Nasza Loteria

Wiktor Szałkiewicz – Miasteczko G… i okolice…

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Wiktor Szałkiewicz - ur. 9 lutego 1959 w Porozowie) − mieszkający na Białorusi aktor, poeta i bard, wyrosły na pograniczu kultur białoruskiej, polskiej i żydowskiej.
Wiktor Szałkiewicz - ur. 9 lutego 1959 w Porozowie) − mieszkający na Białorusi aktor, poeta i bard, wyrosły na pograniczu kultur białoruskiej, polskiej i żydowskiej. Fundacja Sąsiedzi
Wiktor Szałkiewicz, mieszkający na Białorusi aktor, poeta i bard, wyrosły na pograniczu kultur białoruskiej, polskiej i żydowskiej w zbiorze opowiadań „Miasteczko G… i okolice…” nie tylko sięga wspomnieniami do Grodna i okolic lat 80. XX wieku, ale też zagląda do Hajnówki i Białegostoku.

Jego opisy g...skich, jak sam raczy pisać, zdarzeń pełne są miłości do ludzi i ulotnych momentów z życia. Czasem zupełnie nieistotnych, czasem na swój sposób formacyjnych – jak koncert Czerwonych Gitar. Ale co tam admiracja do polskiej pop kultury. Wiktor Szałkiewicz uwodzi przybliżaniem zdarzeń tak zwyczajnych, jak śmierć. Z całym rytuałem pożegnań, pogrzebem, swarami nad trumną i kłopotami z podziałem spadku przez krewnych. To świat, który ginie w oczach, odchodzi w przeszłość, ale bliski czasom młodości autora, a zatem najpiękniejszy i opisany fantastycznym, gawędziarskim językiem. Bardziej z XIX niż XXI wieku.

Są też błyskotliwe akcenty polskie. Przede wszystkim reminiscencje z pontyfikatu Jana Pawła II, jego postrzegania przez władze Białorusi, przez prawosławne duchowieństwo. Są opowieści o „handlu międzynarodowym”, pociągach zmierzających z Grodna w kierunku bazarów Białegostoku i pewnie Warszawy i wreszcie – opowieść o pewnym prawosławnym strażniku więziennym z Hajnówki. Kiedy awansował,musiał się przenieść z rodziną do Białegostoku. U Szałkiewicza to nie „prowincja zacofana, dziura znajdująca się w połowie drogi od Wilna do Warszawy”, tylko „Koloss Orientu, to latarnia świecąca wszystkim okolicznym ludom znad Niemna, Narwi i Wilii, to przykład i wzór do naśladowania. Białystok – to Miasto!”. I wydaje się, że Szałkiewicz nie do końca dworuje sobie ze stolicy Podlaskiego. Pisze: „Białystok – Brama do Europy i Podwoje na Wschód, to Radio, Opera i Filharmonia, to dwa teatry, to Uniwersytet, to kilka wielkonakładowych gazet codziennych, to rynek na Kawaleryjskiej”. Sam pisarz podaje, że tworzył je pomiędzy latami 2010-2015, zatem mógł pewnych przemian, choćby w ilości uniwersytetów – nie zauważyć. Za to świetnie opisuje przemiany w mentalności owych prawosławnych hajnowian, a zwłaszcza spustoszenie, jakie w ich świecie uczyniła świetnie mówiąca po polsku blondynka z Grodna po gdańskim uniwersytecie, którą najęto do opieki nad dziećmi. Jak to się mogło skończyć, łatwo przewidzieć, a wszystko przez to, że ów białostocki już „klawisz” za mało spotykał się prawosławnym proboszczem. Ów, według prozy Szałkiewicza, zwykł był mawiać: „Tylko wystrzegajcie się, moi drodzy prychażanie, blondynek z Grodna. Cała bieda w świecie przez nie jest”. I jak tu nie wierzyć poetom?

Pyszne miniaturki Wiktora Szałkiewicza zebrane w tomie „Miasteczko G… i okolice…” wydała Fundacja Sąsiedzi. Spotkanie z autorem już w sobotę w ramach festiwalu literackiego „Na pograniczu kultur” towarzyszącego 8. Międzynarodowym Targom Książki w Białymstoku o godz. 16 w green roomie opery podlaskiej.

Festiwal literacki "Na pograniczu kultur": PROGRAM

Zobacz też: Katarzyna Bonda na Targach Książki w Białymstoku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czapka Mikołaja na wieży ratuszowej w Głogowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny