Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiesława Ćwiklińska z Białegostoku to Ambasador Dobra 2022

Adrian Kuźmiuk
Adrian Kuźmiuk
Ogólnopolska Konferencja dla Wolontariuszy i Opiekunów Klubu Ośmiu w Białymstoku pt. "Wolontariat daje MOC"
Ogólnopolska Konferencja dla Wolontariuszy i Opiekunów Klubu Ośmiu w Białymstoku pt. "Wolontariat daje MOC" Oliwia Drożdż, Łukasz Rongers
3 grudnia rozpoczął się drugi dzień Ogólnopolskiej Konferencji dla Wolontariuszy i Opiekunów Klubu Ośmiu w Białymstoku pt. "Wolontariat daje MOC". Konferencję otworzył prezydent Białegostoku - Tadeusz Truskolaski. Tytuł Ambasadora Dobra Fundacji „Świat na Tak” otrzymała Wiesława Ćwiklińska.

Świat na Tak w Białymstoku

Na ręce Anny Pawłowskiej Pełnomocnika Prezydenta Białegostoku ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi złożono zaproszenie do przeprowadzenia 29. edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków 8 Wspaniałych w Białymstoku. Następnie swoje wystąpienie zatytułowane "Wolontariat: bohaterstwo czy naiwniactwo" wygłosiła Joanna Fabisiak - Prezes Fundacja Świat na Tak. W dalszej części odbyła się debata "Wolontariat daje MOC" prowadzona przez Annę Samborską oraz Annę Pawłowską.

Wolontariusze w dalszej części zwiedzali Białystok, uczestniczyli w Warsztatach w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku. Opiekunowie Klubów Ośmiu spotkali się i debatowali owocnie na tematy związane z wolontariatem młodzieży. Wieczór zakończył koncert zespołu Malfunction, który odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku.

Przeczytaj też: Anna Samborska została Ambasadorem Dobra Fundacji Świat na Tak (zdjęcia)

Wiesława Ćwiklińska Ambasadorem Dobra 2022

Wiesława Ćwiklińska nominowana do tytułu „Ambasadora Dobra” jak mało kto ten tytuł wysłużyła swoją działalnością zawodową, ale przede wszystkim swoją postawą Dobrego Człowieka. Pełniąc różne role zawodowe i społeczne angażowała się w działalność społeczną i charytatywną na rzecz dzieci i młodzieży szkolnej, osób z niepełnosprawnościami, uchodźców, cudzoziemców.

Wiesława Ćwiklińska - obecnie dyrektor Departamentu Edukacji UM Białegostoku, w latach 2008-2016 wicekurator oświaty, posiada bogate doświadczenie zawodowe związane z nadzorowaniem i wspomaganiem szkół i placówek województwa podlaskiego, a obecnie Miasta Białegostoku. Nauczyciel dyplomowany, ekspert ds. awansu zawodowego, egzaminator OKE, ekspert ds. ewaluacji i zarządzania oświatą; przez cały okres działalności organizator i inicjator wielu spotkań, konferencji, seminariów wspomagających pracę szkół i placówek. Z wykształcenia „umysł ścisły”, co widać w racjonalności jej działań i ich skuteczności.

Od roku dwutysięcznego jest zaangażowana w promocję działań Fundacji „Świat na Tak” w województwie podlaskim. Uczestniczyła w spotkaniach i zjazdach organizowanych przez Fundację, promowała działania młodych na terenie Białegostoku i województwa podlaskiego. W 2010 r. zorganizowała wojewódzką konferencję we współpracy z Fundacją ,,Świat na Tak” dotyczącą promocji wolontariatu "Nikt nie rodzi się bohaterem - oblicza szkolnego wolontariatu", na której przedstawiała prezentację "Wolontariat rzeźbi człowieka".

Współuczestniczyła w organizacji dwóch Ogólnopolskich Gal Samorządowego Konkursu Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych" w Białymstoku. We współpracy z Uniwersytetem w Białymstoku zorganizowała seminarium :Wolontariat nasz lepszy świat" (2012). Jest inicjatorką konkursów: "Z serca do serca" (2008) oraz "Od słowa do czynu" (2006) promujących ideę wolontariatu. Uczestniczyła w programach "Szkoła pomagania Innym - czyli o szkolnych klubach wolontariusza" (2009) oraz "Społeczeństwo obywatelskie zaczyna się w szkole" (2009). Wspiera grupy inicjatywne oraz organizacje pozarządowe w  realizacji projektów np. "Marz i Działaj", "Każdy Inny wszyscy równi", "Różnice nas łączą".

Wzmacnianie relacji międzypokoleniowych, działanie na rzecz wspólnego dobra, wyrabianie nawyku odpowiedzialności za bezpieczeństwo i proces kształcenia w podlaskich szkołach, udział w spotkaniach, zjazdach, uroczystościach rocznicowych, wspieranie działalności szkół w  związku z realizacją różnych projektów, współpraca z instytucjami i organizacjami działającymi w obszarze wychowania i profilaktyki szkolnej, promowanie działań na rzecz ucznia, jego praw i rozwoju, zapewnienie bezpieczeństwa, poszukiwanie dróg do spełnienia wyzwań współczesnych młodych ludzi, towarzyszenia im na ścieżkach rozwoju – to wyróżnia Wiesławę Ćwiklińską na różnych szczeblach kariery zawodowej. Zna szkołę od zawsze i  we wszystkich aspektach jej funkcjonowania.

Z jej inicjatywy, przy szerokiej współpracy środowiska lokalnego, przez 12 lat odbywały się spotkania szkół imienia Jana Pawła II. Była to szczególna integracja środowiska szkolnego, która służyła wymianie doświadczeń w obszarze wychowania młodego pokolenia.

Pani Wiesława Ćwiklińska współpracuje z uczelniami i organizacjami pozarządowymi promując ideę wolontariatu. Została wyróżniona statuetką „Małego Polskiego Harcerza” za współpracę i postawę patriotyczną oraz wspieranie działalności Związku Harcerstwa Polskiego (2014). Otrzymała miano Lidera Programu „Razem Bezpieczniej” przez Komendanta Głównego Policji i MSW za realizację zadań na rzecz bezpieczeństwa w  szkole w  ramach programu „Razem bezpieczniej” (2014).

Zawsze otwarta i zaangażowana w bezinteresowną pomoc potrzebującym oraz promocję wolontariatu. Inicjatorka działań w obszarze wychowania i profilaktyki szkolnej, praw ucznia, bezpieczeństwa i patriotyzmu. Aktywność prospołeczna znacząco wykracza poza zakres Jej obowiązków służbowych.

Wielokrotnie nagradzana i odznaczana. Ma na swoim koncie szczególne tytuły: Odznakę Przyjaciel Dziecka, Złotą Odznakę Zasłużonego Działacza Towarzystwa Przyjaciół Dziecka. Na szczególną uwagę zasługują dwa nietypowe odznaczenia: dwukrotnie przyznany „Podlaski Krzyż Floriański” oraz Medal „Pro Patria”.

Pani Wiesława Ćwiklińska oprócz wspierania szkół, kierując się rozwojem młodych, w sposób szczególny troszczy się o sprawy organizacyjne i finansowe białostockich szkół. To inny zakres odpowiedzialności, jeszcze trudniejszy, bardziej odpowiedzialny i skomplikowany. Utrzymanie szkół w rozwoju w czasach kryzysu gospodarczego, pandemii, zmian w strukturze organizacyjnej, zmian prawnych i ciągłej niepewności co dalej z Polską edukacją, jaka będzie szkoła za kilka lat - to sztuka i umiejętność. Zawsze jest uśmiechnięta, radosna, otwarta i ciekawa nowych wyzwań, jakie trzeba codziennie podejmować.

Długa lista dokonań zawodowych nie byłaby godna uwagi, gdyby za nią nie stał Człowiek Dobrego Serca.

Tytuł „Ambasador Dobra” nie jest klamrą, która zamyka tę listę dokonań, ale wręcz ją otwiera na to czego jeszcze może dokonać Wiesława Ćwiklińska w swoim życiu społecznika. Ten tytuł daje moc do siania dobra na polach jakie otwierają się przed nią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny