Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WOAK ma już 60 lat i wciąż nowe pomysły

Redakcja
Słynna „dziewczynka z konewką” z muralu przy al. Piłsudskiego trafiła na gadżety, które można kupić w siedzibach WOAK - zachęca Cezary Mielko.
Słynna „dziewczynka z konewką” z muralu przy al. Piłsudskiego trafiła na gadżety, które można kupić w siedzibach WOAK - zachęca Cezary Mielko. Joanna Krukowska /WOAK
Każdy miesiąc pod znakiem nowych działań. Będą nie tylko ciekawe imprezy, ale też nowy mural i folkowe stojaki na rowery

2017 to wyjątkowy rok dla Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury. Jedna z najstarszych instytucji w północno-wschodniej Polsce w tym roku obchodzi swoje 60-lecie. By odpowiednio uczcić ten zacny jubileusz przygotowano szereg atrakcji w nowoczesnej, atrakcyjnej formule.

- Nasze trzy główne zadania to: chronić dziedzictwo kulturowe, animować działania kulturalne i kształcić kadry kultury w regionie. Wszystko to znajdzie swoje odzwierciedlenie w jubileuszowych wydarzeniach - zapowiada Cezary Mielko, dyrektor WOAK. - Oprócz stałych imprez, raz w miesiącu będziemy organizować szczególne.

Karnawał Dance Fest 2017. Taki taniec w Białymstoku! [ZDJĘCIA]

Już w marcu rozpocznie się cykl warsztatów z upcyklingu dla instruktorów z ośrodków kultury i nauczycieli „Eko-kulturalni”. Będzie też plener malarski, happening ekologiczny, a także konkurs dla dzieci i młodzieży. Kwiecień to czas naboru na studia podyplomowe dla menedżerów kultury z naszego regionu.

W ostatni weekend maja planowany jest pierwszy przegląd teatralny „W międzyczasie” dla aktorów-amatorów z całej Polski. Czerwiec to impreza plenerowa „Dzień WOAK-u na deptaku”.

- Będzie to festyn rodzinny na Plantach. Każdy znajdzie coś dla siebie. Będą ciekawe działania plastyczne, zabawy inspirowane folklorem, koncerty, i pokazy kuglarzy, a na koniec - potańcówka - wymienia dyrektor WOAK.

Podlaskie. Inwestycje kulturalne. Chcą milionów na kulturę

Lipiec to tradycyjnie Podlaska Oktawa Kultur. Z okazji jubileuszowej, 10. edycji, organizatorzy chcą zaprosić najlepszych wykonawców, którzy wystąpili na festiwalu w poprzednich latach. Zaprezentują się w kilku miejscowościach regionu. Czy w Białymstoku również - o tym 27 lutego zadecydują miejscy radni, którzy na poprzedniej sesji ucięli dotację na imprezę.

Nowe wydarzenie szykuje się w sierpniu. Będzie to Letnia Szkoła Muzyki Tradycyjnej. - To kilkudniowe warsztaty plenerowe ze śpiewu i tańca ukraińskiego, prowadzone przez członków zespołu Bożyczi. Chętnych zaprosimy do skansenu Koźliki nad Narwią - mówi Dariusz Kryszpiniuk z WOAK.

We wrześniu odbędzie się kolejna odsłona akcji Folk on the Street. W jej ramach powstał słynny mural dziewczynki z konewką. Szybko zyskał uznanie na całym świecie i jest chluba białostoczan. W tym roku planowany jest kolejny mural inspirowany kulturą ludową a także montaż specjalnych folkowych stojaków na rowery, które staną w kilku punktach w regionie e (w Białymstoku przed Spodkami).

W październiku odbędą się Spotkania z muzyką dawną. W Spodkach będzie można zobaczyć prawdziwe organy, przeróżne instrumenty dęte klawiszowe, piszczałki i katarynki.

5 listopada na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej na koncercie galowym wystąpi chluba WOAK, czyli zespoły Kurpie Zielone i Małe Kurpie. Widowisko wyreżyseruje nowy choreograf zespołu Mariusz Żwierko.

Dołącz do Kurpi Zielonych! Rusza nabór do zespołu

Jubileuszowe wydarzenia zakończy grudniowa promocję albumu fotograficznego Jerzego Fedorowicza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny