Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda podlaski wręczył ordery i odznaczenia państwowe mieszkańcom woj. podlaskiego przyznane przez prezydenta RP i premiera

red
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wręcza Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krystynie Strubel. Działaczka Solidarności oprócz działalności związkowej  organizowała też kolportaż nielegalnych wydawnictw Białostockiej Oficyny Wydawniczej.
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wręcza Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krystynie Strubel. Działaczka Solidarności oprócz działalności związkowej organizowała też kolportaż nielegalnych wydawnictw Białostockiej Oficyny Wydawniczej. Wojciech Wojtkielewicz
Najgorsze było jak do celi wpadał klawisz i krzyczał: kostka. A człowiek nie wie, co to jest. Że trzeba się rozebrać i złożyć ubranie pod celą. Nie przy kobietach, a mężczyznach. A klawisz z pogardą, że on już niejedno widział – wspominała we wtorek Krystyna Strubel, działaczka pierwszej Solidarności. Była wśród osób odznaczonych we wtorek przez wojewodę podlaskiego. Troje otrzymało medale pośmiertnie. Odebrały je rodziny.

- Wyróżnione osoby reprezentują wiele pokoleń, które podejmowały działalność na rzecz niepodległości Polski na przestrzeni ostatniego wieku – mówił wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski. - Od odzyskania państwowości w 1918 roku, przez walkę obronna we wrześniu 1939 roku, konspirację w latach okupacji, zryw Solidarności aż po osoby, które tę tradycję utrwalają w czasach współczesnych.

Lista odznaczonych

  1. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski -  pośmiertnie – Ks. Marceli Godlewski – za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich.
  2. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski – Andrzej Waluda – za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.
  3. Krzyż Kawalerski Orderu odrodzenia Polski – Krystyna Strubel - za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.
  4. Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości – pośmiertnie – Franciszek Długozima – za wybitne zasługi poniesione z niezwykłym poświęceniem w walce o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego.
  5. Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości – pośmiertnie – Czesław Skarżyński - za wybitne zasługi poniesione z niezwykłym poświęceniem w walce o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego.
  6. Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości – Marek Karp -  za zasługi dla Niepodległej.
  7. Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości – Dariusz Łotowski - za zasługi dla Niepodległej.
  8. Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości – Antoni Rudziński - za zasługi dla Niepodległej.
  9. Medal „Obrońców Ojczyzny 1939-1945” – Mieczysław Wroczyński – powstaniec warszawski.

A do celi klawisz wpada

Krystyna Strubel od jesieni 1980 roku była przewodniczącą NSZZ Solidarności w Przedsiębiorstwie Robót Inżynieryjnych Budownictwa Przemysłowego w Białymstoku, członkiem zarządu regionu związku i delegatem na I Walny Zjazd w Gdańsku.

- Pamiętam jak dziś jak dyrektor Lebiedziński wezwał mnie do gabinetu głównej księgowej i mówił: „Pani Krysiu, pani się boi. Niech pani się nie denerwuje. Jest pani samotna matką i na pewno nie zostanie pani aresztowana. Zresztą oni nie siedzą w więzieniach, a ośrodkach odosobnieniach”

Czytaj też:To świadkowie historii

Krystyna Strubel została internowana w grudniu 1981 roku. Była przetrzymywana w więzieniu przy Kopernika w Białymstoku.

- Gdy szłam po schodach więziennych z blaszanym kubkiem i schodach, to myślałam o tym, co powiedział mi dyrektor. Jak weszłam do celi, to siedziały w niej już trzy panie z Łomży, które przywieziono nocą bez świadomości, gdzie jadą. Potem osadzono jeszcze siedem kobiet z Suwałk. Po drodze żegnały się z życiem, bo eskortujący je z automatami żartowali sobie, że zatrzymają się pod lasem – wspominała pani Krystyna.

Za murami przy Kopernika spędziła niecały miesiąc.

- Ale może trzeba było,abym je zwiedziła. Znalazłam się w tym samym miejscu, w którym w czasie okupacji był mój ojciec i chrzestny, za nim Niemcy wywieźli ich do obozów koncentracyjnych - wspominała działaczka.

Ksiądz antysemita ratujący Żydów z getta

Wszystkie odznaczone osoby związane są z naszym regionem. Troje otrzymało odznaczenia pośmiertnie. Odebrali je przedstawiciele rodzin. Tak jak w przypadku. ks. prałat Marceli Godlewski.

Urodził się w Turczynie, szkołę średnią kończył w Suwałkach, seminarium w Sejnach. W latach 1915-45 był proboszczem kościoła Wszystkich Świętych w Warszawie. Przed wojną słynął z antysemickich poglądów i jawnie popierający endecję.

Mimo to kiedy hitlerowcy zaczęli mordować ludność żydowską, ks. Godlewski postanowił zrobić wszystko, by ratować Żydów – niezależnie od wyznania. Parafia Wszystkich Świętych znalazła się na terenie getta. Kapłan brał udział w przemycaniu żywności i leków, starał się o fałszywe dokumenty dla Żydów. Pomagał też ukrywać żydowskie dzieci w swoim prywatnym domu w Aninie – przekazanym w ręce Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek i przekształconym w sierociniec.

Czytaj też:Jacek Żalek odebrał medal przyznany dziadkowi za ratowanie Żydów

W czasie akcji likwidacyjnej ks. Godlewski musiał opuścić getto. Większość Żydów, którym udzielał pomocy zginęła w Treblince. Ci, którzy przeżyli Zagładę, zawsze podkreślali, jak wiele mu zawdzięczają.

- To dla mnie wielki zaszczyt, że mogłem odebrać ten order. Jestem dumny z ks. Marcelego – mówił Zbigniew Godlewski, praprawnuk brata księdza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny