Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wizytówka Białowieży bezpowrotnie zniszczona. Wycięto dorodne drzewa

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Drzewa, które były wizytówką Białowieży padły „ofiarą” wymogów technicznych, jakie obecnie obowiązują przy budowie drogi
Drzewa, które były wizytówką Białowieży padły „ofiarą” wymogów technicznych, jakie obecnie obowiązują przy budowie drogi Fundacja „Dzika Polska”
Zdecydowano o wycięciu 74 dorodnych drzew znajdujących się przy ul. Pałacowej (dawna Olgi Gabiec) - przy wjeździe do Białowieży. Nie pozwalały one bowiem na zachowanie standardów przy rozbudowie drogi.

W poniedziałek i wtorek (16 i 17 grudnia 2019) kilkuosobowa ekipa ścinała dorodne drzewa, w większości lipy, niektóre o obwodzie ponad dwóch metrów. Prace są wykonywane w ramach inwestycji prowadzonej przez starostę powiatu hajnowskiego – to rozbudowa ulicy Pałacowej.

– Całkowity koszt modernizacji tej drogi wraz z budową ścieżki pieszo-rowerowej, chodnikami i oświetleniem przejść wyniesie 6.5 mln zł – mówi Andrzej Skiepko, starosta powiatu hajnowskiego. – Połowa tej kwoty to dofinansowanie, jakie zdobyłem. Wycinka drzew spowodowana jest wymogami technicznymi przy tej inwestycji. Też jest mi żal tych drzew. Kiedyś niestety zbyt blisko drogi je posadzono.

https://wspolczesna.pl/puszcza-bialowieska-najstarsze-drzewa-szlak-debow-krolewskich-i-wielkich-ksiazat-litewskich-zdjecia/ar/13657346

Jak mówi Krystyna Miszczuk, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Hajnówce, projekt rozbudowy był konsultowany z radnymi. To mieszkańcy chcieli szerszej drogi i obok ścieżki pieszo-rowerowej.

– Te lipy cieszyły oko wjeżdżających do Białowieży turystów. To była nasza wizytówka – dawny Trakt Królewski z aleją drzew. W ten sposób Białowieża traci swój unikalny charakter i upodabnia się do tysięcy innych, zabetonowanych miejscowości – mówi przewodniczka Grażyna Chyra.

– Rżną kilka miesięcy po tym, jak złożyliśmy u starosty hajnowskiego petycję o ochronę drzew przydrożnych, podpisaną przez 40 podmiotów związanych z turystyką. To skandal i wstyd, że lokalne władze są głuche na prośby przedsiębiorców lokalnych i ogólnopolskich – mówi Michał Książek, pisarz specjalizujący się w tematyce przyrodniczej i krajoznawczej.
Drogowcy w ramach rekompensaty na zakończenie inwestycji zrobią nasadzenia zastępcze w postaci młodych lip o średnicy 6-10 centymetrów i wysokości minimum trzech metrów.

– Sadzenie kilkuletnich sadzonek w miejsce wyciętych starych lip i jesionów w żadnym razie nie zrekompensuje tej straty i w miejscach wycinek nie usłyszymy już śpiewu szczygłów, zięb i sikor najbliższej wiosny – ubolewa dr hab. Michał Żmihorski z Instytutu Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk.

– Przeanalizujemy w tej sprawie dokumenty, rozważamy możliwość powiadomienia prokuratury – komentuje – Adam Bohdan z Fundacji „Dzika Polska”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto