Wschodni Kongres Gospodarczy, czyli ogólnopolska debata o relacjach

Redakcja
Wschodni Kongres Gospodarczy, czyli ogólnopolska debata o relacjachKongres będzie okazją do promowania Białegostoku i obalenia stereotypu, że jest miastem gorzej rozwiniętym od reszty Polski – mówił wczoraj Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. Na zdjęciu pierwszy od lewej Jarosław Dworzański, marszałek województwa, drugi – Wojciech Kuśpik, prezes PTWP SA, organizatora Wschodniego Kongresu  Gospodarczego.
Wschodni Kongres Gospodarczy, czyli ogólnopolska debata o relacjachKongres będzie okazją do promowania Białegostoku i obalenia stereotypu, że jest miastem gorzej rozwiniętym od reszty Polski – mówił wczoraj Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. Na zdjęciu pierwszy od lewej Jarosław Dworzański, marszałek województwa, drugi – Wojciech Kuśpik, prezes PTWP SA, organizatora Wschodniego Kongresu Gospodarczego. Andrzej Zgiet
Tysiąc gości. Stu prelegentów. Dwa dni. Pięć województw. Milion złotych kosztu. To statystyka związana ze Wschodnim Kongresem Gospodarczym.

Odbędzie się on w Białymstoku 18 i 19 września tego roku w Operze  i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku. Na te dwa wrześniowe dni zaplanowano ok. 30 sesji tematycznych, w których udział weźmie ponad 100 prelegentów. Organizatorzy spodziewają się około tysiąca gości z kraju i z Europy – polityków, przedstawicieli biznesu i ekspertów. Zaproszeni zostaną partnerzy z Białorusi, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Gruzji, Mołdawii i innych krajów. 

Jak zapowiadał na wczorajszej konferencji prasowej Wojciech Kuśpik, prezes Grupy  PTWP, organizatora i inicjatora imprezy, wydarzenie ma być okazją do debaty o relacjach ze Wschodem. Z jednej strony ma być mowa o problemach województw makroregionu Polski Wschodniej, a z drugiej o zagadnieniach związanych z kontaktami gospodarczymi państw Unii Europejskiej z krajami Europy Wschodniej.

Wśród głównych nurtów tematycznych dwóch dni kongresowych debat są m.in.: współpraca gospodarcza i wymiana handlowa między UE a jej wschodnimi sąsiadami, infrastruktura transportowa i energetyczna w polityce UE, eksport i ekspansja polskich firm na obszarze państw Europy Wschodniej i pogranicza europejsko-azjatyckiego oraz na rynki odlegle, potencjał inwestycyjny Polski Wschodniej, samorządność a współpraca gospodarcza w ramach UE i Partnerstwa Wschodniego oraz sytuacja na rynku pracy  w województwach Polski Wschodniej. Szeroko omówione zostaną także zagadnienia z branży energetycznej – inwestycje infrastrukturalne w sektorze energetyczno-paliwowym, odnawialne źródła energii (OZE) w Europie i w Polsce, energetyka odnawialna na terenach słabo zurbanizowanych, odpady komunalne jako źródło energii odnawialnej, wiatr w bilansie energii, fotowoltaika oraz energetyka prosumencka.

Jak informował Wojciech Kuśpik, uczestnicy kongresu  będą też rozmawiali o celach wydatkowania funduszy europejskich  przeznaczonych dla Polski Wschodniej na lata 2014-2020.

– Nie, nie spotkamy się tylko po to, aby sobie porozmawiać

– zapewniał nas prezes Kuśpik. – Wśród zaproszonych gości będą też osoby decyzyjne, odpowiedzialne m.in. za kierunki rozwoju infrastruktury w Polsce. Dążymy do tego, aby nie była to impreza regionalna, tylko taka, na którą patrzy cała Polska.

Nazwiska i funkcje jeszcze nie padły. Wiadomo, że ustnie potwierdził już  uczestnictwo w imprezie prezydent Bronisław  Komorowski. Jej szacowany koszt to ok. 1 mln  zł. Szef PTWP powiedział nam, że głównym płatnikiem jest Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych z funduszy programu promocji Polski Wschodniej. Pieniądze będą też pozyskiwane od sponsorów, a PTWP będzie dążyć, aby wkład samorządów regionu i miasta wyniósł ok. 10 proc. koniecznych kwot.

Nad organizacją i merytorycznym kształtem wydarzenia czuwa Rada Patronacka Wschodniego Kongresu Gospodarczego, którą tworzą: Jarosław Dworzański, marszałek województwa podlaskiego, Witold Karczewski, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku, Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator Wschodniego Kongresu Gospodarczego, Andrzej Parafiniuk, prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, Adam Walicki, prezes Stowarzyszenia Resursa Podlaska oraz Maciej Żywno, wojewoda podlaski.

Plebiscyt
Podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku, o którym piszemy wyżej, odbędzie się też finał plebiscytu na inwestycje komunalne w  województwach: podkarpackim, świętokrzyskim, lubelskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. Zgłoszenia przedsięwzięć, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju gospodarki na terenie makroregionu Polski Wschodniej, trwały do  20 lipca br. Głosami Rady Konsultacyjnej nagrodzonych zostanie maksimum dziesięć inwestycji. Obiekt, który zwycięży w plebiscycie internetowym, otrzyma nagrodę specjalną od czytelników Portalusamorzadowego.pl  

Konieczny zakaz eksportu drewna, inaczej wiele firm upadnie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie