Wschodni Kongres Gospodarczy 2019 w Białymstoku. Polska Wschodnia to region, który zasługuje na dynamiczny rozwój

Andrzej Matys
Andrzej Matys

Wideo

Zobacz galerię (22 zdjęcia)
W środę (25.09) rozpoczął się VI Wschodni Kongres Gospodarczy. Przez dwa dni Opera i Filharmonia Podlaska będzie miejscem debat i dyskusji związanych m.in. z 15-leciem Polski w Unii Europejskiej, współpracą transgraniczną czy rynkiem żywności. Poznamy też nową wersję Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego.

Coroczny Wschodni Kongres Gospodarczy to impreza, podczas której rozważane są najważniejsze kwestie rozwoju Polski Wschodniej. W zaplanowanych debatach weźmie udział ponad tysiąc osób: przedstawiciele przedsiębiorców, samorządowców, organizacji gospodarczych, polityków i gości zagranicznych, dyplomatów. Tak jak przed rokiem Kongres odbywa się pod hasłem „Tu spotyka się zachód ze wschodem”.

Kongres spełnia swoją rolę

- Zawsze mówimy, że miernikiem ważności wydarzenia jest zainteresowanie. W Białymstoku z roku na rok mamy jego wyraźny wzrost. Przed rokiem było 1,5 tys. uczestników, a teraz, i już to wiemy, frekwencja będzie rekordowa. A przecież przedsiębiorcy to grono, które oszczędza czas i pieniądze i tam, gdzie się to nie opłaca, nie jeździ. To po frekwencji widać, że obecność na WKG ma dla przedsiębiorców sens. Dlatego, jeśli ktoś pyta czy Kongres spełnił swą rolę, mówię, że tak, a wskazują na to nasi goście, przedsiębiorcy. I to oni mówią, że Kongres jest świetnym miejscem do spotkań i rozmów, które owocują później - mówił Wojciech Kuśpik inicjator Wschodniego Kongresu Gospodarczego, prezes Grupy PTWP.

Podkreślił, że ważnym motywem Kongresu jest nie tylko Polska Wschodnia, ale i relacje regionu ze wschodnimi sąsiadami. Zwłaszcza, że ze względu na położenie, np. Podlaskiego jest to temat naturalny.

O rocznicy i inwestycjach

- W tym roku pokazujemy też efekty naszej przynależności do Unii Europejskiej i będziemy zastanawiali się nad tym czego możemy się spodziewać w dalszej perspektywie i nowym budżecie Unii. Mnóstwo inwestycji, które powstały, także białostocka opera, powstały dzięki środkom unijnym. Generalnie, w tym roku tematem przewodnim są inwestycje, bo Polsce Wschodniej są one nadal potrzebne. Nie mówiąc o ty, że to właśnie inwestycje napędzają rozwój - zapewnił Wojciech Kuśpik i dodał, że będą także rozmowy o nowych trendach w firmach, m.in. o cyfryzacji, digitalizacji i (oczywiście) o ekspansji zagranicznej i zdobywaniu nowych rynków.

Właściciel spółki Malow w Suwałkach, uważa, że wydarzenia takie jak WKG są potrzebne. - Podczas kongresowych paneli mówi się o tematach aktualnych, a ponieważ na takie spotkania przyjeżdżają przedstawiciel instytucji rządowych, wiele się można dowiedzieć. Dlatego my idziemy na kilka paneli i liczymy na nowe wiadomości o krajowej polityce gospodarczej - przyznał Henryk Owsiejew.

O atutach Podlaskiego

- Bohaterami tego wydarzenia są przede wszystkim mieszkający w Podlaskiem ludzie, przedsiębiorstwa i samorządy. Z myślą o nich będziemy wypracowywać wnioski, nawiązywać nowe kontakty gospodarcze i współpracę, bo nasz region zasługuje na dynamiczny rozwój - witał gości WKG marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Jak podkreślił, Podlaskie ma wiele atutów i ogromny potencjał. Nie tylko w postaci unikalnej przyrody, czyli Puszczy Białowieskiej i Knyszyńskiej.

- Coraz częściej mówi się o kolejnej, o Puszczy Krzemowej, podkreślając w ten sposób dynamiczny rozwój branży IT na wzór amerykańskiej Doliny Krzemowej. Podlaskie to też dolina mleczna, to domy modułowe, przemysł szkutniczy, maszynowy i meblarski, ale przede wszystkim Podlaskie to wspaniali ludzie. Jako region musimy budować silną gospodarkę i markę, która będzie rozpoznawalna w kraju i zagranicą - stwierdził marszałek Kosicki.

O Unii słów kilka

Tuż po otwarciu Kongresu rozpoczął się pierwszy panel - poświęcony 15-leciu Polski w Unii Europejskiej. Uczestniczyło w nim ośmioro prelegentów, w tym m.in. goście z zagranicy: Natalja Luts (konsul ds. ekonomicznych Estonii w RP), Boris Pasalić (minister rolnictwa Republiki Serbskiej Bośni i Hercegowiny) oraz Jan Mikołuszko (szef Rady Nadzorczej Unibe), Andrzej Sadowski (prezydent Centrum im. Adama Smitha), Dariusz Piontkowski (minister edukacji).

Generalnie, wszyscy dyskutanci zauważali, że wejście Polski do UE było bardzo ważne, bo pozwoliło nam zrealizować wiele inwestycji i się rozwijać. W ciągu 15 lat naszej obecności w Unii zmieniła się i cała Polska, i Podlaskie. Ten trend trwa, ale zmniejszony budżet unijny może poziom, m.in. inwestycji w Podlaskiem obniżyć.

- Bez środków unijnych nie dokończymy naszych inwestycji. Dzisiaj chlubimy się, że mamy S8, ale to tylko S8. Via Baltica jest rozpoczęta, ale na pewno nie będzie skończona w tej perspektywie budżetowej. Via Carpatia w naszym województwie jeszcze się nie zaczęła, Rail Baltica też potrzebuje dużo unijnych środków, więc jeśli to wsparcie do nas nie dotrze będzie źle - uważa Jan Mikołuszko, szef Rady Nadzorczej Unibepu

Szef Centrum im. A. Smitha zauważył natomiast, że można prowadzić inwestycje bez środków unijnych pod warunkiem, że będziemy mieli jasne prawo podatkowe. - Przepisy podatkowe w Polsce i ich interpretacje zmieniają się co dwa dni, a sam system podatku VAT liczy 1,5 mln stron. Tego nie ma w innych krajach - mówił Andrzej Sadowski.

Nowa Strategia Rozwoju

Podczas debaty Strategie Rozwoju Regionów, samorząd województwa zaprezentował po raz pierwszy zaktualizowaną Strategię Rozwoju Województwa Podlaskiego. Powodem zmian jest m.in. zmiana polityki regoionalnej województwa i nowa perspektywa finansowa UE na lata 2021-2027. W prace nad jej nowa wersją byli zaangażowani m.in. przedsiębiorcy, naukowcy i samorządy. Nową wizją rozwoju województwa określono jako 4P, czyli: Podlaskie, Przedsiębiorcze, Partnerskie i Perspektywiczne. Oznacza to, że województwo podlaskie ma mieć dynamiczna gospodarkę, zasobnych mieszkańców i być regionem partnerskim. To z kolei pozwoli m.in. na wzrost przeciętnego dochodu gospodarstw domowych i spadek migracji z regionu.

- Wschodni Kongres Gospodarczy to jedno z większych wydarzeń w naszym regionie. To również wzmocnienie naszego potencjału gospodarczego i pokazanie go dla innych stron świata. Dlatego jest to odpowiednie miejsce, do wybrzmienia głównych założeń naszej nowej strategii - przyznał Współczesnej wicemarszałek Stanisław Derehajło.

Dodajmy, że w środę (25.09) wieczorem, gali WKG zostały rozstrzygnięte trzy konkursy, w których nagrody przyznano: Top Pracodawcom Polski Wschodniej, Top Inwestycjom Polski Wschodniej oraz Top Start-upom Polski Wschodniej.
Natomiast najważniejszym wydarzeniem drugiego dnia (26.09) Kongresu będzie sesja plenarna „Polska Wschodnia - wyzwania przyszłości”, w której udział wezmą m.in.: wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus, wicemarszałek województwa lubelskiego Dariusz Stefaniak i marszałek Artur Kosicki.

Materiał oryginalny: Wschodni Kongres Gospodarczy 2019 w Białymstoku. Polska Wschodnia to region, który zasługuje na dynamiczny rozwój - Gazeta Współczesna

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

c
cryo
26 września, 07:58, Gość:

PO-PSL: '''a chu... z tym wschodem'''

i niespodzianka .... nadal jest z nami [email protected]@j Rafallus Fetor....

Pamiętacie plugawego "sławnego" Rafallusa Fetora ?jak sam o sobie napisał" 7 października, 13:16, Gość:

Lepiej być trollem PiSu" ...znacie go dobrze od dawna ... degenerata HEJTUJĄCEGO od 2007!!!!roku na tym forum i wiele lat wcześniej na innych (znalazłem jego pierwsze wpisy"Komuch,tusk,joanna,Goj ale Polak,twaja stara") , patologicznego KŁAMCĘ, propagatora politycznego hejtu i celowego antagonizowania Polaków,który określił się jasno -"MyZPisem" . Myślałem,że to tylko psychopata ,ślepo zapatrzony w PARTIĘ,antyunijny ksenofob,homofob i antysemita oraz anty-islamista ( gdzie w Białym są islamiści ja pytam ?) .Oto psychologiczny profil hejtera -ksywka [email protected]@j alias tusk, twaja stara,suchy, BOLO/RYŻY TUX ,dziewczyna ,Ada, brodaty , hexa, POwtarzam,As ,Polka,socjolog, ponury, to cryo skakał , alex, dzieci,F35,fm,kasienka , bolek, jazz,jolcz, famas,wiosenny, rozl, Hurricane,Mirek,nauczycielka,ergaomnes,olo,cygaro,Igor,Krzysztof T., minigun, rodzic,gucio, !, Karolina, bola, REDAKTOR POprdolony,wala,Łapa, Człowiek macica, śmiech i bardzo wiele innych:

A/ IGNORUJE podane FAKTY stawiające w złym świetle PiS

B/ niewygodne FAKTY uznaje za pochodzące z GW i deprecjonuje ich wartość,sugeruje światowy spisek WSI,Sorosa i Merkel

C/ wprowadza homofobiczne insynuacje,zarzuca hejtowanym choroby psychiczne

D/ hejtowanych bezpodstawnie nazywa zboczeńcami i grilluje kalumnie komentując własne wpisy , dużo imbecylnych emotek

E/ cytuje prywatne hejterskie pato"dziennikarskie" fora i blogi jako źródło "rzetelnej wiedzy" ... wręcz "uwielbia je".. wychwala pod niebiosa MF Kurkę , wielbiciel Rachonia cyt(Chodząca inteligencja z piekna aparycją i ten wzrost, to też dar od Boga) i propagandy TVPis.... uwielbia wciskać się do doopy "Kibiców" ....

F/lubi "rzygać i pluć" na hejtowanych,którzy też mu "śmierdzą" ....

G/mało inteligentny,tępy,ubogi zasób słów,żenujące błędy językowe ,powtarza się - nudny klepiąc te same hejty setki razy , specjalista od stosowania psychopatycznego "hahaha"

H/ kolekcjonuje wpisy (też własne fejki) potrzebne do trollowania

I/ fabrykuje (prymitywnie podszywa się pod hejtowanego) lub powiela ordynarne kłamstwa i "fakty" , po czym komentuje je jako "dowody winy" hejtowanych

J/"donosi" na hejtowanych poprzez apele na forum do POLICJI,MOPR, PROKURATORA , Kuratorium Oświaty , często skamle do Moderatora ... ciągle straszy sądami ...żałosny imbecyl

K/ uwielbia porównywać hejtowanych do bolszewików ,samemu będąc przejawem typowego zwolennika bolszewickich wartości ...

L/celem hejtu jest poniżenie PO,PSL,KO,EU,KOD oraz WOŚP -hejter GW,Owsiaka,Rzeplińskiego,Tuska,Tuleyi, Biedronia,ONET-u i TVN oraz Cimoszewicza, Mai Ostaszewskiej , Broniarza , Truskolaskiego ,Frankowskiego , Wałęsy , którzy to "kradną"..hejtuje Bodnara RPO , Brejzę i wszystko to co demokratyczne i niepopulistyczne

Ł/okazuje swoje moralne dno nieustannie

M/popełnił kilkadziesiąt karalnych wykroczeń z KK na forum.Art 212,255,257

G
Gość

co najmniej od 12 lat słyszę te hasło

C
Cezary

Polska Wschodnia zasługuje na dynamiczny rozwój? Bardzo proszę o wskazanie regionu, który nie zasługuje, żebym wiedział skąd się wzięła taka teza.

P
Pablo

Nad czym tu debatować - wybudować drogę 19, prawdziwe lotnisko a reszta sama się rozwiąże - tylko podejrzewam, że na drogę 19 i na lotnisko (prawdziwe a nie namiastkę) kasy nie ma więc trzeba organizować jakieś narady i spotkania aby zamydlić oczy plebsowi.

G
Gość
25 września, 20:22, Ewa:

Żalka nie zaprosili?

POlecam radę Jachyry 'kup sobie blaszkę i walnij się w czaszkę'''

G
Gość
25 września, 20:22, Ewa:

Żalka nie zaprosili?

ale ty jesteś jak zwykle haha

G
Gość

PO-PSL: '''a chu... z tym wschodem'''

G
Gość

PO-PSL ; '''a chu...z tym wschodem'''

G
Gość

za to ty jesteś , ale nie podpisuj się pedziu damskim imieniem

m
mieszkaniec

Dynamiczny rozwoj mozliwy tylko wtedy gdy fabryki otworza firmy swiatowe z zewnatrz.

Do dynamicznego rozwoju regionu potrzeba pracownikow ktorzy zarabiaja 5000PLN na reke netto.

Skansen podlaski jest smieszy z oferta jaka dzis proponuje ludziom.

Z
Zibi

Pitu pitu srali muchy będzie wiosna a pracy nadal jak kot napłakał za miskę ryżu

H
Hmm

Na gadaniu się skończy

E
Ewa

Żalka nie zaprosili?

Dodaj ogłoszenie