Nie wszystkie państwa mogą sobie jednak pozwolić na embargo rosyjskiego surowca. Wiele gospodarek jest najzwyczajniej od niego uzależnionych i stanowi on główny surowiec energetyczny. Polska ma węgiel, ale w innych państwach embargo rosyjskiego gazu mogłoby wiązać się z koniecznością wyłączenia prądu.
Państwa z energetyką uzależnioną od gazu
Rosyjski gaz stanowi źródło energetyczne dla wielu państw. Najważniejszym źródłem energetycznym jest on zdecydowanie w Mołdawii, która niemal 96 proc. prądu uzyskuje z wykorzystaniem turbin gazowych. Od początku roku procent produkcji prądu z elektrowni gazowych spadł we Włoszech (z 53,4 proc. do 47,9 proc.) oraz w Gruzji, która uniezależniła produkcję prądu za pomocą elektrowni gazowych z 52,2 proc. do 32,2 proc. Polska również zmniejszyła uzależnienie energetyki od gazu z 7,3 proc. do 5,5 proc. i wydaje się być spokojna o wstrzymanie dostaw tego surowca z Rosji.
Nie wszystkim państwom udało się jednak zwiększyć swojego uniezależnienia od gazu, i skokowo zwiększyły one produkcję w elektrowniach gazowych. Do tej grupy należą między innymi Grecja (z 50 proc. do 60,4 proc.) i Holandia (z 24,9 proc. do 46,8 proc). Te kraje mogą obawiać się więc embarga na rosyjski gaz, ponieważ produkcja prądu z elektrowni gazowych stanowi w nich znaczący procent.
To, jak zmieniało się uzależnienie energetyki w danych państwach od gazu przedstawia następująca infografika:
Według Komisji Europejskiej Rosja stanowi w Unii 40 proc. rynku gazowego, więc w wielu państwach to właśnie rosyjski gaz stanowi główne źródło dla tego surowca.
Którędy przebiegają gazociągi?
Transport morski gazu podnosi jego cenę, dlatego w głównej mierze jest on dostarczany poprzez gazociągi takie jak Jamał bądź Nard Stream 2. Polska posiada jednak Gazoport w Świnoujściu, dzięki któremu wstrzymanie przez Gazprom dostaw surowca do naszego państwa ni stanowi dużego zagrożenia, a dostawy nadal są realizowane. Podobny ruch mają planować Niemcy, aby uniezależnić w przyszłości Europę od rosyjskiego dostawcy, który w obecnych czasach wydaje się być niepewnym źródłem dla surowca. W Europie działa obecnie 30 terminali gazowych, a jednym jest właśnie Gazoport w Świnoujściu. w 2024 roku ma on zostać rozbudowany, co zwiększy moc regazyfikacyjną z 5 mld m sześc. do 8,3 mld m sześc. rocznie. Obecnie w Polsce zużywa się około 20 mld m sześc. rocznie.
Powyższa infografika prezentuje, którędy przebiegają gazociągi w Europie, oraz gdzie planowane jest powstanie nowych.
Stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?