Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władze walczą z zalewaniem miasta. Będą budować zbiorniki retencyjne. Według społecznika lepsze są naturalne mini-akweny

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Tak wyglądała ul. Zachodnia po ulewie z 28 maja.
Tak wyglądała ul. Zachodnia po ulewie z 28 maja. Czytelnik Michał
Władze miasta zamierzają budować m.in. zbiorniki retencyjne. Czy jednak to uchroni nas przed zalewaniem w sytuacji, gdy dolina rzeki Białej jest sukcesywnie zabudowywana? Piotr Kempisty z Inicjatywy dla Białegostoku uważa, że nie. Bo najskuteczniejsze jest przechwytywanie wody deszczowej tam gdzie spadła.

Okolice ul. Lawendowej i Bratkowej, okolice ulicy i ronda św. Jerzego, rejon ul. Bacieczki. W tych miejscach w ramach budowy Trasy Niepodległości władze planują zbudować zbiorniki retencyjne. To jeden z elementów walki z zalewaniem miasta podczas nawałnic. Takich jak np. ta, która przeszła nad Białymstokiem 28 maja.

Radny PiS Henryk Dębowski stwierdził wtedy, że zalane zostały ulice, chodniki i piwnice, co "mogło spowodować zagrożenie zdrowia i życia mieszkańców naszego miasta, a także liczne straty na mieniu". Tak przynajmniej napisał w interpelacji do władz miasta, w której pyta jak zamierzają one przeciwdziałać zalewaniu miasta. Radny podrzuca też takie pomysły jak: budowa studni głębinowych na terenach zalewowych czy tworzenie zielonych parkingów, które miałyby zmniejszyć powierzchnie terenów zabetonowanych.

Niedawna ulewa: Ulewa w Białymstoku z 28.05.2019 zalała garaże przy ul. Zachodniej 15. Mieszkańcy proszą o pomoc (zdjęcia)

Sekretarz miasta Krzysztof Karpieszuk odpowiadając na interpelację stwierdził, że władze już od 2015 roku walczą o zalewaniem miasta m.in. poprzez budowę kanalizacji deszczowej odbierającej wody opadowe z ul. Sitarskiej, budowę rowu od ul. Borsuczej do Wiewiórczej, budowę kanału deszczowego w ul. Słonecznej. Wykonano też dokumentację projektową na przebudowę odcinka kanału deszczowego odbierającego wody opadowe w rejonie budynków przy ul. Zachodniej 14 i 14A oraz w rejonie budynków przy ul. Szerokiej 12 i 14.

Oprócz tego miasto zbudowało też zielony parking na wysokości budynku przy ul. 42 Pułku Piechoty 125. Parkingi takie planowane są też przy ul. Orląt Grodzieńskich, Żniwnej czy Jagiełły.

Zalane miasto to już w ostatnich latach norma: Jedna burza i miasto pod wodą. Zalane ulice, garaże, piwnice...Co na to politycy?

Natomiast jeśli chodzi o zbiorniki retencyjne to oprócz tych przy budowanej Trasie Niepodległości, zbudowane będą również w ramach przebudowy ul. Klepackiej - na odcinku od Alei Niepodległości do granic miasta. Natomiast w ramach budowy węzła Porosły, zbiornik powstanie też w okolicach ul. Elewatorskiej.

Piotr Kempisty z Inicjatywy dla Białegostoku komentuje, że najskuteczniejsze jest przechwytywanie wody deszczowej tam gdzie spadła.

- Dlatego tak ważne w mieście są naturalne, przepuszczalne powierzchnie, takie jak trawniki i łąki. Tam gdzie grunt musi być utwardzony, np. na parkingach, można stosować kratownice, pod którymi będzie rosnąć trawa. Ogromną rolę w retencji pełnią też drzewa, które zatrzymują wodę opadową w swoich koronach - mówi.

Dodaje, że zbiorniki retencyjne owszem są ważne, ale nie betonowe niecki przy drogach szybkiego ruchu i obwodnicach, tylko połączone w spójną sieć naturalne mini-akweny z szatą roślinną, pełniące także funkcję rekreacyjną, polepszające mikroklimat miasta.

Komentarz Tomasz Malety: Potop, czyli raz do roku w Białymstoku. Ulewa znów zalała miasto

- Podobnie z naszą rzeką. Biała jest uregulowana i na dużym odcinku ma zabetonowane brzegi. Gdyby płynęła meandrującym i naturalnym korytem oraz byłaby porośnięta naturalną roślinnością, nie wzbierałaby tak gwałtownie - podkreśla Kempisty.

Według niego, renaturyzacja rzeki powinna zostać ujęta w projekcie budowy bulwarów. - Bezwzględnie należy też chronić brzegi rzeki przed zabudową, na co w wielu miejscach jest już niestety za późno. Jak przy ul. Jurowieckiej - mówi społecznik.

Twierdzi, że pomysłów na retencję w mieście jest wiele - zielone dachy i przystanki, ogrody deszczowe.

- Na pewno jednak rozwój tzw. błękitno-zielonej infrastruktury powinien mieć charakter kompleksowej polityki miasta zarówno w obszarze ekologii, jak też urbanistyki, architektury i gospodarki komunalnej. Adaptacja do zmian klimatu, powinna być zresztą główną ideą organizującą rozwój Białegostoku w kolejnych latach - uważa Kempisty.

Mieszkańcy bloku przy ulicy Zachodniej w Białymstoku mają dość. Od dwóch lat ich garaże zalewane są po ulewach. To samo dzieje się z parkingami na ulicy

Ulewa w Białymstoku. Ulica Zachodnia zalana po burzy. Auta n...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny