Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Zderzacz Hadronów w Białymstoku. Zobacz jak działa urządzenie, które miało zniszczyć Watykan! (wideo)

Adrian Kuźmiuk
Na wystawie dowiemy się jak stworzyć antymaterię lub obliczyć prędkość światła za pomocą kuchenki mikrofalowej.
Na wystawie dowiemy się jak stworzyć antymaterię lub obliczyć prędkość światła za pomocą kuchenki mikrofalowej. Fot. Anatol Chomicz
Chcemy stworzyć antymaterię jak w filmie “Anioły i Demony" - mówi Marek Pawłowski z Instytutu Problemów Jądrowych Świerk. Wraz z kolegami przez tydzień będzie opowiadał o urządzeniu, które w książce Dana Browna miało zniszczyć Watykan.

- Wyobraźmy sobie dwa samochody zderzające się czołowo, w wyniku czego powstaje 14 tysięcy nowych aut - opowiada Marek Pawłowski z Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku. - To samo dzieje się z protonami w Wielkim Zderzaczu Hadronów.

Wraz z innymi fizykami z całej Polski przyjechał do Białegostoku z wystawą poświęconą LHC “Wielkiemu Zderzaczowi Hadronów". Jest to największe urządzenie badawcze na Ziemi, zbudowane przez fizyków i inżynierów w CERN koło Genewy.

Wszechświat po Wielkim Wybuchu

- Ma ono pomóc rozwiązać wiele zagadek wszechświata - opowiada Marek Pawłowski z Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku. - Dowiemy się między innymi jak wyglądał wszechświat na samym początku po Wielkim Wybuchu. Chcemy stworzyć plazmę kwarkowo-gluonową.

Będzie można obejrzeć makiety, fotogramy i animacje. Nie zabraknie również komentarzy specjalistów, którzy opowiedzą o zderzaczu znajdującym się 100 metrów pod powierzchnią ziemi. W tunelu o długości 27 kilometrów naukowcy będą rozpędzać protony, aby następnie je ze sobą zderzać.

Przepis na antymaterię

- Liczymy na to, że podczas zderzenia powstaną cząstki, których do tej pory nigdy nie obserwowaliśmy, takie jak ciemna materia. Dominuje ona we wszechświecie, a my nie wiemy o niej zupełnie nic.

Ale to nie wszystko. Podczas eksperymentów fizycy chcą stworzyć antymaterię, o której głośno jest ostatnio w mediach za sprawą filmu “Anioły i Demony". W książce Dana Browna antymateria miała posłużyć do zniszczenia Watykanu.

- Jednak w LHC nie będziemy tworzyć antymaterii, która może unicestwić wszechświat, Ziemię czy Watykan - zapewnia Pawłowski. - Gdyby całą antymaterię w CERN wykorzystać do celów energetycznych, to można by co najwyżej zagotować szklankę wody. Naukowcom zależy jedynie na sprawdzeniu co się stało z antymaterią, która powstała na początku świata.

Wystawa tylko przez tydzień

Wystawa potrwa od 1 do 6 czerwca. Bibliotekę Uniwersytecką przy ul. Skłodowskiej 14a będzie można odwiedzać między godz. 9 a 14 i między 16 a 18.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny