Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WOAK w Białymstoku przygotował mnóstwo atrakcji na Folk on the Street (zdjęcia, wideo)

(adek)
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku przygotował na tegoroczną edycję Folk on the Street wiele atrakcji
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku przygotował na tegoroczną edycję Folk on the Street wiele atrakcji WOAK w Białymstoku
Folkowe stojaki rowerowe, największy w Polsce mural inspirowany kulturą ludową, a teraz jeszcze niezwykła instalacja w polu. Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku przygotował na tegoroczną edycję Folk on the Street wiele atrakcji.

- Na koniec folklor przeniósł się z ulic na łąki, konkretnie na łąki pod Korycinem, gdzie ekipa WOAKu zaaranżowała nietypowe „Prace w polu”, czyli malowanie motywów z podlaskich tkanin dwuosnowowych na... belach z sianokiszonką - mówi Marcin Adamski z białostockiego WOAKu. - Uczestnicy dostali do ręki szablony ze wzorami i nanosili je farbami na bele. A wszystko to w otoczeniu pięknej, podlaskiej przyrody – na polach pod Korycinem! Każdy mógł poczuć się artystą i każdy mógł dołączyć do grupy.

- To niesamowite wydarzenie – dodaje pani Lila, jedna z uczestniczek akcji. - Wiejski krajobraz bardzo się zmienił na przestrzeni lat. Nie widujemy już snopów słomy ani kop siana jak dawniej. Teraz przed oczami ukazują się nam wielkie białe bele, do których zdążyliśmy się już trochę przyzwyczaić. Ale dlaczego maja być białe, skoro mogą być kolorowe a przy tym niesamowicie cieszyć oczy przejeżdżających,

Pomysłodawcą akcji i pierwszym wykonawcą była grupa Etnograff z Bielska-Białej, którą tworzą Katarzyna i Maciej Szymonowiczowie. WOAK z ogromną przyjemnością pomysł podchwycił i za zgodą inicjatorów – zrealizował pod Korycinem.

- Jestem miłośniczką instalacji w przestrzeni miasta – mówi Katarzyna Zagłoba z WOAK, koordynator akcji Folk on the Street. - Z tego też powodu postanowiłam rozszerzyć inicjatywę, która została wymyślona przez grupę Etnograff, zrealizowaną pięć lat temu na południu Polski. Nadaliśmy jej trochę inna formę i zaprosiliśmy do współpracy instytucje z trzech stron Polski. Wspólnie stworzyliśmy formułę wschód-zachód i północ – południe, wykorzystując w swoich instalacjach wzory charakterystyczne dla naszych regionów.

Głównym założeniem przedsięwzięcia jest zaproszenie artystów oraz mieszkańców danego regionu do zapoznania się z lokalną kulturą ludową oraz inspirowania się nią w kolejnych działaniach, ale nie tylko. Ważne jest również promowanie swojej miejscowości i przyciągnięcie do niej turystów.

- Promujemy tkaninę dwuosnowową najbardziej jak się da, wszelkimi możliwymi sposobami, ponieważ tkanina wymaga pomocy, wymaga promocji – podkreśla Beata Matyskiem, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Turystyki w Korycinie. - Mamy nadzieję, że akcja „Prace w polu” zorganizowana wspólnie z WOAK przypadnie do gustu nie tylko mieszkańcom, ale również turystom.Ruchliwą „ósemką” przejeżdżają codziennie tysiące osób, więc odbiór tego happeningu będzie znaczny i o to nam chodziło, aby jak najwięcej osób mogło zobaczyć, przystanąć zastanowić się, pomyśleć, że Korycin słynie nie tylko z serów i truskawek, ale również z tkaniny dwuosnowowej.

WOAK nie poprzestał tylko na Korycinie – do akcji włączyły się Zielona Góra (dzięki Regionalnemu Ośrodkowi Animacji Kultury), gmina Puck (dzięki Ośrodkowi Kultury, Sportu i Turystyki) oraz Jabłonków na Zaolziu (pograniczu polsko-czeskim).

- Dziś promowanie dziedzictwa kulturowego – tradycji, obrzędowości, ludowej sztuki i wzornictwa jest nie lada wyzwaniem – podkreśla Cezary Mielko, dyrektor WOAK- Folk on the Street to dowód na to, że można to robić w sposób atrakcyjny, ciekawy i inspirujący.

Za rok kolejna edycja Folk on the Street. WOAK już planuje co zrobić by ludzie pokochali folklor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny