Muzeum Wirtualne im. Władysława Piotrowskiego jest obecnie marką budującą wizerunek Łap w internecie - mówi Marian Olechnowicz, historyk, który zajmuje się stroną historyczną i społecznym administrowaniem. To on zainicjował powstanie wirtualnego muzeum.
Zobacz też: Cukrownia w Łapach. Jak upadła jedna z największych firm na Podlasiu? (zdjęcia)
Cała kolekcja liczy prawie 6 tysięcy negatywów, na których znajduje się ponad 20 tys. archiwalnych zdjęć z lat 1926- 1960.
To zdjęcia autorstwa Władysława Piotrowskiego, fotografa krajoznawcy i dokumentalisty, mieszkającego w Łapach w latach 1922 - 1997. W Muzeum można było też obejrzeć galerię archiwalnych fotografii Mieczysława Plichty, Piotra Kretowicza.
Można było, bo od kilku dni portal nie działa.
- W dniu, w którym witryna zniknęła zostałem zasypany zapytaniami, żądaniami. Bo ktoś napisał, ze chciał zdjęcia pokazać swojej cioci, a ktoś inny odnalazł swoją mamę. Ostatnio wiele zdjęć było opisywanych przez krewnych osób znajdujących się na fotografiach- czyli rodziny przekazywały sobie nawzajem informacje o istnieniu Muzeum - mówi Marian Olechnowicz.
Nie wie dlaczego Muzeum Wirtualne przestało działać.
Muzeum Wirtualne im. Władysława Piotrowskiego
Wirtualny projekt utworzony oficjalnie 3 lutego 2013. Jest realizowany i administrowany przez Fundację Aktywizacja we współpracy z Domem Kultury w Łapach.
Grzegorz Perkowski, dyrektor placówki poinformował nas, że trwają prace nad uporządkowaniem i konserwacją domeny wirtualnelapy.pl. I w ciągu czterech tygodni muzeum powinno znów działać. Obecnie muzeum zostało przeniesione pod adres wirtualnelapy.dklapy.pl.
Zobacz także: Łapy. Trwa rozbiórka budynku Domu Partii. Na jego gruzach ma powstać dom kultury [ZDJĘCIA, WIDEO]
W 2012 roku inicjatywa zakładająca powstanie projektu otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego - w kategorii inicjatyw na rzecz kultury i dziedzictwa narodowego. Projekt jest finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Starostwo Powiatowe w Białymstoku, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Gminę Sokoły oraz Narodowy Instytut Audiowizualny.
Muzeum Wirtualne jest ciągle uzupełniane o nowe fotografie archiwalne.
- Do zakończenia projektu zostało ponad 2 tysiące negatywów i około 500 starych fotografii - szacuje Marian Olechnowicz.
Tu oglądasz: Koniec L4. Czas na e-zwolnienia