Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wizyta delegacji szwajcarskiej na przejściach granicznych w Siemianówce i Połowcach

Redakcja
Wizyta delegacji szwajcarskiej na przejściach granicznych w Siemianówce i Połowcach
Wizyta delegacji szwajcarskiej na przejściach granicznych w Siemianówce i Połowcach
Delegacja szwajcarska sprawdzała funkcjonowanie nowych obiektów na kolejowym przejściu granicznym w Siemianówce oraz budowę drogowego przejścia granicznego w Połowcach.

Obie inwestycje są realizowane przez wojewodę podlaskiego i współfinansowane ze środków Szwajcarsko–Polskiego Programu Współpracy.

W wizycie wzięli udział eksperci strony szwajcarskiej Eric Rochart i Marcus Dürst, przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Władzy Wdrażającej Programy Europejskiej. Towarzyszył im wojewoda podlaski Maciej Żywno, szef Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej Komendant Andrzej Rytwiński oraz dyrektor Izby Celnej w Białymstoku Mirosław Sienkiewicz.

Szwajcarzy oceniali poziom i jakości wdrażania projektów. Najpierw delegacja odwiedziła nowo wybudowane i z początkiem tego roku oddane do użytku budynki na kolejowym przejściu granicznym w Siemianówce. Koszt tego projektu wyniósł  ogółem blisko 18 mln zł.  Z tych pieniędzy wybudowano: budynek Straży Granicznej, budynek Służby Celnej, budynek kontroli fitosanitarnej, wiatę z rampą przeładunkową, drogi i ogrodzenie, instalacje wewnętrzne i zewnętrzne (elektryczne, sanitarne, centralnego ogrzewania. Obiekty przejścia wyposażone zostały w sprzęt i urządzenia niezbędne do prowadzenia skutecznej kontroli granicznej.

c

Kolejnym punktem wizyty było drogowe przejście w Połowcach. Wartość realizowanego tam projektu to ponad 61 mln zł. W ramach inwestycji powstają: budynek usługowy, administracyjny, pawilony odpraw celno-paszportowych, budynek kontroli szczegółowej ruchu pieszego. W ramach inwestycji zakupione zostanie wyposażenie budynku głównego, budynku kontroli samochodów, urządzenie RTG do skanowania samochodów ciężarowych, wagi, sprzęt informatyczny.

Obecnie przejście w Polowcach ma charakter bilateralny, czyli przeznaczone jest wyłącznie dla obywateli Polski i Białorusi. Po zakończeniu budowy będzie to przejście międzynarodowe. Teraz odprawiane są tylko samochody osobowe. Po zakończeniu budowy służby graniczne będą odprawiać w ciągu doby, w dwóch kierunkach 2000 samochodów osobowych, 50 autokarów i 200 samochodów ciężarowych do 7,5 tony. To ogromna zmiana i jednocześnie odciążenie od ruchu osobowego innych przejść.
Korzyści z granicznych inwestycji są ogromne. To przede wszystkim: skuteczna ochrona zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, zwiększenie bezpieczeństwa na granicy państwowej, ograniczenie nielegalnych przekroczeń granicy, uaktywnienie się podmiotów gospodarczych w rejonie przejść, a co za tym idzie zwiększenie zatrudnienia w regionie i poprawa warunków życia mieszkańców.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny