Wody Polskie chcą walczyć z suszą w Podlaskiem. Prezes Przemysław Daca na jazie w Złotorii obiecał 18 mln zł

OPR. RED
od 15 kwietnia do 20 września, czyli przez 150 dni w roku, z przerwa na sianokosy
od 15 kwietnia do 20 września, czyli przez 150 dni w roku, z przerwa na sianokosy Wody Polskie
Przemysław Daca, prezes Wód Polskich, wizytował jazy piętrzące na terenie zlewni rzeki Narew. W Złotorii obiecał 18 mln zł na program przeciwdziałania suszy w woj. podlaskim.

W woj. podlaskim wyremontowanych zostanie prawie 40 budowli piętrzących wodę w ramach działań związanych ze zwiększeniem retencji korytowej. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku ogłosił już połowę z zaplanowanych przetargów.

W ciągu trzech lat na terenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku retencja korytowa zwiększy się aż o 13 milionów m3. Zrealizowane zostaną 22 zadania na łączną kwotę 18 milionów złotych. Przywrócona zostanie dwufunkcyjna rola urządzeń melioracyjnych, która zapewni odprowadzanie wód z pól i użytków rolnych w czasie opadów, ale również retencję wód w okresach suszy.

- W najbliższym czasie na terenie Zarządu Zlewni w Białymstoku odremontowany zostanie przepust z piętrzeniem oraz zastawka na rzece Kanał E Suraż, przepust z piętrzeniem oraz zastawka na rzece Czarna, przepust z piętrzeniem na rzece Szeroka Struga, zastawka na rzece Ciek spod Sofipola, trzy przepusty z piętrzeniem na rzece Ciek Tatarczny oraz jaz Zajma na rzece Supraśl – wymienia Mirosław Markowski, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Zobacz też: Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Spaliło się ponad 5 tysięcy hektarów. Sytuacja jest opanowana, pożar został ugaszony

Konferencja Przemysław Daca, prezesa Wód Polskich, nieprzypadkowo miała miejsce na jazie w Złotorii.

- Mamy tu dobry przykład tego, jak działamy, czyli podpiętrzając wodę na ciekach, zatrzymujemy ją tak, żeby zwiększyć retencję korytową, żeby wpływać na okoliczne łąki - powiedział.

Jaz w Złotorii to część Obiektu Hydrotechnicznego Jazy Narwiańskie

Jaz w Złotorii służy do nawodnień rolnicznych metodą podsiąkową. Zadaniem budowli jest poprawa stosunków wodno-powietrznych, dostosowanych do potrzeb rolnictwa w okresie wegetacji.

- Piętrzenie wody na jazie odbywa się od 15 kwietnia do 20 września, czyli przez 150 dni w roku z przerwa na sianokosy. Jaz może piętrzyć wodę w rzece do wysokości 2,6 m. Przewidywana retencja po osiągnięciu przez obiekt pełnej sprawności to 220 tys. m³ wody, a obszar bezpośredniego oddziaływania urządzenia na grunty rolne w jego zasięgu to 1 140 ha - wyjaśnia Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, rzeczniczka prasowa Wód Polskich w Białymstoku.

Czytaj także: Stop Suszy! Trzeba zatrzymywać wodę, gdy jest jej nadmiar i udostępniać ją, gdy brakuje. Potrzebne są inwestycje

Jaz Złotoria razem z innymi pięcioma jazami, które wchodzą w skład Obiektu Hydrotechnicznego Jazy Narwiańskie, oddziałują na 3 000 ha. Są to głównie użytki zielone znajdujące na terenie czterech gmin: Tykocin, Choroszcz, Dobrzyniewo Duże i Krypno oraz obszar Narwiańskiego Parku Narodowego.

Zobacz też:

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Chmura dymu dotarła na...

Tu oglądasz: Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym - trąba powietrzna (źródło: @998Grajewo/Twitter)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie