MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Władza chce słuchać głosu mieszkańców. Liczy na owocną współpracę

Julita Januszkiewicz
burmistrz Czarnej Białostockiej
burmistrz Czarnej Białostockiej Archiwum
Władze gmin Czarna Białostocka, Supraśl i Choroszcz chcą zaktywizować swoich mieszkańców. Ma w tym pomóc ogólnopolski projekt "Decydujemy razem".

Organizujemy spotkania z mieszkańcami. O zamierzeniach informujemy ich na gminnej stronie internetowej oraz w naszym biuletynie. Ale oczekujemy także ich uwag, a tych nie ma. Należy zmienić mentalność społeczeństwa - tłumaczy Tadeusz Matejko, burmistrz Czarnej Białostockiej .

Dlatego gmina przystąpiła do realizacji projektu Decydujemy razem. Jest on poświęcony partycypacji społecznej. W praktyce oznacza to aktywny udział mieszkańców w podejmowaniu decyzji dotyczących ich powiatu oraz gminy.

Według burmistrza Czarnej Białostockiej jest to niezbędne. Jako przykład współpracy z ludźmi podaje uchwałę o przeciwdziałaniu bezdomności zwierząt.

- Jedna z kobiet zaproponowała adopcję psów. Wspólnie wymyśliliśmy też nazwy niektórych ulic w mieście - wymienia Tadeusz Matejko.

Teraz powstaje grupa. W jej skład będzie wchodzić 15 osób. Będzie ich dzielił wiek, profesja oraz miejsce zamieszkania. Jednak ich wspólnym celem będzie wymyślenie pomysłów na zaktywizowanie się.

Animatorzy partycypacji społecznej będą planować i realizować działania w czterech obszarach, jak zatrudnienie, integracja społeczna, przedsiębiorczość oraz zrównoważony rozwój.

- Z kolei urzędnicy wezmą udział w zajęciach edukacyjnych, a część z nich, zależnie od przyjętej metody, otrzyma wsparcie podczas spotkań z mieszkańcami - tłumaczy Marta Krzyżanowska, rzeczniczka projektu "Decydujmy razem".

Nie tylko Czarna Białostocka

W projekcie biorą udział również Hajnówka , Czyże, Sokółka , Narewka, Milejczyce, powiat siemiatycki i miasto Siemiatycze, oraz podbiałostockie gminy Choroszcz i Supraśl .

- Jesteśmy wyjątkową gminą. Z naszych doświadczeń mogą korzystać inne samorządy. Chętnie się nimi podzielimy z innymi samorządami - zapewnia Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla.

Tak się bowiem składa, że w tej gminie działa kilkanaście różnych organizacji pozarządowych i stowarzyszeń.

- Mamy prężne rady sołeckie. Powołaliśmy radę sportu, która zajmuje się podziałem pieniędzy na zawody. Razem z mieszkańcami organizujemy imprezy kulturalne, a wkrótce wraz z Lokalną Grupą Działania Puszcza Knyszyńska weźmiemy udział w targach turystycznych - dodaje burmistrz.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny