MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wschodni Kongres Gospodarczy 2019 w Białymstoku. Polska Wschodnia to region, który zasługuje na dynamiczny rozwój

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Dwa dni (25 i 26 września) spotkań i dyskusji, prawie 30 debat, 1500 uczestników, 200 prelegentów oraz 700 uczniów i studentów. Tak w skrócie wygląda VI Wschodni Kongres Gospodarczy, który w środę (25.09) zaczął się w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
Dwa dni (25 i 26 września) spotkań i dyskusji, prawie 30 debat, 1500 uczestników, 200 prelegentów oraz 700 uczniów i studentów. Tak w skrócie wygląda VI Wschodni Kongres Gospodarczy, który w środę (25.09) zaczął się w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Jerzy Doroszkiewicz
W środę (25.09) rozpoczął się VI Wschodni Kongres Gospodarczy. Przez dwa dni Opera i Filharmonia Podlaska będzie miejscem debat i dyskusji związanych m.in. z 15-leciem Polski w Unii Europejskiej, współpracą transgraniczną czy rynkiem żywności. Poznamy też nową wersję Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego.

Coroczny Wschodni Kongres Gospodarczy to impreza, podczas której rozważane są najważniejsze kwestie rozwoju Polski Wschodniej. W zaplanowanych debatach weźmie udział ponad tysiąc osób: przedstawiciele przedsiębiorców, samorządowców, organizacji gospodarczych, polityków i gości zagranicznych, dyplomatów. Tak jak przed rokiem Kongres odbywa się pod hasłem „Tu spotyka się zachód ze wschodem”.

Kongres spełnia swoją rolę

- Zawsze mówimy, że miernikiem ważności wydarzenia jest zainteresowanie. W Białymstoku z roku na rok mamy jego wyraźny wzrost. Przed rokiem było 1,5 tys. uczestników, a teraz, i już to wiemy, frekwencja będzie rekordowa. A przecież przedsiębiorcy to grono, które oszczędza czas i pieniądze i tam, gdzie się to nie opłaca, nie jeździ. To po frekwencji widać, że obecność na WKG ma dla przedsiębiorców sens. Dlatego, jeśli ktoś pyta czy Kongres spełnił swą rolę, mówię, że tak, a wskazują na to nasi goście, przedsiębiorcy. I to oni mówią, że Kongres jest świetnym miejscem do spotkań i rozmów, które owocują później - mówił Wojciech Kuśpik inicjator Wschodniego Kongresu Gospodarczego, prezes Grupy PTWP.

Podkreślił, że ważnym motywem Kongresu jest nie tylko Polska Wschodnia, ale i relacje regionu ze wschodnimi sąsiadami. Zwłaszcza, że ze względu na położenie, np. Podlaskiego jest to temat naturalny.

O rocznicy i inwestycjach

- W tym roku pokazujemy też efekty naszej przynależności do Unii Europejskiej i będziemy zastanawiali się nad tym czego możemy się spodziewać w dalszej perspektywie i nowym budżecie Unii. Mnóstwo inwestycji, które powstały, także białostocka opera, powstały dzięki środkom unijnym. Generalnie, w tym roku tematem przewodnim są inwestycje, bo Polsce Wschodniej są one nadal potrzebne. Nie mówiąc o ty, że to właśnie inwestycje napędzają rozwój - zapewnił Wojciech Kuśpik i dodał, że będą także rozmowy o nowych trendach w firmach, m.in. o cyfryzacji, digitalizacji i (oczywiście) o ekspansji zagranicznej i zdobywaniu nowych rynków.

Właściciel spółki Malow w Suwałkach, uważa, że wydarzenia takie jak WKG są potrzebne. - Podczas kongresowych paneli mówi się o tematach aktualnych, a ponieważ na takie spotkania przyjeżdżają przedstawiciel instytucji rządowych, wiele się można dowiedzieć. Dlatego my idziemy na kilka paneli i liczymy na nowe wiadomości o krajowej polityce gospodarczej - przyznał Henryk Owsiejew.

O atutach Podlaskiego

- Bohaterami tego wydarzenia są przede wszystkim mieszkający w Podlaskiem ludzie, przedsiębiorstwa i samorządy. Z myślą o nich będziemy wypracowywać wnioski, nawiązywać nowe kontakty gospodarcze i współpracę, bo nasz region zasługuje na dynamiczny rozwój - witał gości WKG marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Jak podkreślił, Podlaskie ma wiele atutów i ogromny potencjał. Nie tylko w postaci unikalnej przyrody, czyli Puszczy Białowieskiej i Knyszyńskiej.

- Coraz częściej mówi się o kolejnej, o Puszczy Krzemowej, podkreślając w ten sposób dynamiczny rozwój branży IT na wzór amerykańskiej Doliny Krzemowej. Podlaskie to też dolina mleczna, to domy modułowe, przemysł szkutniczy, maszynowy i meblarski, ale przede wszystkim Podlaskie to wspaniali ludzie. Jako region musimy budować silną gospodarkę i markę, która będzie rozpoznawalna w kraju i zagranicą - stwierdził marszałek Kosicki.

O Unii słów kilka

Tuż po otwarciu Kongresu rozpoczął się pierwszy panel - poświęcony 15-leciu Polski w Unii Europejskiej. Uczestniczyło w nim ośmioro prelegentów, w tym m.in. goście z zagranicy: Natalja Luts (konsul ds. ekonomicznych Estonii w RP), Boris Pasalić (minister rolnictwa Republiki Serbskiej Bośni i Hercegowiny) oraz Jan Mikołuszko (szef Rady Nadzorczej Unibe), Andrzej Sadowski (prezydent Centrum im. Adama Smitha), Dariusz Piontkowski (minister edukacji).

Generalnie, wszyscy dyskutanci zauważali, że wejście Polski do UE było bardzo ważne, bo pozwoliło nam zrealizować wiele inwestycji i się rozwijać. W ciągu 15 lat naszej obecności w Unii zmieniła się i cała Polska, i Podlaskie. Ten trend trwa, ale zmniejszony budżet unijny może poziom, m.in. inwestycji w Podlaskiem obniżyć.

- Bez środków unijnych nie dokończymy naszych inwestycji. Dzisiaj chlubimy się, że mamy S8, ale to tylko S8. Via Baltica jest rozpoczęta, ale na pewno nie będzie skończona w tej perspektywie budżetowej. Via Carpatia w naszym województwie jeszcze się nie zaczęła, Rail Baltica też potrzebuje dużo unijnych środków, więc jeśli to wsparcie do nas nie dotrze będzie źle - uważa Jan Mikołuszko, szef Rady Nadzorczej Unibepu

Szef Centrum im. A. Smitha zauważył natomiast, że można prowadzić inwestycje bez środków unijnych pod warunkiem, że będziemy mieli jasne prawo podatkowe. - Przepisy podatkowe w Polsce i ich interpretacje zmieniają się co dwa dni, a sam system podatku VAT liczy 1,5 mln stron. Tego nie ma w innych krajach - mówił Andrzej Sadowski.

Nowa Strategia Rozwoju

Podczas debaty Strategie Rozwoju Regionów, samorząd województwa zaprezentował po raz pierwszy zaktualizowaną Strategię Rozwoju Województwa Podlaskiego. Powodem zmian jest m.in. zmiana polityki regoionalnej województwa i nowa perspektywa finansowa UE na lata 2021-2027. W prace nad jej nowa wersją byli zaangażowani m.in. przedsiębiorcy, naukowcy i samorządy. Nową wizją rozwoju województwa określono jako 4P, czyli: Podlaskie, Przedsiębiorcze, Partnerskie i Perspektywiczne. Oznacza to, że województwo podlaskie ma mieć dynamiczna gospodarkę, zasobnych mieszkańców i być regionem partnerskim. To z kolei pozwoli m.in. na wzrost przeciętnego dochodu gospodarstw domowych i spadek migracji z regionu.

- Wschodni Kongres Gospodarczy to jedno z większych wydarzeń w naszym regionie. To również wzmocnienie naszego potencjału gospodarczego i pokazanie go dla innych stron świata. Dlatego jest to odpowiednie miejsce, do wybrzmienia głównych założeń naszej nowej strategii - przyznał Współczesnej wicemarszałek Stanisław Derehajło.

Dodajmy, że w środę (25.09) wieczorem, gali WKG zostały rozstrzygnięte trzy konkursy, w których nagrody przyznano: Top Pracodawcom Polski Wschodniej, Top Inwestycjom Polski Wschodniej oraz Top Start-upom Polski Wschodniej.
Natomiast najważniejszym wydarzeniem drugiego dnia (26.09) Kongresu będzie sesja plenarna „Polska Wschodnia - wyzwania przyszłości”, w której udział wezmą m.in.: wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus, wicemarszałek województwa lubelskiego Dariusz Stefaniak i marszałek Artur Kosicki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny