Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wirus HPV. Szczepienia przeciw rakowi

Julita Januszkiewicz
Urząd Miejski w Czarnej właśnie ogłosił przetarg na szczepienia dwunastolatek
Urząd Miejski w Czarnej właśnie ogłosił przetarg na szczepienia dwunastolatek sxc.hu
Ponad dwieście dziewcząt w wieku dwunastu lat będzie zaszczepionych przeciwko wirusowi HPV. Profilaktyczny program potrwa cztery lata. Gmina na szczepienia przeciwko rakowi szyjki macicy wyda ponad 176 tysięcy złotych.

Czarna Białostocka jest pierwszą w powiecie białostockim gminą, która będzie realizowała profilaktyczny program szczepień dziewcząt przeciwko wirusowi HPV (wywołuje raka szyjki macicy). Radni zdecydowali, że przeznaczą na ten cel 176 tysięcy złotych.

- Trzeba zapobiegać zachorowaniom i dbać o zdrowie mieszkańców od najmłodszych lat. Dlatego postanowiliśmy sfinansować zakup szczepionki - mówi Tadeusz Matejko, burmistrz Czarnej.

- Nic nie robimy w ciemno. Skonsultowaliśmy się w tej sprawie z wojewódzkim sanepidem. Zapoznaliśmy się też z opiniami specjalistów w dziedzinie ginekologii oraz onkologii. Wiemy, że szczepionki są skuteczne - zapewnia Mirosława Jaroszuk, sekretarz gminy.

Ponadto nie wszystkich rodziców stać na zaszczepienie swoich córek. Cena jednej szczepionki wynosi 250 złotych. Co ważne, nie są one refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Urząd Miejski w Czarnej właśnie ogłosił przetarg na szczepienia dwunastolatek. Oferty można składać do 21 października. Przychodnia, która wygra konkurs, przeprowadzi również akcję edukacyjną na temat zapobiegania nowotworowi szyjki macicy.

- Szczepienia nie są obowiązkowe. Zorganizujemy jednak spotkania z rodzicami dziewczynek. Będziemy wysyłać im zaproszenia imienne - wyjaśnia Mirosława Jaroszuk.

Jeśli tylko rodzice wyrażą zgodę, to już za miesiąc mogą być zaszczepione 62 dziewczynki, urodzone w 1999 roku. Zostaną im podane trzy dawki szczepionki. Pierwsza w listopadzie, następna po dwóch miesiącach przerwy, a ostatnia w maju 2012 roku.

Program ma potrwać cztery lata. Gmina planuje w tym czasie zaszczepić łącznie około 240 dziewcząt.

Rak szyjki macicy

Nowotwór szyjki macicy jest drugim co do częstotliwości występowania rodzajem raka u kobiet poniżej 45. roku życia. Szacuje się, że w Polsce atakuje on ponad 3600 kobiet rocznie, z których połowa umiera. Jest to jeden z najwyższych wskaźników w Europie.

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobie są szczepionki. Wprawdzie w Polsce są one dostępne, lecz korzysta z nich niewielka grupa kobiet, głównie z powodu wysokiej ceny szczepionek, braku refundacji z budżetu państwa oraz niskiej świadomości pacjentek.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny