Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiersze Konopnickiej i muzyka Noskowskiego? Artyści OiFP zachęcają do śpiewania dzieciom dobrych, wartościowych piosenek

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
We wtorek, 8 listopada w gmachu opery rozbrzmiewały piosenki przy akompaniamencie fortepianu, czy instrumentów perkusyjnych, a wszystko to ubrane w humorystyczny scenariusz pisany wierszem. Troje artystów chóru OiFP, Maria i Kamil Wróblewscy, Paweł Mocarski oraz najmłodsi melomani, wspólnie zainaugurowali cykl audycji muzycznych „Konopnicka w barwach muzyki, czyli jak brzmiała jesień i zima naszych pradziadków”.

Cykl audycji „Konopnicka w barwach muzyki, czyli jak brzmiała jesień i zima naszych pradziadków” powstał z potrzeby serca.

- Kiedy zostaje się rodzicem w pewnym momencie człowiek zaczyna poszukiwać piosenek, które mógłby śpiewać lub przynajmniej włączać swojemu dziecku. Kiedy tym rodzicem zostaje muzyk, szybko orientuje się, że proponowany przez internetowe wyszukiwarki repertuar zazwyczaj obok dobrej muzyki nawet „nie stał”... - zwierza się Maria Wróblewska, autorka scenariusza i odtwórczyni roli Marii Konopnickiej.

Dodała, że spektakl ten, tworzyła w duecie z mężem

- Prywatnie mamy dwóch synów, ale wraz z Kamilem, mamy ten przywilej, że potrafimy rozróżnić, która muzyka jest wartościowa, a która - mówiąc wprost - szkodliwa dla dziecięcych uszu. A z muzyką jest trochę jak z jedzeniem - z tą różnicą, że w kwestii jedzenia nasza świadomość, jako społeczeństwa jest coraz wyższa, natomiast muzyka, szczególnie ta dla dzieci, coraz bardziej przypomina stylistyczny fast food – stwierdza Wróblewska.

To projekt skierowany do dzieci w wieku od 5 do 10 lat, wprowadzający najmłodszych w świat wartościowej muzyki i literatury dla dzieci. Nie brakuje w nim piosenek wykonywanych na żywo z akompaniamentem fortepianu, wspólnego śpiewu, gry na instrumentach perkusyjnych oraz zabaw muzyczno-ruchowych – a wszystko to ubrane w humorystyczny scenariusz pisany wierszem.

Pomysł tych audycji narodził się z potrzeby powrotu do śpiewania dzieciom dobrych, wartościowych piosenek.

- Takich, które mimo upływu lat nie starzeją się i które tanecznym krokiem prowadzą nas przez historie związane z rytmem życia, wyznaczanym przez pory roku – mówi Maria Wróblewska.

Wiersze Konopnickiej i muzyka Noskowskiego?

Scenariusz audycji oparty jest o "Śpiewnik dla dzieci" z piosenkami Zygmunta Noskowskiego do tekstów Marii Konopnickiej.

Jak podkreślają artyści - to pozycja, która z powodzeniem mogłaby zagościć w naszych domach na nowo, tym bardziej, że rok 2022 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem tej poetki.

- Konopnicka w spektaklu jest osobą niedostępną i wyniosłą. To celowy zabieg. Chcieliśmy skontrastować jej postać z postacią Noskowskiego, w którego wciela się mój mąż Kamil Wróblewski. Zygmunt zatem jest bardzo „zakręcony” na punkcie muzyki dla dzieci i pragnie wyszkolić przyszłe pokolenia – opowiada Wróblewska.

Młodzi melomani wcielali się w postać dyrygenta, nie zabrakło też solidnego rozśpiewania, czy gry na instrumentach perkusyjnych.

- Dzieci biorą czynny udział w wartościowym spektaklu. Śpiewają, zostały też rozdane instrumenty perkusyjne, więc każdy z nich mógł zagrać. Widać, że są skupione i dobrze się bawią, reagują entuzjastycznie – opowiada Marzena, nauczycielka ze SP im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie.

- Aktorzy śpiewają, tańczą, dzieci z kolei żywo reagują, a wtedy kiedy trzeba słuchają w ciszy - wspomina nauczycielka Magdalena. - Sześciolatki, aż rwały się do instrumentów, chyba się nie spodziewały, że będą mogły czynnie uczestniczyć w tej audycji. Myślę, że czują się docenione. Jeden uczeń nawet nałożył frak dyrygenta i staną na czele orkiestry.

- To ciekawa, nowa propozycja. Ze sceny padły słowa, że dzieci często korzystają z telefonów i tabletów i świata poza tym nie widzą. Zgadzam się i myślę, że ta muzyczna opowieść może być w jakimś stopniu odskocznią. Niektóre z nich po raz pierwszy są w gmachu opery i mam nadzieję, że nie ostatni – przyznaje Katarzyna, nauczycielka ze SP w Jurowcach.

"Hu, hu, ha, zima zła" to temat dobrze znany wszystkim, a to tylko jedna z wielu prostych, śpiewnych i zabawnych piosenek, którą będzie można usłyszeć podczas spotkań w Operze.

 

- Moja mama twierdzi, że mój dziadek znał większość piosenek ze śpiewnika Noskowskiego. Ona sama zna wiele z nich. Ja znałam tylko kilka, a nasi synowie... Oni będą znali je wszystkie! - dodaje Maria Wróblewska.

 
W listopadzie i grudniu zaplanowanych jest 18 audycji dla grup szkolnych i trzy spotkania familijne (19 listopada oraz 3 i 17 grudnia o godz. 11.00). Szczegóły tu.
 
To niejedyny projekt edukacyjny Opery i Filharmonii Podlaskiej skierowany do najmłodszych, z którego będzie można skorzystać jeszcze w tym roku.

Drugi rozpocznie się w końcówce listopada. Najstarsze grupy z przedszkoli oraz uczniowie klas 0-IVszkół podstawowych wezmą udział w spotkaniach pod nazwą: Poranek młodego melomana. Zajęcia poprowadzi Kinga Szmigulska: muzyk i mama – członkini Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku – oboistka, edukatorka muzyczna, miłośniczka sztuk wszelakich z muzyką na czele, dzieci i ich fantastycznego świata; pełna niespożytej energii wielbicielka kreatywności.

Zaplanowanych jest kilkanaście audycji szkolnych o zaczarowanym świecie rodziny fletów. Spotkania familijne planowane są na 26 listopada i 10 grudnia o godz. 11:00. Więcej tu.
 
Wznowione zostaną także znane już publiczności spotkania pod nazwą „Trzy światy”, podczas których muzycy Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej zabiorą najmłodszych w podróż przez świat muzyki klasycznej, rozrywkowej i instrumentów perkusyjnych.

W listopadzie i grudniu „Trzy światy” zagoszczą na Scenie Kameralnej Opery dziesięć razy. Więcej tu.

Czytaj także: Dyrygent jest jak rzeźbiarz

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny