Wózek inwalidzki z funkcją pionizacji. Gotowe, wysoko oceniane rozwiązanie, czeka na chętnego do jego komercjalizacji

peż
Paweł Czerwiński i Katarzyna Burdziak, studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej oraz dr inż. Piotr Borkowski, pracownik wydziału zaprojektowali wózek, który pomaga osobom z niepełnoprawnością swobodnie korzystać także z miejsc wyżej położonych. Został on wyróżniony nagrodą specjalną prezesa Urzędu Patentowego RP podczas IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca. Jest też zgłoszony do Urzędu Patentowego RP w celu uzyskania ochrony patentowej. Pomysł jest świetny,ale nadal nieskomercjalizowany - twórcy dysponują dokumentacją techniczną wynalazku i jego wizualizacją komputerową. Pozostają otwarci na propozycje, które mogłyby doprowadzić do wprowadzenia rozwiązania na rynek.

Ogólnopolski Konkursu Student-Wynalazca organizowany jest od 2010 roku przez Politechnikę Świętokrzyską. Celem przedsięwzięcia jest promocja innowacyjności w środowisku akademickim. Konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem, o czym świadczy duża liczba zgłoszeń. W tegorocznej edycji nadesłano 139 rozwiązań z 20 uczelni z całej Polski. Zgłoszone pomysły to rezultat pracy badawczo-rozwojowej zespołów składających się ze studentów, nauczycieli akademickich, a także przedsiębiorców.

Nagrodę specjalną Prezesa Urzędu Patentowego RP otrzymali w tym roku twórcy projektu powstałego na Politechnice Białostockiej: Paweł Czerwiński i Katarzyna Burdziak oraz dr inż. Piotr Borkowski, którzy opracowali wózek inwalidzki z funkcją pionizacji.

To inżynierska praca dyplomowa Pawła Czerwińskiego i Katarzyny Burdziak powstała pod opieką merytoryczną dr. inż. Piotra Borkowskiego. Autorzy są już absolwentami Politechniki Białostockiej, ale wciąż współpracują ze swoim mentorem nad popularyzacją swojego pomysłu. Wynalazek zgłosili już do Urzędu Patentowego RP w celu uzyskania ochrony patentowej.

Studenci i pracownik Wydziału Mechanicznego PB zaprojektowali wózek, który pomaga osobom z niepełnoprawnością swobodnie korzystać także z miejsc wyżej położonych.

- Nasz wózek, oprócz tego, że umożliwia przemieszczanie się użytkownika, pozwala mu sięgnąć np. do półki z książkami. W konstrukcji umieściliśmy autorski, ręczny mechanizm pionizowania sylwetki osoby, która siedzi na wózku i dzięki temu może ona w dowolnym momencie zmienić pozycję na stojącą. Ułatwiamy w ten sposób takie proste czynności, jak sięgnięcie w sklepie po towar z wyższej półki, korzystanie z szafek w domowej kuchni czy wizytę w bibliotece. Dzięki systemowi pionizacji osoba niepełnosprawna może pokonać więcej barier architektonicznych oraz zachować aktywność w życiu zawodowym i społecznym - tłumaczy dr inż. Piotr Borkowski.

Praktyczny pomysł absolwentów i pracownika Wydziału Mechanicznego PB pozostaje obecnie jedynie na papierze. Twórcy dysponują dokumentacją techniczną wynalazku i jego wizualizacją komputerową. Pozostają otwarci na propozycje, które mogłyby doprowadzić do wprowadzenia rozwiązania na rynek.

- Problemy osób niepełnosprawnych są coraz częściej dostrzegane i stajemy się coraz wrażliwsi na ich potrzeby. Moi studenci, członkowie Koła Naukowego Technologii i Konstrukcji Biomedycznych "BioTik", od kilku już lat chętnie podejmują się zadań inżynierskich, które dedykowane są poprawie funkcjonowania osób niepełnosprawnych - mówi dr inż. Piotr Borkowski. - Tych pomysłów nazbierało się naprawdę wiele. To urządzenia do rehabilitacji, urządzenia wspomagające. Dla mnie, jako nauczyciela akademickiego, jest to duża satysfakcja, gdy coraz częściej rozwiązania naszych studentów są doceniane na forum ogólnopolskim.

Konkurs Student-Wynalazca
ma aktywizować studentów i ich działalność badawczo-rozwojową, upowszechniać wiedzę na temat ochrony własności przemysłowej, promować i wspierać komercjalizację. Organizacja IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca i promocja na forum krajowym i zagranicznym zgłoszonych rozwiązań są współfinansowane ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Zobacz koniecznie: Wypadki drogowe - pierwsza pomoc

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie