Spis treści
Na jakie ekoschematy można składać wnioski?
W ramach nowej wspólnej polityki rolnej na lata 2023-2027 rolnicy mogą wnioskować o dopłaty na ekoschematy, czyli działania wspierające klimat, środowisko i dobrostan zwierząt. Na liście dostępnych jest sześć pozycji, część można łączyć.
Lista dostępnych ekoschematów:
Ekoschematy mają wpływ na kwotę dopłaty. Więcej dni na złożenie wniosku
Od początku naboru o dopłaty bezpośrednie można starać się o wsparcie w zakresie ekoschematów. Dodanie ich do listy może znacznie zwiększyć ostateczną kwotę płatności w nowej WPR.
- Podstawowe stawki, oferowane za spełnienie zasad warunkowości pozwolą na otrzymanie dopłat na poziomie około 70% tych, które rolnicy otrzymywali w latach ubiegłych. W kontekście spadających cen skupu płodów rolnych, a co za tym idzie rentowności działalności rolniczej, maksymalne wykorzystanie dopłat jest bardzo ważne – informuje Wielkopolska Izba Rolnicza.
Choć o ekoschematach mówi się dużo, wciąż wielu gospodarzy nie wie, jak zabrać się za składanie wniosków. Pomóc mogą nie tylko informacje zamieszczone na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ale także spotkania prowadzone przez instytucje rolnicze. Wiele ośrodków rolnictwa prowadzi specjalne szkolenia, które mają nakreślić, jak ważne dla naboru są ekoschematy.
W związku z trudnościami, jakie mogli napotkać rolnicy, nabór wydłużono. Wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych w ramach II filara WPR można składać do 30 czerwca 2023 roku.
Ostateczny termin mija 25 lipca 2023 roku, trzeba mieć jednak na uwadze, że za każdy dzień roboczy po 30 czerwca płatność będzie pomniejszana o 1 proc. należnej kwoty.
W ekoschematach króluje rolnictwo węglowe
Jak podaje Wielkopolska Izba Rolnicza, na podstawie danych (stan na 3 maja 2023 roku), w całym kraju złożono 425 343 wnioski o dopłaty bezpośrednie, z czego 141 615 stanowią ekoschematy.
Gdyby założyć, że jeden wniosek to jeden ekoschemat, to odsetek rolników ubiegających się o ekoschematy wyniósłby 33,29 %. W rzeczywistości ten odsetek może być mniejszy, ponieważ zgodne z zasadami ekoschematy można łączyć, i jeden wniosek może zawierać ich więcej, informuje Izba.
Ekoschematy cieszą się największą popularnością w województwach:
- mazowieckim,
- lubelskim,
- łódzkim,
- podlaskim.
Najmniej wniosków złożono w woj. lubuskim oraz opolskim.
Jeśli chodzi o wybór ekoschematów, przoduje rolnictwo węglowe, stanowi aż 83,14 proc. wszystkich wybranych pozycji, łącznie złożono 117 745 wniosków. Na drugim miejscu plasuje się dobrostan zwierząt – 17 900 wniosków. Stosunkowo słabe zainteresowanie odnotowują pozostałe ekoschematy – retencjowanie wody (3104 wniosków), rośliny miododajne (1316 wniosków), Integrowana Produkcja Roślin (1231 wniosków) oraz biologiczna ochrona upraw (jedynie 319 wniosków).
Wariant rolnictwa węglowego zakłada różne praktyki. W skali kraju najczęściej wybierane są:
- wymieszanie słomy z glebą – 75 894 wnioski,
- międzyplony ozime/wsiewki śródplonowe – 37 370 wniosków,
- wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12h od aplikacji – 24 210 wniosków.
W oparciu o dane dostarczone dla WIR można stwierdzić, że progres zalicza dobrostan zwierząt. Zgłoszeń jest więcej niż w kwietniu, najwięcej na dobrostan krów mlecznych.
- Od momentu podpisania rozporządzenia „dobrostan zwierząt” można dostrzec lekkie ożywienie i wzrost tempa składania wniosków w ramach tego ekoschematu, chociaż brakuje jeszcze narzędzi do przygotowania wniosku takich jak plan poprawy dobrostanu – podsumowuje WIR.
Źródła: WIR, ARiMR
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?