Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Woda? Naturalnie ze źródła

Fot. Archiwum
Krajowa Izba Gospodarcza Przemysł Rozlewniczy rozpoczęła w maju kampanię edukacyjną "Woda naturalnie ze źródła”.
Krajowa Izba Gospodarcza Przemysł Rozlewniczy rozpoczęła w maju kampanię edukacyjną "Woda naturalnie ze źródła”. Fot. Archiwum
Krajowa Izba Gospodarcza Przemysł Rozlewniczy rozpoczęła w maju kampanię edukacyjną "Woda naturalnie ze źródła". Wyniki przeprowadzonej na potrzeby kampanii sondy pokazują wyraźnie, że polskie społeczeństwo nie ma nawyku picia wody butelkowanej.

Wody butelkowane dzielą się na trzy rodzaje: naturalne wody źródlane, naturalne wody mineralne i wody mineralizowane zwane stołowymi. Wspólną i bardzo ważną cechą naturalnych wód źródlanych i naturalnych wód mineralnych, jest ich pochodzenie z podziemnych zasobów oraz pierwotna czystość pod względem chemicznym i mikrobiologicznym.
Wyróżnia się wody niskozmineralizowane o ogólnej zawartości soli mineralnych do 500 mg/l, wody średniozmineralizowane (zawartość soli mineralnych od 500 do 1500mg/l) i wysokozmineralizowane, w których zawartość soli mineralnych jest większa od 1500 mg w litrze.
- Naturalna butelkowana woda mineralna i źródlana, to woda wydobywana z "naturalnego źródła", które według pojęć hydrogeologicznych jest samoczynnym, naturalnym, skoncentrowanym wypływem wody podziemnej na powierzchni terenu. Dla celów produkcji przemysłowej wykonuje się również głębokie odwierty, by czerpać wodę z głębszych warstw wodonośnych. Jeżeli woda ta jest odpowiedniej jakości, może być rozlewana do butelek. Proces ten musi się odbywać w odpowiednich warunkach, które zabezpieczają wodę przed kontaktem z zewnętrznym zanieczyszczeniem i umożliwiają zachowanie w maksymalnym stopniu naturalnego składu mineralnego i naturalnych właściwości każdej wody.
Ich opakowanie powinny gwarantować pełne bezpieczeństwo zdrowotne konsumenta - podkreśla dr Teresa Latour z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny.
Naturalne wody mineralne (44% ogółu wód w opakowaniach) to wody wyróżniające się stabilnym i bardzo zróżnicowanym składem mineralnym, mającym znaczenie dla procesów fizjologicznych, przebiegających w organizmie człowieka i niekiedy regulującym niektóre procesy w sposób korzystny dla zdrowia.
Naturalne wody źródlane (54% ogółu wód w opakowaniach) to wody charakteryzujące się na ogół niską zawartością składników mineralnych, zwłaszcza tych pierwiastków i ich związków, które powinny być limitowane przez niektóre osoby w codziennej podaży.
Woda stołowa (ok.2% ogółu wód w opakowaniach) otrzymywana jest z mieszaniny wód o różnej mineralizacji. Wodą stołową jest również woda, do której dodaje się sole mineralne zawierające jeden lub więcej składników mających znaczenie fizjologiczne jak: sód, magnez, wapń, chlorki, siarczany, wodorowęglany.
Poszczególne rodzaje wód zawierają te same pierwiastki i ich związki, głównie: wapnia, sodu, magnezu, w postaci chlorków, wodorowęglanów i siarczanów, różnią się natomiast stopniem ogólnej mineralizacji i stosunkiem pomiędzy poszczególnymi składnikami mineralnymi, a tym samym i przeznaczeniem poszczególnych wód do ich stosowania.
Na rynku dostępnych jest wiele naturalnych wód butelkowanych, które różnią się smakiem i właściwościami mającymi znaczenie dla organizmu człowieka. Wybierajmy więc wodę odpowiednią dla potrzeb naszego organizmu i trybu życia. Postarajmy się, aby picie wody stało się pozytywnym uzupełnieniem codziennej diety i niezwykle zdrowym nawykiem. Niech butelka wody będzie stałym gościem na stole w czasie domowego obiadu, jak i w plecaku naszego dziecka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny