowe atrakcje zapewnią Miejsca Przyjazne Rowerzystom MPR). Podlaski odcinek Szlaku Green Velo zapewnia wszystko, co potrzebne na jednodniowy wypad, jak i kilkudniową wyprawę.

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to możliwość wielodniowej podróży, ale też idealny pomysł na kilkugodzinne wypady. Każdy znajdzie na niej coś dla siebie, a zaprzyjaźnione z trasą MOR-y i MPR-y pomogą, aby wycieczka przebiegała sprawnie i pozostawiła jak najlepsze wspomnienia.

Królestwo Suwalszczyzny i Puszczy Augustowskiej

Podlaski odcinek szlaku rozpoczyna się we wsi Bolcice, gdzie można zobaczyć słup oznaczający Trójstyk Granic pomiędzy Polską, Litwą i rosyjskim Obwodem Kaliningradzkim.

Dalej trasa biegnie przez przepiękny Suwalski Park Krajobrazowy, ale warto od niej odbijać na przykład do Wiżajn gdzie znajduje, nagrodzona w 2012 Wyróżnieniem prezesa PROT w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny, Wioska Tematyczna Biegun Zimna i sera.

Tradycyjny ser podpuszczkowy powinien przyciągnąć smakoszy z całego kraju, a miłośników mrozu - tradycyjne niskie temperatury.

W znajdujących się na trasie Suwałkach zawsze coś się dzieje za sprawą Suwalskiego Ośrodka Kultury, który wraz Suwalską Organizacją Turystyczną dbają o moc atrakcji dla mieszkańców i turystów o każdej porze roku. Dalej zielony szlak prowadzi przez Wigierski Park Narodowy i dociera do powiatu augustowskiego, zapewniającego relaks nad pięknymi jeziorami.

www.augustow.org.pl

www.augustowski.home.pl,

www.sot.suwalszczyzna.eu

Królestwo Doliny Biebrzy i Narwi

Po opuszczeniu Puszczy Augustowskiej, zahaczając o urokliwe Jezioro Rajgrodzkie wraz z nowoczesną mariną żeglarską, rowerzyści trafią na rozlewiska Biebrzy i Narwi.

Siły na wyprawę pomoże zebrać Pensjonat Poniatowski, usytuowany w Centrum Europy w Suchowoli. Stamtąd, malowniczą ścieżką wśród łąk, lasów i wód, Green Velo dociera Gminy Goniądz, stolicy Biebrzańskiego Parku Narodowego.

W okolicy warto zobaczyć Twierdzę w Osowcu, a zjeść i przenocować w Miejscu Przyjaznym Rowerzystom w Bartlowiźnie.

W górnym biegu Biebrzy warto zobaczyć ekstremalne Czerwone Bagno i spłynąć wodnym symbolem rzeki, czyli tratwami, nagrodzonymi w zeszłym roku Wyróżnieniem PROT w Konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny. Będzie to przyjemne oderwanie od dwóch kółek i możliwość podziwiania biebrzańskich rozlewisk z perspektywy rzeki.

Po przejechaniu Carską Szosą docieramy do Narwi wraz z Kiermusami, Pentowem i Tykocinem. Zamek, zabytki pożydowskie, zagroda żubrów, Europejska Wieś Bociania, Jantarowy Kasztel - wszystko to i wiele więcej jest dostępne na niewielkim obszarze i pozwoli rowerzystom na ciekawe oderwanie od trasy. Dalej na południe znajduje się Narwiański Park Narodowy z łódkami pychówkami i ścieżką edukacyjno - przyrodniczą Śliwno - Waniewo. Królestwo zamyka się gminą Choroszcz i Muzeum Wnętrz Pałacowych w barokowym pałacyku Branickich.

www.biebrza24.pl,

www.biebrza.com.pl,

Królestwo Puszcza Białowieska i Knyszyńska

To królestwo otwiera się dla rowerzystów stolicą województwa, Białymstokiem. Moc zabytków z Pałacem Branickich, Rynkiem Kościuszki, kościołem farnym na czele i licznymi szlakami turystycznymi, sprawi, że każdy spędzi tutaj interesująco czas.

Kto postanowi poznać bogate nocne życie miasta, będzie mógł później odespać w komfortowych hotelach, takich jak Esperanto, 3Trio czy Podlasie. A lokalną kuchnię przybliżą smacznie Esperanto Cafe i restauracja Kawelin.

Dalej szlak wiedzie na wschód, gdzie odbijając od trasy możemy dotrzeć do Szlaku Tatarskiego w Kruszynianach, nagrodzonego w 2006 roku Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej. Posmakować tu można tatarskich specjałów, zobaczyć najstarszy meczet w Polsce i przekonać się, że islam ma wiele twarzy, nie tylko bojowniczą.

Dalej na południe znajduje się otwarta na turystów gmina Michałowo z zalewem Siemianówka oraz ulubionymi przez młode pary, ruinami kościoła w Jałówce. W sąsiedniej gminie Narewka szlak wpada do „Krainy dobrych wiatrów”, z nagrodzoną Wyróżnieniem PROT w 2015 roku bazą turystyczną w Narewce i Muzeum Pszczelarstwa.

Końcowym przystankiem w tym królestwie jest gmina Białowieża, z prastarą Puszczą, Restauracją Carską wraz z apartamentami w wagonach stylizowanych na saloniki carskie (Certyfikat PROT 2012) i Rezerwatem Pokazowym Żubrów.

Informacje turystyczne prowadzone przez Lokalną Organizację Turystyczną „Region Puszczy Białowieskiej” i PTTK w Białowieży zapewnią komplet informacji niezbędnych każdemu rowerzyście.

www.lot.bialowieza.pl,

www.narewka.pl,

www.michalowo.eu,

www.bialowieza.gmina.pl,

Królestwo Dolina Bugu

Ostatnim Królestwem, otwierającym jednocześnie szlak na województwo lubelskie jest Dolina Bugu.

Pierwsza stolica województwa ulokowana w Drohiczynie, majestatyczne kościoły i cerkiewki, urokliwa gmina mielnik i święta dla wyznawców prawosławia Góra Grabarka - wszystko to znajdziecie w tej magicznej krainie.

Zbaczając trochę z trasy można odkryć Ziołowy Zakątek w Korycinach, w 2012 roku nagrodzony certyfikatem PROT. Za to Siemiatycze przywitają podróżnych piękną, zabytkową zabudową i zalewami, nad którymi każdy znajdzie chwilę wytchnienia w intensywnej wyprawie.

www.mielnik.com.pl

O konkursie

Wszystkie opisane atrakcje być może znajdą się w gronie zgłoszonych do XIV edycji konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny - Certyfikat POT. W etapie regionalnym z województwa podlaskiego wybranych zostanie 10 produktów, które otrzymają wyróżnienie Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, a trzy najlepsze zostaną zgłoszone do etapu ogólnopolskiego. Konkurs ma na celu wyłonienie w danym roku najbardziej atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych turystom produktów turystycznych, a także ich promocję. Prestiżowe wyróżnienie Certyfikatami PROT i ROT stanowią najlepszą reklamę atrakcji turystycznych, a potencjalni odwiedzający otrzymują jasny sygnał o wysokiej atrakcyjności usług. W latach ubiegłych aż 12 produktów z woj. podlaskiego zostało wyróżnionych w etapie ogólnopolskim, co przełożyło się na wzrost zainteresowania turystów z całej Polski i zza granicy.

Zgłoszenia do etapu regionalnego konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny przyjmowane są za pomocą aplikacji konkursowej, która funkcjonuje pod adresem: https://konkurs.pot.gov.pl/ do 14 października 2016. Więcej szczegółów można znaleźć na stronach: www.podlaskieit.pl www.polskapodajdalej.pl

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 15

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

s
szy

Wydaje się, że pozbawionym wielu głośnych mankamentów jest odcinek Green Velo na Podkarpaciu. Dobre, spokojne drogi, piękne okolice. Spędziłem kilkanaście dni w tym roku na trasach rowerowych Podkarpacia i bardzo sobie chwalę. 

 

www.znajkraj.pl/podkarpackie-green-velo-z-przemysla-do-rzeszowa

 

To jedna z moich relacji z odcinka najbardziej zróżnicowanego pod względem ukształtowania powierzchni. I moim zdaniem jednego z najlepszych na całym szlaku. Warto w Przemyślu zainteresować się też Forteczną Trasą Rowerową - świetny, tematyczny szlak.
Z pozdrowieniami :)

c
chętnydowyjazdu

Jeżeli są chętni, tak jak ja, na wyjazd kilkudniowy na wiosnę2017 roku, to gdzie można znaleźć stronę, forum aby tam poczytać, spotkać się i omówić kilka spraw dot. wyjazdu??? Może by się paczka zebrała!!???

A
Arturro

Jeżdżę na miejskim i tez postanowiłem kupić własny ale jeszcze nie wiem czy marketowy, czy nie. Na pewno nie w sezonie dobrze kupować.

K
Katia

Przymierzam się do tego kierunku ale to dopiero na wiosnę. W każdym razie rower już jest bo teraz posezonowo to dużo taniej. Marketowy z media expert ale solidny.

u
uni

@johnnys świetny pomysł, też się wybieram choć nie na całą bo nie mam takiego dobrego roweru i chyba by mi nogi odpadły :D

j
johnys

Green Velo to piękna sprawa tylko więcej miejsc do noclegów potrzeba na trasie. W przyszłym roku szykuję się na przejazd może nawet całości na indianie

G
Gość

Jakie to ma dla Was znaczenie jak i tak łazicie po ścieżkach rowerowych jak święte krowy nie zważając na innych.

G
Gość
W dniu 13.10.2016 o 19:59, pieszy turysta napisał:

BIAŁYSTOK  UL. ŚWIERKOWA  - 2/3 chodnika zabrano na szlak Green VELO, piesi nie mogą chodzić,  normalne świństwo.

cecha rowerzysty, czy urzędnika ?

G
Gość
W dniu 13.10.2016 o 19:59, pieszy turysta napisał:

BIAŁYSTOK UL. ŚWIERKOWA - 2/3 chodnika zabrano na szlak Green VELO, piesi nie mogą chodzić, normalne świństwo.


Propozycja jest taka abyś przesiadła się na rower, wtedy będziesz chwalić ścieżkę.
G
Gość
W dniu 13.10.2016 o 19:59, pieszy turysta napisał:

BIAŁYSTOK  UL. ŚWIERKOWA  - 2/3 chodnika zabrano na szlak Green VELO, piesi nie mogą chodzić,  normalne świństwo.

każdy pomysł jest dobry aby wyrwać kasę.

p
pieszy turysta

BIAŁYSTOK  UL. ŚWIERKOWA  - 2/3 chodnika zabrano na szlak Green VELO, piesi nie mogą chodzić,  normalne świństwo.

O
Olo

Początek szlaku znajduje się nie we wsi BOLCICE a BOLCIE.

W
Wkurzony

A kto dba o sciezki jak wyglada sciezka z Starosielc na wysokosci Choroszczy??jeszcze troche i cala zarosnie trawa!!podobnie do Suprasla.Wstyd,a chwala sie ze oodaja nowe-zadbaliby o stare

m
mopsik

Kto odebrał MOR-y i do czego one służą? Odpocząć? Ławki brudne, żywica z desek wychodzi!! Brak podstawowych narzędzi rowerowych, kompresora itd.!!??

A wszyscy cykliści idą za sprawą do lasu, w zboże - póki jest!!!

b
biker

Zdjęcie z późnej wiosny.

A poza tym wg informacji nie wolno jeździć rowerem po kładce - dla bezpieczeństwa użytkowników i dla turystów.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3