Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wody Polskie chcą walczyć z suszą w Podlaskiem. Prezes Przemysław Daca na jazie w Złotorii obiecał 18 mln zł

OPR. RED
od 15 kwietnia do 20 września, czyli przez 150 dni w roku, z przerwa na sianokosy
od 15 kwietnia do 20 września, czyli przez 150 dni w roku, z przerwa na sianokosy Wody Polskie
Przemysław Daca, prezes Wód Polskich, wizytował jazy piętrzące na terenie zlewni rzeki Narew. W Złotorii obiecał 18 mln zł na program przeciwdziałania suszy w woj. podlaskim.

W woj. podlaskim wyremontowanych zostanie prawie 40 budowli piętrzących wodę w ramach działań związanych ze zwiększeniem retencji korytowej. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku ogłosił już połowę z zaplanowanych przetargów.

W ciągu trzech lat na terenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku retencja korytowa zwiększy się aż o 13 milionów m3. Zrealizowane zostaną 22 zadania na łączną kwotę 18 milionów złotych. Przywrócona zostanie dwufunkcyjna rola urządzeń melioracyjnych, która zapewni odprowadzanie wód z pól i użytków rolnych w czasie opadów, ale również retencję wód w okresach suszy.

- W najbliższym czasie na terenie Zarządu Zlewni w Białymstoku odremontowany zostanie przepust z piętrzeniem oraz zastawka na rzece Kanał E Suraż, przepust z piętrzeniem oraz zastawka na rzece Czarna, przepust z piętrzeniem na rzece Szeroka Struga, zastawka na rzece Ciek spod Sofipola, trzy przepusty z piętrzeniem na rzece Ciek Tatarczny oraz jaz Zajma na rzece Supraśl – wymienia Mirosław Markowski, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Zobacz też: Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Spaliło się ponad 5 tysięcy hektarów. Sytuacja jest opanowana, pożar został ugaszony

Konferencja Przemysław Daca, prezesa Wód Polskich, nieprzypadkowo miała miejsce na jazie w Złotorii.

- Mamy tu dobry przykład tego, jak działamy, czyli podpiętrzając wodę na ciekach, zatrzymujemy ją tak, żeby zwiększyć retencję korytową, żeby wpływać na okoliczne łąki - powiedział.

Jaz w Złotorii to część Obiektu Hydrotechnicznego Jazy Narwiańskie

Jaz w Złotorii służy do nawodnień rolnicznych metodą podsiąkową. Zadaniem budowli jest poprawa stosunków wodno-powietrznych, dostosowanych do potrzeb rolnictwa w okresie wegetacji.

- Piętrzenie wody na jazie odbywa się od 15 kwietnia do 20 września, czyli przez 150 dni w roku z przerwa na sianokosy. Jaz może piętrzyć wodę w rzece do wysokości 2,6 m. Przewidywana retencja po osiągnięciu przez obiekt pełnej sprawności to 220 tys. m³ wody, a obszar bezpośredniego oddziaływania urządzenia na grunty rolne w jego zasięgu to 1 140 ha - wyjaśnia Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, rzeczniczka prasowa Wód Polskich w Białymstoku.

Czytaj także: Stop Suszy! Trzeba zatrzymywać wodę, gdy jest jej nadmiar i udostępniać ją, gdy brakuje. Potrzebne są inwestycje

Jaz Złotoria razem z innymi pięcioma jazami, które wchodzą w skład Obiektu Hydrotechnicznego Jazy Narwiańskie, oddziałują na 3 000 ha. Są to głównie użytki zielone znajdujące na terenie czterech gmin: Tykocin, Choroszcz, Dobrzyniewo Duże i Krypno oraz obszar Narwiańskiego Parku Narodowego.

Zobacz też:

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Chmura dymu dotarła na...

Tu oglądasz: Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym - trąba powietrzna (źródło: @998Grajewo/Twitter)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny