Wiktor Gryko, prezes firmy Barter,...

  Wiktor Gryko, prezes firmy Barter, na liście najbogatszych Polaków

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Wiktor Gryko, prezes firmy Barter, na liście najbogatszych Polaków
  Wiktor Gryko zajął 71. miejsce na liście najbogatszych Polaków Forbesa. Branżowy miesięcznik jego majątek szacuje na 190 mln zł.
  Wiktor Gryko, prezes firmy Barter, na liście najbogatszych Polaków
  "Sam Gryko przedstawia się jako leśnik, który został biznesmenem. Do lasu poszedł w 1984 r., tuż po szkole leśniczej, ale w zielonym mundurze wytrwał tylko półtora roku.

  - Szybko uznałem, że nie jest to zawód, w którym można zarobić duże pieniądze. Dlatego przerzuciłem się na handel
  - wspomina Gryko.

  Jak wielu mieszkańców pogranicza zajął się handlem z Białorusią, obracał wszystkim - od drzewa po odzież.
  Na początku lat 90. wyspecjalizował się w sprowadzaniu do Polski węgla, oleju napędowego i przede wszystkim LPG. Początkowo gaz płynny był mało popularny. Ostre przyspieszenie nastąpiło dopiero w tej dekadzie, kiedy to jego sprzedaż w kraju zaczęła rosnąć 30 proc. rocznie. Barter zaczął zwiększać skalę biznesu. W 1997 r. wybudował własny terminal przeładunkowy w Sokółce i zdecydował nie ograniczać się do handlu hurtowego - zaczął rozwijać sieć stacji LPG, których dziś ma już ponad 60." pisał w sierpniowym numerze Forbesa w 2008 roku Filip Kowalik.

  "W 2000 r. wraz ze swoim szwagrem Leszkiem Czemielem oraz trzecim wspólnikiem Bogdanem Fiłonowiczem, prezesem fabryki dzianin Biruna, powołał do życia Podlaskie Towarzystwo Finansowo-Inwestycyjne. Jego zadaniem jest inwestowanie w spółki regionu, które przeżywają kryzys.

  Pierwszymi inwestycjami były białostockie zakłady mięsne PMB posiadające 2-proc. udział w krajowym rynku mięsnym oraz wspomniana Biruna. W tym czasie Gryko z kolegami zainwestował w miejscową giełdę towarową Podlaskie Centrum Rolno-Towarowe (za wspólników ma tu m.in. ARiMR i BGK), dokupił Zakłady Przemysłu Wełnianego im. Emilii Plater, a w ubiegłym roku przejął od amerykańskiego inwestora chylącą się ku upadkowi hutę szkła Biaglass. Na własny rachunek w 2003 r. zainwestował w cynkownie pozostałe po Biafamarze, upadłej fabryce maszyn rolniczych z Czarnej Białostockiej. Tak powstał CynkoMet, jeden z najnowocześniejszych zakładów cynkowych w kraju, rocznie generujący ponad 2 mln zł zysku netto." wyjaśniał Kowalik w tym samym artykule.

  Lista 100 najbogatszych Polaków w Strefie Biznesu

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (28)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (28) forum.poranny.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Poranny.pl poleca

  Wideo