MKTG SR - pasek na kartach artykułów

WOAK Białystok. Kurpie Zielone mają 
już 65 lat. Jubileuszowy koncert dadzą w operze

(dor)
Kurpie Zielone będą świętowały swój jubileusz w sobotę w operze przy Odeskiej. Początek koncertu o godz. 17.
Kurpie Zielone będą świętowały swój jubileusz w sobotę w operze przy Odeskiej. Początek koncertu o godz. 17. Wojciech Wojtkielewicz
Kto widział już „Zimną wojnę” wie, że bez pasjonatów kultura ludowa mogłaby nie przetrwać. Kimś takim w przypadku Kurpi Zielonych był Stefan Sobierajski. Dzięki niemu kolejne pokolenia kultywują tradycję ludowych tańców i pieśni.

- W Kurpiach Zielonych tańczę od 2006 roku, czyli jedną trzecią swojego życia – śmieje się Agnieszka Jakubicz, tancerka zespołu. – Być częścią Kurpi to niezwykłe doświadczenie, a z perspektywy czasu– przygoda życia.

Historia zespołu zaczęła się od pasji profesora Stefana Sobierajskiego, który zauroczony obrzędami, melodiami, zwyczajami i tańcami ludu kurpiowskiego rozpoczął w 1952 roku poszukiwania autentycznych melodii i pieśni. Liczne badania terenowe i kontakty z wiejskimi zespołami zaowocowały powstaniem bogatego zbioru. Zrodziła się idea kultywowania i prezentacji piękna kurpiowskiego folkloru i tak, w 1953, rozpoczęła działalność artystyczną grupa Kurpie Zielone, która w 1956 połączyła się z zespołem Związku Zawodowego Pracowników Drogowych „Podlasie”. „Gazeta Białostocka” zainicjowała plebiscyt na wspólne określenie scalonego zespołu, w którym wygrała nazwa Kurpie Zielone.
Od wielu lat Kurpie Zielone funkcjonują przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku. – To wielka radość obserwować, jak zespół dynamicznie się rozwija, przychodzą młodzi ludzie, powstają nowe, przepiękne choreografie, nowa muzyka – mówi Cezary Mielko, dyrektor WOAK-u. – Co ważne, wreszcie mamy zachowaną ciągłość pokoleń, ponieważ są aż trzy grupy dziecięce i jedna młodzieżowa.

Zespół liczy teraz ponad 120 osób. Przez wiele lat repertuar Kurpi Zielonych, oparty głównie na tradycjach sąsiadujących ze sobą regionów: Podlasia, Kurpi Zielonych i Kurpi Białych tworzyli kierownik artystyczny Andrzej Dyrdał oraz choreograf Wiesław Dąbrowski. Obecnie nowy program grupy tworzy Mariusz Żwierko, kierownik artystyczny i choreograf zespołu. I to on odpowiada za program i przebieg jubileuszowego występu.

– Cały repertuar na to wydarzenie powstawał przez ostatnie dwa lata, kilka układów będzie miało tego dnia swoją premierę – zapowiada Żwierko. – Zaprezentujemy nie tylko folklor regionów leżących na terenie województwa podlaskiego, ale też ziem górskich: Spisza, Orawy czy Beskidu Niskiego, a to wszystko poddane scenicznej adaptacji. W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości nie zabranie też opracowań choreograficznych polskich tańców narodowych do muzyki operowej Moniuszki.

– Praca w Kurpiach Zielonych to karuzela emocji: wysiłek i mrówcza praca podczas prób, ciągłe stawianie sobie celu, współpraca i kompromisy z najróżniejszymi charakterami, a finalnie pozytywna adrenalina podczas koncertów i wydarzeń artystycznych – opowiada Agnieszka Jakubicz. – Nasza miłość do tańca, śpiewu, a przede wszystkim do ludowości, tworzy z nas wszystkich jeden fantastyczny zespół – przekonuje tancerka.

Koncert jubileuszowy ZPiT „Kurpie Zielone” odbędzie się 23 czerwca w operze przy ul. Odeskiej 1. Bilety w cenie 30 złotych można kupować w obu siedzibach WOAK: przy ul. św. Rocha 14 i przy Kilińskiego 8, w godzinach 7.30-15.30.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny