Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WOAK. Tradycyjne wzory mogą zdobić zarówno obrusy, jak i ubrania (zdjęcia)

Julia Szypulska
Tkaczkom-uczestniczkom projektu „Nowy wątek w tkactwie tradycyjnym” dziękował wczoraj Cezary Mielko, dyrektor WOAK
Tkaczkom-uczestniczkom projektu „Nowy wątek w tkactwie tradycyjnym” dziękował wczoraj Cezary Mielko, dyrektor WOAK WOAK
Tkanie to matematyka. Ciężko nanieść wzór samemu - mówi Urszula Wasilewska z Sejn, która zgłębiała perebory, czyli dawną technikę ozdabiania płótna.

Uczyła się u Ireny Ignaciuk z Lewkowa Starego. To jedna z tkaczek zaangażowanych w projekt „Nowy wątek w tkactwie tradycyjnym”. Wczoraj w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku odbyło się jego podsumowanie.

Tradycyjne tkactwo może być źródłem inspiracji

- Projekt trwał prawie cały rok - mówi Krystyna Kunicka, jego koordynatorka z WOAK. - Z tkaczkami współpracujemy już od wielu lat, próbując upowszechniać tkactwo jako źródło inspiracji, ale też wartość samą w sobie, zwłaszcza wśród młodych. Chcemy też chronić i zachować wzornictwo i tradycyjne techniki tkaniny podlaskiej.

Latem odbyły się sześciodniowe warsztaty. Uczestnicy przeszli wszystkie etapy tkania, począwszy od przygotowania krosna aż do etapu końcowego, jakim jest gotowa tkanina. Poznawali różne techniki: tkaninę dwuosnowową, wielonicielnicową, sejpaki czy perebory. Tajniki tej ostatniej próbowała opanować Urszula Wasilewska, która prowadzi pracownię w ośrodku „Pogranicze” w Sejnach.

Krystyna Kunicka: Widząc entuzjazm wśród ludzi wierzę, że tkactwo nie zaginie

- Już na początku warsztatów okazało się, że tutaj jest bardzo ważna matematyka - mówi. - A jestem bardziej humanistką, więc nie było mi łatwo. Wzór można sobie wyrysować na papierze w kratkę czy milimetrowym, ale przy tkaniu potrzebne są dwie osoby. Nie jest łatwo wybrać później wzór na krosnach.

Perebory to charakterystyczny ornament na płótnie, którym kiedyś ozdabiano koszule czy obrusy. Wybierany jest deseczką na osnowie, a następnie przetykany kolorowym wątkiem tworzącym wzór.

Wzory na ubraniach i książeczka dla dzieci

W spotkaniach z twórcami brała udział także młodzież. Odbyły się one w Lipsku (z Kazimierą Makowską) i Nowince (z Sabiną Knoch). Młodzi ludzie próbowali zastosować wzory na koszulkach, sukienkach, poduszkach czy torbach. Malowali je, używając m.in. techniki batiku, czyli z użyciem wosku i farb. W Białymstoku z kolei powstał fanklub „Wokół tkaniny”.

- W ramach przedsięwzięcia powstała również książeczka edukacyjna dla dzieci „Wycieczki owieczki, czyli jak powstaje tkanina”, w której znalazły się ciekawostki, krzyżówki, rebusy i zagadki dotyczące tkania na krosnach, tematyki i kompozycji ludowych tkanin. Był też konkurs plastyczny dla dzieci - wylicza Kunicka. - Najlepsze prace stały się ilustracją do wspomnianej książki.

Prace, które powstały podczas realizacji projektu, można obejrzeć na wystawie w WOAK przy ul. Kilińskiego.

- Cieszymy się, że są z nami najmłodsi - mówi Cezary Mielko, dyrektor WOAK w Białymstoku. - Warto pamiętać i popularyzować te charakterystyczne dla naszego regionu techniki tkackie.

WIDEO: Białystok. Warsztaty tworzenia lampionów z niepotrzebnych rzeczy w WOAKu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: WOAK. Tradycyjne wzory mogą zdobić zarówno obrusy, jak i ubrania (zdjęcia) - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny