Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanocne zakupy. Te święta mogą być najdroższe od lat!

Źródło: Strefa Biznesu Gazeta Pomorska
sxc.hu
sxc.hu
Nasz wielkanocny koszyk będzie droższy od ubiegłorocznego średnio o 5 procent. Czy to znaczy, że będziemy mieć biedniejsze święta?

Będzie drogo, bo chcemy dużo Niestety, to prawda. Mimo że w tej chwili ceny żywności się stabilizują, to przed Wielkanocą znów ostro pójdą w górę.

- W styczniu tego roku odnotowano wzrost cen detalicznych żywności o ok. 1,7 proc., zaś w lutym już tylko o 0,8 proc. w stosunku do poprzednich miesięcy - informuje dr Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. - Znaczy to, że ostatnio ceny trochę się zmniejszyły.

Jednak, jak podkreśla dr Świetlik, za chwilę znów się to zmieni. Przed świętami zawsze ceny idą w górę. - To skutek wzrostu popytu na produkty w okresie przedświątecznym - komentuje - Przetwórcy robią zapasy, a więc niezbędne na święta produkty drożeją.

Ceny żywności w porównaniu z sytuacją sprzed roku podskoczyły średnio o 5 proc. Jednak, jak zaznacza dr Świetlik, realnie odczuwamy to jeszcze bardziej.

Zobacz także. Ceny jajek w całej Polsce szaleją przed Wielkanocą.

- Cena cukru jest o 30 proc. wyższa niż w analogicznym okresie w zeszłym roku, mąka podskoczyła o 12 proc., a wędliny, drób i wieprzowina od 10 do nawet 20 proc. - informuje.

Ziarnko do ziarnka i zbierze się podwyżka

Jednak na wzrost cen produktów żywnościowych ma wpływ nie tylko fakt, że zbliżają się święta.

- Na taką sytuację składają się też między innymi wzrost kosztów łączności, transportu i energii - wskazuje dr Świetlik. - To wszystko wpływa na ceny jedzenia - dodaje.

Ceny idą w górę, a w portfelu po staremu Jak zapowiadają analitycy, ta Wielkanoc może być jedną z najdroższych od lat. Tym bardziej że mimo wzrostu kosztów życia i utrzymania, nasze pensje praktycznie stoją w miejscu.

- Przeciętny wzrost wynagrodzeń od 2010 do 2011 roku wynosił 4,3 proc. - informuje Paweł Majtkowski, analityk ekonomista. - Czyli nieco mniej niż wynosiła inflacja. Tak więc ogólnie rzecz biorąc my, konsumenci, na tym tracimy.

Majtkowski dodaje, że podwyżki pensji, jeśli są, zdarzają się rzadko, natomiast ceny rosną stale. - Dlatego droższe produkty są od razu odczuwalne dla kieszeni.

Zobacz także. Podwyżki 2012. Żywność będzie droga.

- Jedyne, co nie podrożało, a wręcz potaniało, to warzywa i owoce - zaznacza dr Świetlik. - A to ze względu na niezły urodzaj poprzednich zbiorów.

Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku podobnie będzie z innymi produktami.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny