Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więźniowie opowiadają bajki

(ida)
Zdjęcie z podsumowania konkursu. Kolejna jego edycja ma  ruszyć w przyszłym roku.
Zdjęcie z podsumowania konkursu. Kolejna jego edycja ma ruszyć w przyszłym roku.
Ponad 60 bajek powstało w więzieniach.

- Pierwsze miejsce zajęła bajka "Przygody Natalii w Grzybowym Lesie", napisana przez osadzonego we włocławskim zakładzie karnym;

- II miejsce - bajki: "Nasz przyjaciel Łazik" z zakładu karnego z Wierzchowa oraz "Czesiek i Leszek" z aresztu w Łodzi.

- III miejsce - bajki: "Siła miłości" z zakładu karnego w Krakowie, "Magia jest w nas" z zakładu w Wejherowie oraz "Podróż życia" z zakładu w Sztumie.

- Przyznano wyróżnienia bajkom: "Międzyplanetarna przygoda" z zakładu w Płocku, "Przygody Maksa - Nowy Świat" z zakładu w Wejherowie, "Bajka o poszukiwaniu dobra" z zakładu w Wołowie, "Pozbawienie wolności, lecz nie słowa w więziennej celi - Diabelski skarb" z Koszalina.

Bajka w żaden sposób nie pasuje do więzienia. To kolejny stereotyp, który staramy się łamać - mówi Roman Paszko, dyrektor hajnowskiego Aresztu Śledczego. - Od kilku lat nasz areszt współpracuje z Natalią Gierasimiuk, prezes fundacji "Oni to my", która prowadzi dla naszych skazanych zajęcia z dziennikarstwa. W trakcie zajęć zrodził się pomysł, aby skazani mogli nagrać bajki i przekazać je swoim dzieciom. Tak też zrobiliśmy. Później postanowiliśmy przekazać płytki z bajkami dla dzieci z domu dziecka, przedszkoli i szkół.

Zainteresowanie bajkami było tak duże, że pomysłodawcy postanowili zorganizować ogólnopolski konkurs bajek dla osób pozbawionych wolności. Prace miały być skierowane do dzieci w wieku 6-13 lat. Treść i forma zarejestrowania bajki była dowolna.

Wpłynęło ponad 60 prac. Były to między innymi bajki o psie Łaziku i sile przyjaźni, o królu Aleksandrze gdzie mądrość wygrywa z zachłannością, o skarpetach z kosmosu z morałem, że należy dbać o czystość i higienę, o promyku słońca i sile nadziei. Niektóre bajki były humorystyczne, inne ogromnie wzruszające.

- W zakładach karnych przebywają ludzie, którzy na wolności mają osoby bliskie, rodziny, dzieci. Nawet najczęstszy kontakt skazanych z dziećmi, nie zastąpi więzi emocjonalnej jaka tworzy się pomiędzy ojcem a dzieckiem w codziennym życiu - mówi dyrektor hajnowskiego aresztu. - Jeżeli skazany nie może osobiście przeczytać bajki dla swojego dziecka na dobranoc, to może przekazać dla najbliższych płytkę z bajkami.

Dziecko, kiedy chce, może słuchać bajek, może poczuć obecność taty, mimo dzielącej ich odległości.

Obecnie organizatorzy zamierzają nagrać słuchowisko dla dzieci, myślą też o spektaklu teatralnym, w którym wystąpią skazani i osoby niepełnosprawne. - Planujemy wydać książkę z bajkami również dla osób niewidomych - dodaje Roman Paszko.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny