MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Woj. podkarpackie: Jarosław. Miasto na styku trzech kultur. Poznaj jego historię i zobacz zdjęcia

Redakcja Strona Podróży
Redakcja Strona Podróży
Muzeum Kamienica Orsettich
Muzeum Kamienica Orsettich Gurbisz/AKPA
Tereny południowo-wschodniej Polski, pomimo iż leżą na rubieży kraju i znajdują się poza głównymi turystycznymi szlakami, kryją w sobie wiele interesujących miejsc. Szczególnie godne uwagi są wielowiekowe i zabytkowe świątynie w Leżajsku, Łańcucie, Przemyślu czy Jarosławiu. Warto każdemu z tych miast poświęcić chociażby jeden dzień, aby odkryć jego uroki i tajemnice. Dziś chciałabym przedstawić jedną z tych perełek, jaką jest Jarosław (woj. podkarpackie).

Spis treści

Miasto położone nad Sanem, na skrzyżowaniu szlaków handlowych już od średniowiecza było miejscem styku trzech wyznań i trzech kultur: polskiej, ruskiej i żydowskiej.

Jarosław - historia miasta

Choć udokumentowana lokacja miasta nastąpiła dopiero w 1375 roku, to już dużo wcześniej na ziemi jarosławskiej istniała osada, a za życia kijowskiego księcia Jarosława Mądrego powstał tu warowny gród.
Bogata historia miasta oraz lata jego świetności znajdują odzwierciedlenie w licznych zabytkach. Zwiedzanie proponuję zacząć od ul. Grodzkiej, gdzie znajdują się relikty renesansowej Bramy Krakowskiej, z zachowaną dolną kondygnacją, zaadaptowaną na restaurację. Tutaj również możemy zobaczyć fragment XVII-wiecznych fortyfikacji miejskich, którymi otoczone było niegdyś całe Stare Miasto. Podążając wspomnianą ulicą, znajdziemy się w centrum starówki czyli na Rynku. Jego układ pozostał niemalże niezmieniony od czasów założenia miasta.

Rynek - XV-wieczny Ratusz

Najokazalszym obiektem jarosławskiego Rynku jest wzniesiony w XV wieku ratusz. Obecny neorenesansowy czterokondygnacyjny gmach z wieżą zegarową, zwieńczony attyką jest wynikiem XIX-wiecznej przebudowy.

Spacerując wokół ratusza, warto zwrócić uwagę na renesansowe kamienice. Jedna z najpiękniejszych - kamienica Orsettich, ozdobiona piękną attyką, z zachowanymi podcieniami - pochodzi z okresu późnego renesansu. Jej właścicielem był Wilhelm Orsetti, włoski kupiec i bankier. Budynek stanowi dziś jedno z cenniejszych muzeów wnętrz zabytkowych kamienic mieszczańskich w Polsce z XVI-XVII wieku. Znajdziemy tu dwie wystawy stałe: "Historia miasta Jarosławia" i "Wnętrza mieszczańskie".

Co warto zobaczyć w Jarosławiu? Kamienica Rydzikowskich

Inny wartościowy obiekt znajdziemy pod numerem 16. Mieszcząca się tu kamienica Rydzikowskich - z charakterystycznym zamkniętym krytym dziedzińcem, zwanym "wiatą", i podcieniem - kryje również wejście do wijących się pod miastem korytarzy, lochów i piwnic. Zostały one wydrążone przez bogatych mieszkańców i kupców w XVII wieku, chcących uchronić swoje bogactwa przed rabusiami. W kamienicy znajduje się wejście do, utworzonej w 1984 roku, Podziemnej Trasy Turystycznej im. prof. Feliksa Zalewskiego. Udostępniona do zwiedzania trasa ma około 150 metrów i schodzi na głębokość 8,5 metra. Łączna długość piwnic jest oceniana na 14 kilometrów.

Odpowiednie ubrania na wycieczkę!

Materiały promocyjne partnera

Jarosław - zabytki. Synagogi

W niewielkiej odległości od Rynku, przy Placu Bożnic, znajdziemy dwie synagogi. Duża synagoga to imponujący, wybudowany na początku XIX wieku, budynek na planie kwadratu. Wystrój zewnętrzny charakteryzują duże półokrągłe okna. Mała synagoga powstała 90 lat później i niestety została poważnie zniszczona podczas II wojny światowej.

Jarosław - zabytki. Cerkiew

W mieście trzech kultur warto odwiedzić również XVIII-wieczną greckokatolicką cerkiew pod wezwaniem Przemienia Pańskiego. Znajdziemy ją podążając od Rynku ulicą Sobieskiego. Jest ona jednym z najważniejszych ośrodków pielgrzymek polskich grekokatolików. W jej wnętrzu warto zwrócić uwagę na ikonę Matki Boskiej Jarosławskiej, zwaną także Bramą Miłosierdzia.
Spod cerkwi udajemy się ulicą Cygańska Górka na taras widokowy, z którego rozciąga się urokliwy widok na dolinę Sanu oraz na otoczone murami i ośmioma basztami Wzgórze św. Mikołaja z XVII-wiecznym Opactwem Benedyktynek. Tam właśnie, do roku 1375, ulokowany był pierwszy gród. Zmierzając w jego kierunku ulicą Jezuicką znajdziemy się na placu ks. Skargi. Koniecznie należy się tutaj zatrzymać przed kolegiatą pod wezwaniem Bożego Ciała, zwaną dawniej kościołem św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Świątynię wzniesiono w 1571 roku, dzięki fundacji Zofii Odrowąż Tarnowskiej oraz pomocy księdza Piotra Skargi. Renesansowy obiekt sakralny przebudowywano kilkukrotnie z powodu pożarów. Aktualnie jest najstarszym pojezuickim kościołem w Polsce. Z dawnego kolegium jezuitów, będącego największym ośrodkiem oświatowym wschodniej Rzeczypospolitej, zachowało się tylko jedno zachodnie skrzydło, z wieżą zegarową.

Jarosław - zabytki. Kościół św. Mikołaja i Stanisława biskupa

Stąd już bez problemu dojdziemy do Kościoła św. Mikołaja i Stanisława biskupa, który znajduje się wewnątrz murów Opactwa Sióstr Benedyktynek. Jednym z najcenniejszych zabytków jest tutaj kamienny, renesansowy portal zdobiący wejście do kościoła. Niestety, pierwotne wyposażenie wnętrza świątyni uległo konfiskacie i obecnie wystrój pochodzi z pojezuickiego kościoła w Przemyślu. Do niego przylega zabytkowy zespół klasztorny.

Listę Jarosławskich zabytków można by jeszcze długo ciągnąć, bo ponad 150 nieruchomości zostało ujętych jako prawnie chronione dobra kultury. Mam nadzieję, że choć trochę udało mi się przybliżyć i przekonać do odwiedzenia tego, malowniczo położonego na wzgórzu, podkarpackiego miasta z okazałymi kościołami, bogatymi kamienicami i wielobarwną mieszanką kultur.

Tekst: Anita Gurbisz

Spakuj się na wymarzoną podróż!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Popłoch na hiszpańskich plażach Drony wykryły w wodzie rekiny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Woj. podkarpackie: Jarosław. Miasto na styku trzech kultur. Poznaj jego historię i zobacz zdjęcia - Strona Podróży

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny