MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Władze Zambrowa i Sejn dostały miliony na przygotowanie terenów inwestycyjnych (zdjęcia)

Andrzej Matys
Andrzej Matys
UMWP/Anna Augustynowicz
Dzięki dotacjom z Funduszy Europejskich w Zambrowie i Sejnach zostanie uzbrojonych ponad 12 ha terenów inwestycyjnych. Umowy na wsparcie podpisali w piątek (11.09) marszałek województwa i włodarze obydwu miast.

- Uzbrajanie terenów inwestycyjnych to kwestia bardzo istotna dla rozwoju gospodarczego naszego województwa. To są przede wszystkim nowe miejsca pracy, nowi kooperanci lokalnych firm, to też powstawanie nowych podmiotów gospodarczych - stwierdził marszałek Artur Kosicki.

Konkurs na dofinansowanie związane z przygotowaniem terenów inwestycyjnych w podlaskich gminach

Podkreślił, że pieniądze na ten cel udało się wygospodarować mimo pandemii, na walkę z którą przeznaczana jest większość funduszy publicznych. Przypomniał także, że w przypadku Zambrowa jest to kolejne wsparcie przy uzbrajaniu terenów inwestycyjnych.

Całkowity koszt zambrowskiego projektu to 6,3 mln zł, a dofinansowanie z RPO - ponad 2,4 mln zł.
Zakłada on kompleksowe przygotowanie terenu inwestycyjnego przy ul. Białostockiej. To blisko 9,2 ha ziemi, a działalność gospodarczą będzie można prowadzić na ponad 8 ha. Na terenie tym zostanie m.in. ułożona kanalizacja, wodociąg i sieć elektryczna, co znacząco zwiększy atrakcyjność tej działki.

RPO wspomaga firmy działające w obszarze Natura 2000

- Tereny przemysłowe są bardzo istotne i potrzebne. Myślę, że w 2021 roku. tereny te sprzedamy w przetargu nieograniczonym i znajdą się inwestorzy. Z tego co wiem, jest duże zainteresowanie tymi terenami. Żeby ich zachęcić przygotowaliśmy ulgi i zwolnienia z podatku od nieruchomości na 5 lat - zapowiedział burmistrz Zambrowa Kazimierz Dąbrowski.

Jak dodał, dotychczas Zambrów przygotował dwa tereny pod inwestycje dla przedsiębiorców: 18 ha w 2009 roku i 4 ha w 2016. Pierwsza z działek jest już całkowicie zagospodarowana.

- Jeśli chodzi o Sejny, mamy świadomość, że o inwestorów w strefach przygranicznych jest trudno, ale mamy również nadzieję, że przekazane pieniądze pozwolą ich ściągnąć i w tamte rejony - przyznał marszałek Kosicki.

Wartość projektu, który zrealizują Sejny przekracza 3 mln zł, a dotacja z RPO - 2,8 mln zł.
Gmina chce uzbroić prawie 4 ha terenu (który jest częścią Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej) przy ul. Powstańców Sejneńskich, tuż obok drogi do przejścia granicznego w Ogrodnikach. Chodzi m.in. o budowę oświetlenia, sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz dróg wewnętrznych (ze zjazdem z drogi wojewódzkiej). Uzbrojone tereny mają trafić do sprzedaży wiosną 2021 roku.

Zabłudów atrakcyjny dla inwestorów. Burmistrz już zaprasza firmy

- Sejny od kilkudziesięciu lat zmagają się z problemami finansowymi. Miasto walczy o ekonomiczny byt, a mamy silnych konkurentów: Suwałki i Augustów, więc przygotowywanie terenów dogodnych dla inwestorów, którzy mogą stworzyć miejsca pracy, to oczywistość - przyznał burmistrz Arkadiusz Nowalski.

Przypomniał też, że dwa lata temu Sejny próbowały przygotować tereny pod inwestycje, ale przyznana dotacja (1,4 mln zł) została zwrócona, bowiem wykonawcy chcieli kwoty dwukrotnie większej. Samorząd - który jest tak zadłużony, że (zgodnie z planem naprawczym) do przyszłego roku nie może inwestować własnych pieniędzy - nie mógł dołożyć nic ze swego budżetu.

Dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego w Podlaskiem powstało dotychczas 53 ha terenów inwestycyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny