Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wirtualne muzeum, czyli historia w sieci

Anna Kopec [email protected]
sxc.hu
Zbiory muzeum Władysława Piotrowskiego stale się powiększają. Niebawem będą liczyły nawet 8 tysięcy unikalnych zdjęć.

Władysław Piotrowski dokumentował Łapy i Kresy przez pół wieku. Zostawił jeden z największych w Polsce zbiorów negatywów na szkle. Są na nich fotografie chrztów, komunii, ślubów, mnóstwo portretów mieszkańców Łap i okolic, a także zdjęcia żołnierzy Armii Czerwonej czy kadry z czasów II RP. Większość z nich tworzą zbiory Muzeum Wirtualnego. Działa od ponad roku i prężnie się rozwija. Portal wirtualnelapy.pl wciąż wzbogaca się o unikalne fotografie. Do prawie trzech tysięcy opublikowanych już zdjęć z negatywów szklanych i błon fotograficznych niebawem dojdzie pięć tysięcy kolejnych. Będą to unikalne fotografie Władysława Piotrowskiego, Piotra Kretowicza i Mieczysława Plichty.

- Publikowanie ich w sieci to najlepsza, bo najbardziej dostępna forma - mówi Marian Olechnowicz, pomysłodawca muzeum. - Obecnie mamy 500 wejść na dobę, internauci rozpoznają miejsca, ludzi. Odradzają się więzi rodzinne i społeczne.

- Okazuje się, że Łapy są jednym z najlepiej udokumentowanych miast w naszym województwie - mówi Grzegorz Perkowski, dyrektor Domu Kultury w Łapach. - To niezwykle cenna lekcja historii.

Kolejne fotografie będę zamieszczane na portalu sukcesywnie do końca sierpnia. Prezentacja nowych galerii oraz autorów zdjęć odbędzie się na początku września w Domu Kultury w Łapach.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny