MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka: niezwykłe odkrycie na Zamku Żupnym. Robotnicy przez przypadek odsłonili piękne malowidła

Emil Hoff
Emil Hoff
Wieliczka wzbogaciła się o nową atrakcję. W czasie remontu Zamku Żupnego dokonano niespodziewanego odkrycia.
Wieliczka wzbogaciła się o nową atrakcję. W czasie remontu Zamku Żupnego dokonano niespodziewanego odkrycia. Aneta Zurek / Polska Press, 2018
Wieliczka zyskała nową atrakcję, i to zupełnym przypadkiem. Na Zamku Żupnym w czasie remontu odsłonięto na ścianach piękne malowidła – niektóre mogą mieć nawet 400 lat. Niezwykłe zdjęcia ukazują, jak spod starych tynków wyłaniają się polichromie, które być może już niedługo zostaną udostępnione do oglądania turystom. Na Zamku ma też zostać otwarta nowa wystawa – wiele dzieje się w Wieliczce tej wiosny i atrakcji dla turystów na długi weekend, majówkę czy wakacje 2022 na pewno nie zabraknie.

Spis treści

Wieliczka wzbogaciła się o nową atrakcję. Odkrycia dokonano przypadkiem

Niektóre polichromie, odkryte właśnie na Zamku Żupnym w Wieliczce, sięgają XVII w.
Niektóre polichromie, odkryte właśnie na Zamku Żupnym w Wieliczce, sięgają XVII w. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Zamek Żupny w Wieliczce przechodzi remont. W czasie prac renowacyjnych dokonano niezwykłego odkrycia. Robotnicy oczyszczający ściany odsłonili przypadkiem polichromie, z których część może datować się nawet na XVII w.

Malowidła przedstawiają architekturę klasyczną i pejzaże, dobrze widoczne są m. in. bukiety kwiatów, kolumny i drapowane tkaniny. Odsłonięto także fragmenty malowideł w stylu orientalnym i arabeski. Szczególnie spektakularne jest przedstawienie polskiego godła z herbem dynastii Wazów.

Pomieszczenia (łącznie pięć), w których odkryto właśnie polichromie, należały do reprezentacyjnej części Zamku, gdzie swoje mieszkania mieli najważniejsi zarządcy kopalni w Wieliczce z ramienia króla.

W rozmowie z PAP dyrektor Muzeum Żup Krakowskich, dr Jan Godłowski, opowiedział o niezwykłym odkryciu, dokonanym w czasie remontu średniowiecznej budowli.

- Trwa generalny remont w Zamku, który staramy się dostosować do funkcji wystawienniczych – tłumaczy dyrektor Godłowski. – W czasie prac remontowych udało się zupełnym przypadkiem odkryć piękne polichromie. Wszystko wskazuje na to, że stanowiły część oryginalnego wystroju zamku, ale wcześniej nic o nich nie wiedzieliśmy.

Zamek Żupny w Wieliczce przygotowuje nową wystawę

Niektóre polichromie, odkryte właśnie na Zamku Żupnym w Wieliczce, sięgają XVII w.
Niektóre polichromie, odkryte właśnie na Zamku Żupnym w Wieliczce, sięgają XVII w. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Prace nad konserwacją polichromii i przywróceniem im dawnego blasku muszą być teraz prowadzone bardzo ostrożnie. Warstwy malowideł, powstałych między XVII a XX w., przenikają się, trzeba więc odsłaniać je, rozdzielać i składać z wielkim pietyzmem.
Nad pracami w Zamku Żupnym czuwa konserwator Marcin Chojkowski, który w rozmowie z PAP wyjaśnił, że być może część polichromii zostanie zdjęta ze ścian i wyeksponowana osobno w innym miejscu Zamku.

Przeniesienie polichromii może być konieczne z przyczyn organizacyjnych. W salach, w których odnaleziono malowidła, ma zostać zorganizowana wystawa „Solny klejnot w koronie”, przygotowywana z dużym rozmachem. To właśnie na potrzeby tej wystawy w Zamku Żupnym trwa remont.

Zabierz energię ze sobą

Materiały promocyjne partnera

Wieliczka i jej zamek: dawna solna potęga

Odkrycia polichromii na Zamku Żupnym w Wieliczce dokonano przypadkiem w czasie trwającego generalnego remontu.
Odkrycia polichromii na Zamku Żupnym w Wieliczce dokonano przypadkiem w czasie trwającego generalnego remontu. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Zamek Żupny służył dawniej jako siedziba władz kopalni soli w Wieliczce – najważniejszego i najdłużej działającego przedsiębiorstwa w dziejach Polski. Wieliczka i Bochnia, jako żupy królewskie, cieszyły się wielkim poważaniem i prestiżem, nic więc dziwnego, że dla ludzi odpowiedzialnych za sprawną pracę kopalń wzniesiono imponujący zamek.

Historia Zamku Żupnego sięga XIII w., a swą funkcję utracił dopiero w 1945 r. Dziś w Zamku Żupnym mieszczą się ekspozycje Muzeum Żup Krakowskich, chętnie odwiedzane przez turystów, w tym wystawa ponad tysiąca historycznych solniczek. Sam Zamek Żupny w 2013 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO przez poszerzenie wpisu dotyczącego kopalni soli w Wieliczce.

Zwiedzanie Zamku Żupnego w Wieliczce: informacje praktyczne

Godziny otwarcia:
Zamek Żupny w Wieliczce można zwiedzać od wtorku do piątku w godz. 9:00-16:00, w weekendy o godzinę dłużej. Z powodu remontu ze zwiedzania wyłączone są: dziedziniec, szyb górniczy i baszta.

Ceny biletów:
Bilet zwykły kosztuje 8 zł, ulgowy 5 zł, rodzinny 15 zł, dzieci do 16 lat włącznie wchodzą za 1 zł, usługa przewodnicka 45 zł. W soboty wstęp jest bezpłatny.

Muzeum oferuje także możliwość odbycia wirtualnego spaceru i zwiedzenia ekspozycji online – w sam raz na deszczowy dzień. Wirtualny spacer po Zamku Żupnym w Wieliczce dostępny jest TUTAJ.

Wieliczka i jej nowe polichromie: galeria zdjęć
Obejrzyjcie zdjęcia z prac remontowych na Zamku Żupnym w Wieliczce, w czasie których odkryto na ścianach niezwykłe malowidła:

Wieliczka wzbogaciła się o nową atrakcję. W czasie remontu Zamku Żupnego dokonano niespodziewanego odkrycia.

Wieliczka: niezwykłe odkrycie na Zamku Żupnym. Robotnicy prz...

Źródło: PAP, muzeum.wieliczka.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Popłoch na hiszpańskich plażach Drony wykryły w wodzie rekiny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wieliczka: niezwykłe odkrycie na Zamku Żupnym. Robotnicy przez przypadek odsłonili piękne malowidła - Strona Podróży

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny