Wschodni Kongres Gospodarczy 2017. Pomysł na rozwój Polski Wschodniej nie może być jeden (zdjęcia)

Maryla Pawlak-Żalikowska (EW)
Zatrzymano prywatyzację. Firm państwowe łatwiej podpisują umowy i aneksy. Jeśli pójdziemy tą drogą,  zniszczymy przedsiębiorczość -  dołożył łyżkę dziegciu do pochwały założeń rządowej polityki gospodarczej Jan Mikołuszko z Unibepu.
Zatrzymano prywatyzację. Firm państwowe łatwiej podpisują umowy i aneksy. Jeśli pójdziemy tą drogą, zniszczymy przedsiębiorczość - dołożył łyżkę dziegciu do pochwały założeń rządowej polityki gospodarczej Jan Mikołuszko z Unibepu.
To muszą być nadal inwestycje w infrastrukturę, wsparcie programami pomocowymi, jak i pełne determinacji przestawienie biznesu na model nie oparty na taniej sile roboczej - mówiono na panelu inaugurującym obrady Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.

Na rozpoczętym wczoraj Wschodnim Kongresie Gospodarczym nie padła - i raczej nikt się nie spodziewał, że padnie - jednoznaczna odpowiedź na pytanie o Pomysł na Wschód. Postawione zostało na panelu rozpoczynającym imprezę. Wzięli w nim udział Jerzy Leszczyński, marszałek województwa podlaskiego, Jan Mikołuszko, przewodniczący rady nadzorczej Grupy Unibep i prezes Polskiego Klastra Eksporterów Budownictwa, Wolfgang Munch z Komisji Europejskiej, Jacek Socha, wiceprezes PwC Polska i Sławomir Sosnowski, marszałek woj. lubelskiego.

Rozpoczynając dyskusję o źródłach sukcesu podlaskich firm, Jan Mikołuszko, reprezentując największą w kraju firmę budowlaną z wyłącznie polskim kapitałem, wywodzącą się z Bielska Podlaskiego, zwrócił od razu uwagę na siłę tkwiącą w kadrach powstających w regionie. - Cały rozwój Unibepu oparty został właśnie o kadrę z Podlasia i w pewnej części z Warszawy - podkreślał twórca potęgi Unibepu prowadzącego dziś inwestycje zarówno w regionie, jak i w stolicy Polski, a także za granicą: od Białorusi przez Szwecję po inne kraje Europy.
Jan Mikołuszko podkreślał, że obserwujemy obecnie przebudowę polskiej przedsiębiorczości, w którą trzeba się włączyć także w makroregionie Polski wschodniej. - Weszliśmy w model, gdzie nie można już opierać rozwoju na taniej sile roboczej. To był zresztą biznes nieprzyjazny dla pracowników - zwracał uwagę Mikołuszko, podkreślając, że w jego firmie nigdy nie było tzw. umów śmieciowych.

Odpowiadając na pytanie o bodźce z otoczenia, które mogą wpływać na rozwój silnych firm w Polsce Wschodniej, przedsiębiorca wskazywał, że nadal potrzebujemy tu rozwoju infrastruktury drogowej. Chwalił jednocześnie kierunek, w jakim zmierza polityka wicepremiera Morawieckiego i nowego ducha widocznego we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Korporacją Ubezpieczeń Kredytowo-Eksportowych lub Polską Agencją Inwestycji i Handlu.

Apelował jednak o silne wsparcie marki Polska. - Marka Niemcy jest na 3. miejscu w świecie, my na 45. - przypominał.

O roli budowania wizerunku regionu, mówił także podczas dyskusji Jacek Socha, wiceprezes firmy doradczej PwC Polska: - W tym regionie nadal jest największe bezrobocie w kraju i nadal najniższe płace - przypominał nawiązując do faktu, że faktycznie dziś nie są to czynniki, dla których mocni inwestorzy wchodzą drzwiami i oknami. Bo kapitał idzie tam, gdzie jest wysoka kultura biznesu i wysoka jakość życia, podkreślał Jacek Socha. I przypomniał, że nawet raporty PwC wskazują, że np. Białystok przoduje w Polsce pod względem jakości życia, tylko... nikt o tym nie wie. Wizerunek makroregionu nie nadąża za zmianami, jakie tu zachodzą.
Jacek Socha zwrócił też uwagę, że w realizacji roli regionu jako bramy na Wschód, oprócz budowy Via Carpatii, istotne będzie powodzenia rządowych planów dotyczących Centralnego Portu Komunikacyjnego. – Zrealizowanie tego zamysłu oznaczałoby, że miasta wschodniej Polski w ciągu dwóch godzin zyskują dostęp do dużego portu lotniczego, a po następnych dwóch godzinach będzie można dotrzeć do niemal każdego zakątka Europy – mówił.

Z kolei Sławomir Sosnowski, marszałek woj. lubelskiego wśród wielu czynników rozwoju makroegionu wymienił wsparcie innowacyjnego rozwoju i konieczność realnej budowy tzw. złotego trójkąta, czyli zacieśniania współpracy samorząd-biznes-nauka. - Dlatego my w listopadzie robimy u nas Tydzień Innowacyjności, gdzie będziemy o tym rozmawiać w gronie międzynarodowym - sygnalizował marszałek.

Współpraca transgraniczna
Wśród kilkunastu paneli dyskusyjnych był wczoraj również poświęcony współpracy transgranicznej
- Budowa silnego, trwałego partnerstwa oraz skupianie się na obopólnych korzyściach są kluczowe przy współpracy transgranicznej - stwierdził w jego trakcie Cezary Cieślukowski, przewodniczący konwentu Stowarzyszenia „Euroregion Niemen” i radny województwa podlaskiego, któremu temat współpracy transgranicznej bliski jest od ponad 25 lat. - Chodzi o to, aby projekty realizować wspólnie i żeby niwelować różnice po obu stronach granicy. Taki jest cel tej współpracy - wyjaśnił.

Wśród zaproszonych panelistów znalazł się również Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta Suwałk, Roman Kaleta z suwalskiej firmy Malow oraz Sergey Tkachenko, naczelnik administracji Wolnej Strefy Ekonomicznej Grodno-Invest.

Jakie wnioski przyniosła dyskusja? Między innymi takie, iż czynnik ludzki, a w zasadzie budowanie więzi jest w kwestii współpracy transgranicznej niezwykle ważne, ponieważ to podstawa przy realizowaniu wspólnych projektów. Jest to równie ważne jak infrastruktura, która umożliwia fizyczną współpracę regionów przygranicznych. No i nie można też nie doceniać polityki oraz położenia geograficznego, które mogą wspólne projekty ułatwić, ale i utrudnić.

Delegacje ze świata
Kongres jest okazją do spotkań kuluarowych w gronie ekspertów, samorządowców i ludzi biznesu z różnych krajów. W tym roku reprezentowali ich m.in. (delegacje zagraniczne z regionów partnerskich): prezydent Dolnej Austrii, Hans Penz, starosta powiatu Dingolfing-Landau w Niemczech, Heinrich Trapp, Andrej Klec, wiceprzewodniczący Brzeskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego, Wiktor Liskowicz, wiceprzewodniczący Grodzieńskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego; goście z Litwy, Mołdawii i Kazachstanu, przedstawiciele Komisji Europejskiej z Wolfgangiem Munchem i Wollis Goelen Vanderbrock ma czele. Zaproszeni zostali także Nicolas Brookes, dyrektor do spraw polityki regionalnej, Konfederencji Peryferyjnych Regionów Nadmorskich Europy (CPMR). I na zaproszenie Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku tradycyjnie już radcy handlowi z Angoli, Arabii Saudyjskiej, Bułgarii, Czarnogóry, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Jemenu, Kongo, Litwy, Łotwy, Malezji, Rosji, Senegalu, Szwajcarii, Węgier i Wenezueli.

Finał rankingów
TOP Inwestycje i TOP Pracodawca Polski Wschodniej

Na wieczornej gali kongresu poznaliśmy laureatów dwóch konkursów towarzyszących tej imprezie. Zgodnie z werdyktem jury tytuły TOP Pracodawca Polski Wschodniej przypadły firmom: Torpol Sp. z o.o., Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol, JMP Flowers Grupa Producentów Sp. z o.o., Inglot Sp. z o.o., ML System SA, Malow Sp. z o.o., Kazar Footwear Sp. z o.o., Enea Połaniec i SIPMA SA (ta ostatnia firma zdobyła też najwięcej pozytywnych głosów internautów).

Natomiast miano TOP Inwestycji Polski Wschodniej przypadło w tym roku następującym przedsięwzięciom z regionu: Zamek Biskupi w Janowie Podlaskim; Budowa odcinka drogi ekspresowej S19 Świlcza-Rzeszów; instalacja systemów energii odnawialnej w gminach powiatu buskiego i pińczowskiego; budowa suszarni osadów ściekowych w Suwałkach; budowa fabryki proszków mlecznych SM Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem; budowa fabryki Mebli Forte na terenie Suwalskiej SSE; budowa odcinka drogi S7 Ostróda-Południe-Rychnowo; zakład przetwórstwa firmy Polmlek; rewitalizacja śródmieścia Lublina - wyróżniona też przez internautów.

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie