AK
Szymon Szulik w wielkim stylu zdobył złoty medal rozgrywanych w Zagrzebiu mistrzostw świata kadetów w judo. Niespełna siedemnastoletni Polak wygrał wszystkie pięć walk w kategorii -66kg i jako pierwszy Polak w historii wywalczył złoty medal mistrzostw świata kadetów!

To jest znakomity sezon w wykonaniu Szymon Szulika. W zawodach rangi Pucharu Europy zdobył złote medale, również w Zagrzebiu w Bielsku-Białej, a brązowy w Teplicach. Ponadto zajął piąte miejsce w mistrzostwach Europy w portugalskim Odivelas.

Polak rozstawiony był z numerem drugim, a w wielkim finale zmierzył się z reprezentantem Azerbejdżanu Abolem Yusubovem, który miał jedynkę. Azer to aktualny mistrz Europy, który w drodze do finału też odniósł cztery zwycięstwa w tym – podobnie jak polski judoka – dwa w dogrywkach. W decydującej walce lepszy okazał się Szymon Szulik, bardzo szybko rozstrzygając losy potyczki.

W drodze do finału Polak pokonał Saudyjczyka Hamada Alkhaldiego ippon 1.40, Hiszpana Daniela Parrillę Munoza po sześciominutowej rywalizacji, w ćwierćfinale Brazylijczyka Antonio Rochę ippon 3.42 i w półfinale Giorgiego Dularidze. Reprezentant biało-czerwonych zrewanżował się Gruzinowi za porażkę m.in. w ćwierćfinale mistrzostw Europy. Walka o wejście do finału trwała prawie sześć minut.

W całej historii mistrzostw świata kadetów medale dla Polski wywalczyły Anna Dąbrowska (-57kg) brązowy w 2015 roku i Natalia Kropska, w tej samej wadze, srebrny w 2017 roku. Blisko podium byli także m.in. Angelika Szymańska (-57kg) w 2015 roku, Adam Stodolski (-73kg) w 2017 roku i Katarzyna Sobierajska (-70kg) w 2019 roku – wszyscy zajęli piąte miejsca.