WOAK Białystok. I Wojewódzki Konkurs Twórczości Ludowej 2019. WYNIKI (zdjęcia)

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
I Wojewódzki Konkurs Twórczości Ludowej 2019 WOAK Białystok
Mają wysoki poziom artystyczny, ukazują dawne wzory, ich wyroby wędrują w świat, ale nie mają komu przekazać swoich umiejętności. Pokazali się w białostockim WOAK-u. I Wojewódzki Konkurs Twórczości Ludowej 2019 rozstrzygnięty.

Do I wojewódzkiego konkursu twórczości ludowej najliczniej przystąpili rzeźbiarze i plecionkarze z jedyną kobietą wśród 24. uczestników - Celiną Bałdygą z Ksebek. Swoje dzieła zaprezentowało po trzech kowali i garncarzy, dwóch zabawkarzy, łyżkarz i bednarz.

- Jesteście naszym bogactwem, o które my szczególnie będziemy dbać - zadeklarowała Barbara Bojaryn-Kazberuk, nowa dyrektorka WOAK podczas piątkowego finisażu wystawy.

- Rzeźbię już pół wieku, kiedy zaczynałem miałem 27. lat, dziś mam 78. - mówił jeden z najsłynniejszych podlaskich rzeźbiarzy Dionizy Purta z Białegostoku. - Biorę udział w konkursach, póki siły pozwalają i staram się dotrzymać kroku.

Unikalną sztukę białostoczanina można zobaczyć na jarmarkach organizowanych przez Muzeum Podlaskie, ale też w Londynie czy Paryżu. - Niedawno byłem na jarmarku w Lublinie i jeden z kupujących powiedział mi, że rozpoznał moje rzeźby w galerii w Londynie - cieszył się Purta. Bo często na jarmarkach kupują je obcokrajowcy z różnych stron świata. - Kiedy widzę swoje rzeźby w katalogu i dostaję nagrodę - człowiek nabiera takiego animuszu, żeby nie przestać rzeźbić, tylko dalej się starać - przekonywał Purta. Czasem rzeźbi świątki, ale też postaci ludowe, czy fantazyjne. - Każda seria jest inna - opowiadał Purta. Zajmuje się też korzenioplastyką.

Zaledwie dwie dekady rzeźbi w drewnie Michał Koc. Na konkurs przygotował instalację złożoną z pięciu postaci. - To przedstawienie dożynek, gdzie w pierwszym rzędzie stoi gospodyni z gospodarzem, a z tyłu jest muzykant z harmonią i śpiewacy - tłumaczył Koc. Podobie jak Dionizy Purta i Jan MIłaszewski z Białegostoku i Mikołaj Jagodnicki z Hajnówki, do domu wrócił z nagrodą. - Rzeźbienie daje satysfakcję, lubię kiedy ludzie przyjeżdżają, oglądają, czasem coś kupią - mówił Koc. - Zapraszam do Hajnówki do mojej pracowni przy 11 Listopada 5A. Część rzeźb Koca czeka na kupców w pensjonacie Białowieskie Sioło.- Czasem figura czeka kilka lat na kupca, ale zawsze znajdzie swojego amatora - sumował twórca.

Marek Kozak z Simun na konkursie przedstawił serię przepięknych kutych krzyży. Rzemiosłem zajmuje się od 21 lat. - Wzoruję się na tradycyjnym kowalstwie, na starych krzyżach, często wzory podpowiada mi Wojciech Kowalczuk, etnograf z Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej - przyznał Kozak. To unikalny przypadek, bo to właśnie etnograf przed laty sam odnalazł kowala i zaproponował mu odtwarzanie dawnych wzorów. - Na jarmarku w Kazimierzu takie krzyże bardzo dobrze się sprzedają - mówił Kozak. - Ludzie cieszą się, że są wzorowane na przenikaniu się kultury podlaskiej z litewską.

Jurorzy konkursu docenili garncarzy z Czarnej Wsi Kościelnej, ich twórczość uznając za jeden z symboli ludowego rękodzieła Białostocczyzny. Docenili ich pasję tworzenia, choć niektórzy uczestnicy konkursu odbiegają już od kanonów charakterystycznych dla sztuki ludowej.

Każdy z twórców ze smutkiem mówił, że nie mają chętnych do nauki ich rzemiosła.

I Wojewódzki Konkurs Twórczości Ludowej 2019. WYNIKI

Plecionkarstwo:
Pietruczuk Mikołaj z Hajnówki – NAGRODA – 300 zł
Celina Bałdyga z Ksebek - NAGRODA - 300 zł
Abramowicz Wiktor Ostrówki 71, 16--60 Zabłudów – WYRÓŻNIENIE- 200 zł
Leoniuk Piotr z Rutki g, Dubicze Cerkiewne – WYRÓŻNIENIE – 200 zł
Skubich Zygmunt z Budnego , gm. Goniądz - WYRÓŻNIENIE- 200 zł
Skórzak Stanisław z Białegostoku – WYRÓŻNIENIE- 200 zł

Rzeźba:
Miłaszewski Jan z Białegostoku- NAGRODA- 300 zł
Koc Michał z Hajnówki- NAGRODA- 300 zł
Purta Dionizy z Białegostoku- NAGRODA- 300 zł
Jagodnicki Mikołaj, Hajnówka- NAGRODA- 300 zł
Wasiluk Aleksy z Bielska Podlaskiego – WYRÓŻNIENIE- 200 zł
Szałkowski Piotr z Sokółki – WYRÓŻNIENIE- 200 zł
Klimowicz Tadeusz z Sokółki - WYRÓŻNIENIE- 200 zł
Gogolewski Czesław, Fasty – WYRÓŻNIENIE- 200 zł

Zabawkarstwo:
Zubrycki Henryk z Dobrzyniewa – NAGRODA- 300 zł
Szyszko Marek z Chwaszczewa, gm Sidra – WYRÓŻNIENIE- 200 zł

Łyżkarstwo
Baranowski Mieczysław z Zamczyska. Gm. Czarna Białostocka- NAGRODA- 300 zł

Kowalstwo:
Kozak Marek z Simun, gm. Juchnowiec – NAGRODA- 300 zł
Kamiński Piotr z Podłubianki, gm. Janów- NAGRODA- 300 zł
Muszyński Romuald z Rumejek, gm. Juchnowiec - WYRÓŻNIENIE- 200 zł

Garncarstwo:
Piechowski Paweł z Czarnej Wsi Kościelnej - NAGRODA- 300 zł
Piechowski Mirosław z Czarnej Wsi Kościelnej - NAGRODA- 300 z
Piechowski Rafał z Czarnej Wsi Kościelnej – WYRÓŻNIENIE- 200 zł

Bednarstwo:
Jelski Antoni z Klepacz – WYRÓŻNIENIE- 200 zł

Rusza kanał TV dla seniorów, Antena HD

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie