Wniosek o odroczenie terminu płatności składek do ZUS można złożyć elektronicznie

Redakcja
Przedsiębiorca, który ma problem z bieżącą płynnością finansową może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. W tym celu niezbędne jest złożenie wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Można to zrobić przez internet. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zgodzić się na uregulowanie przez przedsiębiorcę składek ZUS w dłuższym okresie niż wynika to z obowiązujących przepisów. Przedsiębiorca może wystąpić do ZUS z wnioskiem o odroczenie ze względów gospodarczych lub innych przyczyn zasługujących na uwzględnienie.

Porozumienie z ZUS ogranicza koszty opóźnienia płatności składki

W przypadku porozumienia się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych co do późniejszego terminu zapłaty składek, nie będą podejmowane działania egzekucyjne do tych należności, co do których termin został odroczony.

Dodatkowo ZUS nie pobierze od odroczonych należności odsetek za zwłokę. W zamian za odsetki pobrana będzie opłata prolongacyjna, w wysokości 50 % stawki odsetek za zwłokę, obowiązującej w dniu podpisania umowy z ZUS dotyczącej zasad odroczenia należności.

Każdy płatnik składek, który ma chwilowe problemy płatnicze, uniemożliwiające zapłacenie składek w ustawowym terminie może wnioskować o odroczeni terminu ich zapłaty.

Od 1 grudnia 2015 r. przedsiębiorca może wnioskować o rozłożenie na raty lub odroczenie terminu płatności, zarówno składek finansowanych z własnych środków, jak i przez ubezpieczonych niebędących płatnikami składek. Wcześniej nie było możliwości odroczenia terminu płatności składek pobieranych z wynagrodzeń pracowników.

Jak złożyć wniosek

Wniosek przedsiębiorcy o odroczenie terminu płatności składek powinien być bardzo dobrze umotywowany. Należy pamiętać, że skorzystanie z rozwiązania odroczenia płatności składek jest dla ZUS rozwiązaniem o charakterze wyjątkowym.

We wniosku należy wskazać dokładne okoliczności, z powodu których nie jesteśmy w stanie uregulować należności w terminie. Powinniśmy dołączyć również informację o zobowiązaniach wobec innych wierzycieli, np. urzędów skarbowych czy banków. Dodatkowo we wniosku powinniśmy wskazać nasze możliwości płatnicze oraz proponowane warunki spłaty. Ważną informacją dla ZUS będzie kwota naszych dochodów w rodzinie, liczba członków rodziny czy też informacja o posiadanych nieruchomościach i wartościowych elementach majątku ruchomego, które będą mogły stanowić zabezpieczenie należności.

Zakres dokumentów, jakie powinniśmy dołączyć do wniosku, zależy od rodzaju prowadzonej przez nas działalności oraz formy jej opodatkowania. Wymagane są różnego rodzaju dokumenty PIT czy też wyciąg z księgi przychodów i rozchodów. Aktualny wykaz dokumentów niezbędnych do załączenia przy konkretnej działalności gospodarczej znajdziemy na stronach ZUS.

Odroczenie składek może dotyczyć jedynie należności bieżących lub przyszłych, których ustawowy termin płatności jeszcze nie upłynął. Dlatego wniosek o odroczenie należy złożyć najpóźniej przed upływem terminu płatności składek.

Wniosek o odroczenie składek możesz złożyć on-line

W dochowaniu terminu złożenia wniosku może pomóc nam internetowa platforma ZUS PUE dostępna pod adresem pue.zus.pl. Za jej pośrednictwem możemy składać różne wnioski do ZUS, między innymi właśnie wniosek o odroczenie terminu płatności kładek (symbol ZUS ZUS-EOP-02).

Aby wysyłać wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i otrzymywać elektroniczne odpowiedzi, przedsiębiorca musi posiadać profil PUE oraz podpis elektroniczny potwierdzony płatnym certyfikatem kwalifikowanym albo profil zaufany na Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Zarejestrowanie się na platformie będzie od nas wymagało jednej wizyty w urzędzie celem potwierdzenia tożsamości. Po rejestracji otrzymujemy dostęp do naszego profilu, gdzie znajdziemy informacje o składkach, tytułach do ubezpieczeń, przeliczymy naszą przyszłą emeryturę czy też sprawdzimy dane swoich pracowników zgłoszonych do ubezpieczeń. PUE to również możliwość złożenia lub odbioru dokumentów, takich jak zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami. Dodatkowo przy pomocy aplikacji ePłatnik przedsiębiorcy rozliczą składki za siebie i pracowników oraz wyślą niezbędne deklaracje rozliczeniowe, dokonają zgłoszeń i wyrejestrowań ubezpieczonych.

ZUS zapewnia, że każdy wniosek o odroczenie terminu płatności składek rozpatrywany jest w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia skompletowania pełnej dokumentacji, nie później jednak niż w terminie dwóch miesięcy od dnia wpływu wniosku.

Odroczenie terminu płatności składek tylko na podstawie umowy z ZUS

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o odroczenie, płatnik składek otrzyma informację o konieczności podpisania umowy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, określającej zasady i warunki odroczenia płatności składek.

Warunkiem bezwzględnym do podpisania umowy o odroczenie terminu płatności składek jest nieposiadanie zaległości w opłacaniu składek bieżących, powstałych po dniu złożenia wniosku.

Niestety umowy nie możemy podpisać on-line. Będzie ona podpisywana w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS. Ewentualnie może zostać wysyłana w dwóch egzemplarzach do płatnika na wskazany przez niego adres. Następnie należy ją niezwłocznie podpisać i odesłać obydwa egzemplarze do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który po jej podpisaniu odeśle ponownie jeden egzemplarz do nas.

Źródło: Marta Felczak, Idea Bank/Tax Care

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie