Władza chce słuchać głosu mieszkańców. Liczy na owocną...

  Władza chce słuchać głosu mieszkańców. Liczy na owocną współpracę

  Julita Januszkiewicz

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  burmistrz Czarnej Białostockiej

  burmistrz Czarnej Białostockiej ©Archiwum

  Władze gmin Czarna Białostocka, Supraśl i Choroszcz chcą zaktywizować swoich mieszkańców. Ma w tym pomóc ogólnopolski projekt "Decydujemy razem".
  burmistrz Czarnej Białostockiej

  burmistrz Czarnej Białostockiej ©Archiwum

  Organizujemy spotkania z mieszkańcami. O zamierzeniach informujemy ich na gminnej stronie internetowej oraz w naszym biuletynie. Ale oczekujemy także ich uwag, a tych nie ma. Należy zmienić mentalność społeczeństwa - tłumaczy Tadeusz Matejko, burmistrz Czarnej Białostockiej .

  Dlatego gmina przystąpiła do realizacji projektu Decydujemy razem. Jest on poświęcony partycypacji społecznej. W praktyce oznacza to aktywny udział mieszkańców w podejmowaniu decyzji dotyczących ich powiatu oraz gminy.

  Według burmistrza Czarnej Białostockiej jest to niezbędne. Jako przykład współpracy z ludźmi podaje uchwałę o przeciwdziałaniu bezdomności zwierząt.

  - Jedna z kobiet zaproponowała adopcję psów. Wspólnie wymyśliliśmy też nazwy niektórych ulic w mieście - wymienia Tadeusz Matejko.

  Teraz powstaje grupa. W jej skład będzie wchodzić 15 osób. Będzie ich dzielił wiek, profesja oraz miejsce zamieszkania. Jednak ich wspólnym celem będzie wymyślenie pomysłów na zaktywizowanie się.

  Animatorzy partycypacji społecznej będą planować i realizować działania w czterech obszarach, jak zatrudnienie, integracja społeczna, przedsiębiorczość oraz zrównoważony rozwój.

  - Z kolei urzędnicy wezmą udział w zajęciach edukacyjnych, a część z nich, zależnie od przyjętej metody, otrzyma wsparcie podczas spotkań z mieszkańcami - tłumaczy Marta Krzyżanowska, rzeczniczka projektu "Decydujmy razem".


  Nie tylko Czarna Białostocka

  W projekcie biorą udział również Hajnówka , Czyże, Sokółka , Narewka, Milejczyce, powiat siemiatycki i miasto Siemiatycze, oraz podbiałostockie gminy Choroszcz i Supraśl .

  - Jesteśmy wyjątkową gminą. Z naszych doświadczeń mogą korzystać inne samorządy. Chętnie się nimi podzielimy z innymi samorządami - zapewnia Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla.

  Tak się bowiem składa, że w tej gminie działa kilkanaście różnych organizacji pozarządowych i stowarzyszeń.

  - Mamy prężne rady sołeckie. Powołaliśmy radę sportu, która zajmuje się podziałem pieniędzy na zawody. Razem z mieszkańcami organizujemy imprezy kulturalne, a wkrótce wraz z Lokalną Grupą Działania Puszcza Knyszyńska weźmiemy udział w targach turystycznych - dodaje burmistrz.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka

  Gradobicie w Zabłudowie