MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wieża w Uhowie nadal pozostaje zamknięta. Na otwarcie jeszcze trochę poczekamy

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Wieża w Uhowie nadal pozostaje zamknięta.
Wieża w Uhowie nadal pozostaje zamknięta. Wojciech Wojtkielewicz
Najwyższa wieża widokowa na Podlasiu już stoi. Teren wokół został zagospodarowany. Jednak wieża w Uhowie nadal pozostaje zamknięta. Konstrukcja wieży stoi już od roku, natomiast na otwarcie będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Jedna z najwyższych wież widokowych w Polsce

Wieża w Uhowie ma być jedną z najwyższych wież widokowych (40 metrów) w regionie i w Polsce. Będzie można z niej podziwiać nadnarwiańską przyrodę i rozlewiska Narwi. Teren o powierzchni 1,5 ha wokół wieży został utwardzony i zagospodarowany, aby turyści mogli ciekawie spędzić czas. Dodatkowo w okolicy wieży zlokalizowane są m.in. ścieżki edukacyjne, oświetlenie, tablice informacyjne, punkty widokowe.

Konstrukcja samej wieży stoi już od blisko roku. Przedłużającą się inwestycją pierwszy raz zainteresowaliśmy się 19 maja 2022 roku.

Zwłoka wykonawcy wynika z tego, że nie wykonał inwestycji w terminie określonym w umowie z Gminą Łapy, ale cały czas kontynuuje prace związane z budową wieży i zagospodarowaniem terenu wokół niej – tak sprawę wyjaśniał rok temu zastępca burmistrza Łap Krzysztof Dudziński.

Wówczas zaczęły pojawiać się plotki sugerujące, że wieża nie może być otwarta ze względu na bliskość linii energetycznej. Jednak zastępca burmistrza Krzysztof Dudziński dementował te plotki stwierdzając, że wieża jest budowana zgodnie z prawomocnym pozwoleniem na budowę wydanym przez Starostwo Powiatowe w Białymstoku.

Zobacz też:Uhowo. Wieża widokowa na Podlasiu jest jedną z największych w Polsce. Dlaczego pozostaje zamknięta? [ZDJĘCIA]

Wieża nadal pozostaje zamknięta

Kolejny raz o wierzy w Uhowie pisaliśmy w grudniu 2022 roku. Wówczas teren wokół wieży został już zagospodarowany. Jednak wieża nadal pozostawała zamknięta.

Musimy najpierw dokonać odbioru obiektu. Nie wiem, czy wykonawca zdąży z wszystkimi pozostałymi pracami do końca roku. Bardzo bym sobie tego życzył, bo tak to było przewidziane w budżecie, ale realny termin oddania wieży do użytku to początek przyszłego roku – informował burmistrz Łap w grudniu 2022 roku.

Kiedy możemy spodziewać się udostępnienia wieży turystom?

W kwietniu 2023 ponownie zwróciliśmy się z pytaniem, na kiedy jest planowane otwarcie inwestycji.

Informuję, że nie jest jeszcze znana dokładna data otwarcia wieży widokowej w Uhowie dla mieszkańców i turystów. Planowany termin udostępnienia turystom obiektu to koniec drugiego kwartału 2023 r – przekazuje burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski. - Obecnie trwają jeszcze prace związane z rozliczeniem finansowym budowy i przygotowaniem dokumentacji związanej z oddaniem inwestycji do użytkowania. Przyczyna zwłoki w otwarciu wieży leży po stronie wykonawcy – dodaje.

Wykonawcą inwestycji była firma CITA Sp. z o.o. z Białegostoku. Skontaktowaliśmy się również z wykonawcą.

Obecnie naszą część inwestycji zamknęliśmy. Mam już protokoły końcowe. Ze swojej strony sprawę zamknąłem Zostało nam już tylko przedłożenie odpowiednich dokumentów dla gmin – informuje Karol Kucharczyk prezes Cita sp. z o.o.

Wygląda na to, że na otwarcie wieży będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Projekt wieży realizowany jest przez gminę Łapy w partnerstwie z gminą Ciechanowiec oraz Gminą Perlejwo. Inwestycja jest dofinansowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020. Cała wartość projektu wynosi 7 895 995,01 zł.

Zobacz też:Oto „Osobowości Roku 2022”. Poznaliśmy zwycięzców akcji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny