Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WIG. Jak wygląda rynek akcji w Polsce

opr. agsa
Patrząc na zachowanie się poszczególnych grup spółek, wyraźnie widać pogorszenie się sytuacji w sektorze finansowym.
Patrząc na zachowanie się poszczególnych grup spółek, wyraźnie widać pogorszenie się sytuacji w sektorze finansowym.
Na warszawskiej giełdzie panowały zmienne nastroje, podobnie zresztą, jak na innych parkietach, z „przewodnikiem stada”, czyli Wall Street na czele. Początek tygodnia przyniósł kontynuację spadków rozpoczętych jeszcze w poprzedni czwartek. Ale trwające pięć sesji z rzędu pogorszenie musiało zostać przerwane. Stało się to w środę. Czwartek to znów spadki, a w trakcie piątkowej sesji pomagała nam rosnąca gospodarka (obserwując inne kraje i zapominając o niedawnych wzrostach sięgających niemal 7% można by rzec: kwitnąca). Euforii raczej nie było. Początkowo nawet nie dało się zauważyć wyraźniejszej reakcji na dane. Z pewnym ociąganiem się indeks największych spółek zwiększył skalę zwyżki do 2%, ale pozostałe wskaźniki nadal zachowywały się powściągliwie. Indeks średnich spółek nawet nieznacznie tracił na wartości. Może to wskazywać, że do gry przystąpili inwestorzy zagraniczni, zachęceni informacjami o wzroście PKB. Potwierdzać tę tezę zdaje się też dość gwałtowne umocnienie się naszej waluty.

Bilans całego tygodnia zbyt imponujący jednak nie jest. WIG20 zyskał „zaledwie” niecałe 2%, wskaźnik szerokiego rynku wzrósł o około 1,5%. „Średniaki” zwyżkowały

o niecałe 1%, a indeks najmniejszych firm zwiększył swoją wartość o 0,8%. Techniczny obraz rynku nie jest jednoznaczny. Od czterech tygodni mamy do czynienia

z konsolidacją. WIG „walczy” o utrzymanie się w pobliżu 30 tys. punktów, WIG20 „marzy” o pokonaniu 1 900 punktów. Nieudane próby w tym zakresie zdają się coraz bardziej niecierpliwić inwestorów. Świadczy o tym chwilowe zejście indeksu największych spółek do poziomu 1 770 punktów, czyli poważna próba wyłamania się z konsolidacji dołem. Taki ruch mógł sprowokować część graczy do bardziej zdecydowanej wyprzedaży akcji i dalszej przeceny. Na razie rynek się przed takim scenariuszem obronił.

Patrząc na zachowanie się poszczególnych grup spółek, wyraźnie widać pogorszenie się sytuacji w sektorze finansowym. Subindeks WIG Banki zniżkuje od trzech tygodni, a jego wykres nie wskazuje na nic dobrego. W informatyce też nienajlepiej:

spadek wskaźnika o 2,8% cieszyć nie może. Jednak perspektywy nie są najgorsze. Przemysł spożywczy nieodmiennie święci triumfy, po dramacie poprzedniego tygodnia wyraźna poprawa nastąpiła w telekomunikacji, a i budownictwo radzi sobie nienajgorzej, jak na mocno kryzysowe czasy. W tych branżach, w których następuje wzrost wartości indeksów, jednocześnie obserwuje się zwiększone obroty. Niestety generalnie wartość obrotów na naszym rynku pozostawia coraz więcej do życzenia. Ich poziom nie świadczy najlepiej o nastrojach inwestorów. W maju nastąpił niewielki wzrost, ale przełomy on nie czyni.

Pocieszające jest to, że cały miesiąc zamykamy na niewielkim, sięgającym nieco ponad 1% plusie w przypadku indeksu szerokiego rynku i nieco mniejszym wzrostem wskaźnika największych firm.

Źródło: Gold Finance

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny