Wniosek o zmianę granic Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wysłany do Ministerstwa Gospodarki

(peż)
- Prace nad skompletowaniem wniosku trwały dość długo, ale wyłącznie z powodu ogromnego zainteresowania kolejnych samorządów - komentuje Robert Żyliński, prezes SSSE.

-  Początkowo wejściem do strefy lub powiększeniem istniejących podstref o kolejne tereny inwestycyjne, zainteresowane były trzy-cztery gminy. Jednak z każdym miesiącem prac nad dokumentem, zgłaszały się do nas kolejne chętne samorządy - dodaje. -  W sumie tworzymy osiem nowych podstref, a trzy poszerzamy. A zależało nam, żeby  złożyć kompletny dokument, by w przyszłości móc wyjść do przedsiębiorców z jak najszerszą ofertą. 

Należy pamiętać, że praca nad wnioskiem to nie tylko przygotowanie terenów inwestycyjnych czy założeń do wniosków, ale też wnikliwa analiza potencjału, która drzemie w tych terenach. Prace trwały dwutorowo: z jednej strony obejmowały sprawy administracyjne, czyli związane z poprawnym przygotowaniem dokumentu, z drugiej  związane były z poszukiwaniem inwestorów, by włączone tereny jak najszybciej zbyć.

 

Jak informował podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Suwałkach prezes Żyliński, z listów intencyjnych, które przysłali do SSSE przedsiębiorcy wynika, że na tych terenach, w krótkim czasie po zakończeniu procedur legislacyjnych, zostanie utworzonych co najmniej tysiąc nowych miejsc pracy. - To tylko szacunkowe dane, moim zdaniem bardzo zaniżone - mówił. - Warto zauważyć, że np. w najmłodszej zagospodarowanej naszej podstrefie Białystok, na 30 ha zostanie utworzonych prawie tysiąc nowych miejsc pracy. Dlatego zakładamy, że na 200 ha będzie ich kilkakrotnie więcej.

Przypomnijmy:
 Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna
obejmuje obszar o powierzchni 375,6334 ha i zlokalizowana jest w 7 podstrefach:

·       Podstrefa Suwałki

·       Podstrefa Ełk

·       Podstrefa Gołdap

·       Podstrefa Grajewo

·       Podstrefa Białystok

·       Podstrefa Łomża

·       Podstrefa Małkinia Górna.

Zgodnie z przygotowywanym wnioskiem do Ministerstwa Gospodarki micznej, powiększą się obszary inwestycyjne Podstref:

  • Suwalskiej o pow. 37,0213 ha
  • Białostockiej o pow. 64,3651 ha
  • Grajewskiej o pow. 9,3094 ha

oraz powstaną nowe podstrefy takie jak:

- Podstrefa Szczuczyn o pow. 11,9518 ha

- Podstrefa Bielsk Podlaski o pow. 5,2989 ha

- Podstrefa Siemiatycze o pow. 10,2307 ha

- Podstrefa Czyżew  o pow. 6,9126 ha

- Podstrefa Hajnówka o pow. 3,1409 ha

- Podstrefa Narewka o pow. 29,3122 ha

- Podstrefa Nowogród o pow. 25,9869 ha

- Podstrefa Sejny o pow. 3,8988 ha.

Ogólna powierzchnia, o którą zwiększy się  obszar Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wyniesie 207,4286 ha (wszystko na terenie województwa podlaskiego). .
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o rozszerzenie SSSE całkowity obszar wyniesie 583,0620 ha.

- Warto zauważyć, że dotychczas suwalska strefa swoim zasięgiem nie obejmowała południa województwa podlaskiego - zwraca uwagę Robert Żyliński. - Teraz będziemy mogli nakłaniać firmy, które rozważają swoją lokalizację na przykład w podwarszawskich Markach, aby jednak zdecydowały się na zainwestowanie w naszym regionie. Strefa ekonomiczna to bez wątpienia duży magnes przyciągający przedsiębiorców.
 

W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie