Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Włochy: mafia ma się dobrze w pandemii, przejmuje padające firmy, oferuje lichwiarskie pożyczki, pierze brudne pieniądze

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
pixabay
Włoskie grupy przestępcze dostosowały do obecnych warunków i kryzys umiejętnie przekształcają w swój sukces.

Włoskie służby zintensyfikowały działania mające na celu powstrzymanie przenikania i przejmowania przez mafię firm, które mają ogromne problemy z powodu pandemii koronawirusa.

Włoscy gangsterzy rzucili się na firmy, które powaliła na kolana zaraza oraz wprowadzone przez władze blokady. Opinia śledczych jest taka, że mafijni gangsterzy nigdy nie mieli tak dobrze.

Przestępcy przejmują upadające przedsiębiorstwa lub oferują kredyty firmom, które mają trudności z zabezpieczeniem pożyczek w bankach.

Przy okazji odbywa się pranie brudnych pieniędzy na ogromną skalę. Nie brakuje głosów, że mafie będą jedynymi „organizacjami”, które wyjdą z pandemii bardzo wzmocnione.

Dlatego do akcji ruszają prokuratorzy i specjalne grupy policyjne. Ich wysiłki maja też na celu powstrzymanie transferu unijnych funduszy przeznaczonych na odbudowę gospodarki, by nie trafiły one w ręce przestępców.

Przed taka groźbą ostrzegała już podczas pierwszej fali pandemii minister spraw wewnętrznych Włoch Luciana Lamorgese.

Policja prowadzi już dochodzenie w sprawie około 3000 oszustw związanych z funduszami przeznaczonymi na pomoc firmom dotkniętym pandemią.

Najbardziej narażone na zakusy przestępców są południowe regiony Kampanii, Sycylii i Kalabrii, z których wywodzą się trzy najpotężniejsze włoskie mafie.

Ale Lombardia i Emilia-Romania w północnych i środkowych Włoszech też nie są wolne od działań grup mafijnych, które oferują pożyczki lub wykupują firmy, które znalazły się tarapatach finansowych po tym, jak Włochy nałożyły ponad dwumiesięczną blokadę.

- Działania mafijne w tym okresie bardziej niż kiedykolwiek koncentrują się na finansowaniu, przejęciach i infiltracji przedsiębiorstw - powiedział "Il Sole 24 Ore" krajowy prokurator ds. Walki z mafią Cafiero De Raho

Najbardziej zagrożone sektory to restauracje, hotele, produkcja żywności, supermarkety i budownictwo, a także prywatne firmy z sektora zdrowia.

Każda grupa mafijna ma swoje własne preferencje. Podczas gdy Camorra z Kampanii pozyskiwała maseczki ochronne i sprzęt sanitarny, Cosa Nostra na Sycylii i kalabryjska 'Ndrangheta celowały w sektor budowlany oraz projekty związane ze służbą zdrowia, podaje "La Repubblica".

- Pieniądze mafii są w tej chwili jak tlen dla legalnej gospodarki – twierdzi prokurator Nicola Gratteri, prokurator, który walczy w Kalabrii z 'Ndranghetą.

Dodaje on, że w tej bardzo trudnej sytuacji przestępcom udaje się dostosować do obecnych warunków i kryzys umiejętnie przekształcają w swój sukces.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Włochy: mafia ma się dobrze w pandemii, przejmuje padające firmy, oferuje lichwiarskie pożyczki, pierze brudne pieniądze - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny