Wigierski Park Narodowy - W krainie wysp i jezior

Agata Masalska
Wigierski Park Narodowy  to raj dla miłośników sportów wodnych. W Starym Folwarku, nad jeziorem Wigry, na turystów czeka miejska plaża. Znajduje się tam też wypożyczalnia sprzętu pływającego.
Wigierski Park Narodowy to raj dla miłośników sportów wodnych. W Starym Folwarku, nad jeziorem Wigry, na turystów czeka miejska plaża. Znajduje się tam też wypożyczalnia sprzętu pływającego. Fot. Jacek Wolski
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Wigierski Park Narodowy to liczne akweny i puszczańskie lasy - to jeden z najpiękniejszych zakątków kraju. Wigry to raj dla kajakarzy, żeglarzy i wędkarzy. A puszcza czeka na grzybiarzy i amatorów pieszych wędrówek.
Dom Pracy Twórczej nad Wigrami – w przeszłości klasztor kamedułów. Wzniesiony w latach 1694-1745 (na zdjęciu). W 1999 roku gościł tutaj Jan Paweł II.
Dom Pracy Twórczej nad Wigrami – w przeszłości klasztor kamedułów. Wzniesiony w latach 1694-1745 (na zdjęciu). W 1999 roku gościł tutaj Jan Paweł II. Komnaty, w których wypoczywał, są udostępnione dla zwiedzających. W byłym klasztorze odbywa się szereg imprez kulturalnych. Na terenie WPN jest dużo krzyży i kapliczek. W lesie koło Sernetek w roku 1863 zbudowano krzyż na grobie powstańca. Na leśnej dróżce między Piertaniami a Królówkiem znajduje się przecudna kapliczka. Kolejna przy drodze Lipniak-Kaletnik. W Rosochatym Rogu zaś warto zobaczyć krzyż na dawnym cmentarzu staroobrzędowców.

Dom Pracy Twórczej nad Wigrami - w przeszłości klasztor kamedułów. Wzniesiony w latach 1694-1745 (na zdjęciu). W 1999 roku gościł tutaj Jan Paweł II. Komnaty, w których wypoczywał, są udostępnione dla zwiedzających. W byłym klasztorze odbywa się szereg imprez kulturalnych. Na terenie WPN jest dużo krzyży i kapliczek. W lesie koło Sernetek w roku 1863 zbudowano krzyż na grobie powstańca. Na leśnej dróżce między Piertaniami a Królówkiem znajduje się przecudna kapliczka. Kolejna przy drodze Lipniak-Kaletnik. W Rosochatym Rogu zaś warto zobaczyć krzyż na dawnym cmentarzu staroobrzędowców.

Kukuczka kapturkowata rośnie obok wątlika czy obuwika. A jeleń żyje obok łosia lub wiewiórki. Na terenach chronionych występuje 999 gatunków roślin, a także grzyby, glony oraz prawie 200 gatunków ptaków i kilkaset zwierząt.

Wigierski Park Narodowy powstał w 1989 roku. Zajmuje prawie 10 tysięcy hektarów, z czego większość, bo aż 63 procent, stanowią lasy. Na terenie chronionym znajduje się 45 jezior, są cztery dość duże rzeki, a turyści mają do swojej dyspozycji kilka, o łącznej długości ponad 150 km, szlaków edukacyjnych.

Perła wśród jezior

WPN położony jest wokół jeziora Wigry - największego akwenu, którego dno jest niezwykle zróżnicowane. Liczne płycizny przeplatają się z podwodnymi dolinami, uskokami i toniami.

Brzegi jeziora wypełniają półwyspy, przesmyki, ujścia strumieni oraz zatoki. Niektóre częściowo zarosły i oddzieliły się od głównego akwenu, tworząc osobne "oczka". Tak powstały: Muliczne, Okrągłe, Długie, Białe Wigierskie, Kriszyn, Zakąty (Klonek), Leszczewek i inne.

Wigry posiadają 19 mniejszych i większych wysp. Specjaliści doliczyli się w jeziorze aż 26 gatunków ryb. Żyją tu między innymi: węgorz, stynka, sieja, sielawa, okoń, szczupak, troć jeziorowa, sandacz oraz sum.

Płociczno – przez cały rok funkcjonuje kolejka wąskotorowa (na zdjęciu). Trasa przebiega przez najpiękniejsze zakątki WPN. Po drodze planowanych jest
Płociczno – przez cały rok funkcjonuje kolejka wąskotorowa (na zdjęciu). Trasa przebiega przez najpiękniejsze zakątki WPN. Po drodze planowanych jest kilka przystanków, gdzie zbudowane są platformy widokowe. W Muzeum Wigier im. Alfreda Lityńskiego znajduje się ekspozycja, która pokazuje historię nadwigierskiego krajobrazu, głębiny jezior, rzeki i torfowiska. Jest tam też sala przeznaczona do zajęć edukacyjnych oraz miejsce prezentacji filmów.

Płociczno - przez cały rok funkcjonuje kolejka wąskotorowa (na zdjęciu). Trasa przebiega przez najpiękniejsze zakątki WPN. Po drodze planowanych jest kilka przystanków, gdzie zbudowane są platformy widokowe. W Muzeum Wigier im. Alfreda Lityńskiego znajduje się ekspozycja, która pokazuje historię nadwigierskiego krajobrazu, głębiny jezior, rzeki i torfowiska. Jest tam też sala przeznaczona do zajęć edukacyjnych oraz miejsce prezentacji filmów.

Park przecina Czarna Hańcza i jest to największa rzeka na obszarze chronionym. W WPN występuje ponad 800 gatunków roślin naczyniowych, około 170 gatunków mszaków i 300 porostów. Rośnie 18 odmian chronionych storczyków i drugie tyle gatunków roślin reliktowych z okresu ostatniego zlodowacenia.

Na obszarze chronionym żyje 195 gatunków ptaków, a także wiele gatunków zwierząt. Występują tu wilki, rysie, łosie, jelenie, sarny, dziki, borsuki, lisy, jenoty, kuny i wiewiórki. Najbardziej charakterystyczny gatunek, który jest jednocześnie symbolem parku, to bóbr.

Na trasie bobra i firletki

Na terenie WPN znajduje się siedem różnych, zarówno pod względem długości, jak i atrakcji przyrodniczych, ścieżek edukacyjnych. Na ich trasie można zobaczyć żeremia, a przy odrobinie szczęścia bobry, "oczka" wodne specjalnie odtworzone dla płazów.

Można także zapoznać się z historią ziem objętych ochroną oraz jezior. Na edukacyjnych trasach znajdują się stanowiska archeologiczne, kamedulska smolarnia czy żurawinowe bagno. Jest też ścieżka, która informuje, w jaki sposób wykorzystywane były dobra puszczańskie.

Na tym szlaku możemy spotkać bartnika czy obejrzeć bindugę, miejsce wykorzystywane niegdyś do "hartowania" drewna. A wchodząc na ścieżkę "Dary Natury" dojdziemy do sześciu ogródków z dawnymi odmianami kwiatów i ziół. Znajduje się tam ponad 40 różnych gatunków. Jest więc okazja, aby zobaczyć, jak śliczne są zapomniane dziś łubin, firletka czy brodaty goździk.

Warto dodać, że Wigierski Park Narodowy można zwiedzać tylko po wykupieniu karty wstępu. W siedzibie WPN na turystów oczekują przewodnicy. Na jeziorach na terenie parku można korzystać ze sprzętu pływającego (poza motorówkami) od maja do października. W tym też czasie po Wigrach pływa Tryton. W 1999 roku na jego pokładzie podczas rejsu po Wigrach wypoczywał Jan Paweł II.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie