Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieś tematyczna - pomysł na przyciągmięcie turystów i zarobek

(jul)
Czarna Wieś Kościelna od dwóch lat jest wioską tematyczną
Czarna Wieś Kościelna od dwóch lat jest wioską tematyczną Fot. Andrzej Kudlewski archiwum
Rusza kolejna edycja projektu pod nazwą "Wsie tematyczne na Podlasiu - nauka i rozwój". Jest on adresowany do mieszkańców piętnastu gmin białostockiego powiatu. Chętni mogą się zgłaszać do 18 sierpnia. Projekt przy unijnym wsparciu realizuje Fundacja Forum Inicjatyw Rozwojowych.

Jak mówi Joanna Badowiec, z Fundacji, w ramach projektu będą organizowane szkolenia i wyjazdy, podczas których uczestnicy dowiedzą się jak w praktyce działają takie wioski tematyczne.
- To wieś, której rozwój jest podporządkowany pomysłowi lub tematowi, wokół którego ona specjalizuje się. W ten sposób można ściągnąć turystów oraz zarobić - tłumaczy Joanna Badowiec.
Ale trzeba wybrać jakąś dziedzinę, najlepiej taką, z której miejscowość jest znana i popularna. Co ważne, organizacja wioski tematycznej nie wymaga dużych nakładów finansowych.
Na Podlasiu funkcjonują one już od dwóch lat. Łącznie jest ich sześć.
Natomiast na terenie powiatu białostockiego są dwie takie wioski.

To Czarna Wieś Kościelna, w gminie Czarna Białostocka, która promuje się jako "Wieś Ducha Puszczy". - Co roku organizujemy "Urodziny Ducha Puszczy" - podkreśla Janina Wołodźko. - Podczas imprezy prezentują się lokalne zespoły oraz kabaret. Każdy gość może też osobiście przekonać się o smakowitości naszego regionalnego jadła.
Koło gospodyń wiejskich serwuje turystom babką ziemniaczaną, smalczyk, czy też gryczanniki. Mieszkańcy proponują też przyjezdnym wizytę w pracowni garncarskiej, zawody sprawnościowe rycerzy średniowiecza czy też zwiedzanie galerii rękodzieła ludowego.
- Od września w wiejskim domu kultury będą się odbywać warsztaty rękodzieła dla dzieci - mówi Janina Wołodźko.

Z kolei miejscowość Obrubniki (gmina Dobrzyniewo Duże) promuje się jako "Kraina Słowian". Specjalizacja wsi nawiązuje do prastarych wierzeń słowiańskich.Ludzie organizują warsztaty plastyczne, ceramiczne, artystyczne, gry i zabawy, oraz pieczenie podpłomyków.
- Warto wziąć udział w projekcie. To nie tylko promocja wsi, ale również zabawa -przekonuje Joanna Woźniewska z Obrubnik.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny